7 nejlepších filmů Tima Burtona: Od Velké ryby k Ospalé díře

Zvítězí Beetlejuice, nebo Batman?
Velká ryba a Ospalá díra
Velká ryba a Ospalá díra
Columbia Pictures/Paramount Pictures
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V sobotu večer vás probudí Ospalá díra! Klasický biják z režie Tima Burtona začíná ve 20.00 a s věkem zraje jako víno! Johnny Depp tu jako mladý konstábl vyšetřuje údajné nadpřirozené vraždy a díky svérázné Burtonově režii je jasné, že atmosféra ospalostí rozhodně tepat nebude! Však je také Ospalá díra s 83% dokonce 161. nejoblíbenějším filmem na ČSFD! Na Burtonovu kvalitu se můžeme spolehnout už víc jak 30 let – jak ostatně dokládá sedmero jeho nej snímků.

Ospalá díra - upoutávka
Ospalá díra-večerní verze - upoutávka

07) Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Pouhých 11 let starý muzikál s Johnnym Deppem nepatří mezi Burtonovu absolutní a všemi milovanou elitu. Určitě se ale jedná o výbornou a příkladně temnou podívanou, která se chlubí skvělými herci, výraznými písničkami a spoustou hutné londýnské atmosféry, která... by se dala krájet holičskou břitvou!

Sweeney Todd
Autor: Warner Bros. Sweeney Todd

06) Ospalá díra

Jedině Burton je schopný divákovi naservírovat žánrový mix temnější než podzimní deprese s takovou hravostí, jakou disponuje duše předškoláka! Tahle bezhlavá retro balada s příchuzí detektivky i nadpřirozena umí dodnes strhnout pozornost!

Ospalá díra
Autor: Paramount Pictures/Pathé Ospalá díra

05) Ed Wood

Ed Wood je nedoceněnou perlou! Biják o nejhorším režisérovi dějin, jehož snímky byly tak absurdně otřesné, až se staly kultovní. Ed Wood je poctou tvůrčímu duchu, který je mnohdy silnější než objektivní talent. Ačkoliv se tak snímek vyhýbá prvoplánovým hororům, jde o pravděpodobně nejtragičtější Burtonův film vůbec. Jeho příběh... se totiž vážně odehrál!

Ed Wood
Autor: Buena Vista Pictures Ed Wood

04) Beetlejuice

Zřejmě nejklíčovějším filmem Burtonovy kariéry je právě Beetlejuice. Temná komedie o posmrtném světě definovala celou Burtonovu dráhu i jeho oblibu. Přesto musíme Beetlejuice posadit až na čtvrté místo. Důvod je prozaický: existují totiž ještě lepší filmy s burtonovským podpisem!

Beetlejuice
Autor: Warner Bros. Beetlejuice

03) Střihoruký Edward

Napadlo by vás, že někdy nějaký vysoce profilovaný režisér natočí pohádku o cápkovi s nůžkama namísto prstů, který navíc vypadá, jako kdyby utekl z metalového koncertu? Ani nás ne! Střihoruký Edward je dodnes fascinující už jen svou samotnou existencí a tím, že jde o nesmírně kouzelný biják. Filmy jako tenhle prostě umí jen Tim Burton!

Střihoruký Edward
Autor: 20th Century Fox Střihoruký Edward

02) Batman

Když pomineme o deset let mladšího Supermana, byl Burtonův Batman asi nejvýznamnějším komiksovým filmem 21. století. Biják z roku 1989 inspiroval řady následovníků, takže skoro všechny komiksové filmy v 90. letech nějakým způsobem kopírovaly (většinou dost špatně) Burtonův režijní styl. Vzdor dalšímu vývoji komiksovek je však původní Batman díky Burtonově stylizaci dodnes unikátní a svoje kouzlo jen tak neztratí.

Batman
Autor: Warner Bros. Pictures Batman

01) Velká ryba

Velká ryba je v burtonovské filmografii často opomíjená, přitom jde o jeho nejsrdečnější a nejlepší biják. Životopisný film o cápkovi, který je lhář s krásnou fantazií, je kořeněn právě tím, že nám onen cápek vše vypráví. Velká ryba má jak dojemný náboj, tak i překvapivě malou míru temných šíleností jako snímky okolo, což... je na Burtona vcelku neotřelý mix. Na špičku tohohle žebříčku tak patří hlavně kvůli geniálnímu konci!

Velká ryba
Autor: Columbia Pictures Velká ryba

Ospalá díra začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Reklama
Reklama