4 nejlepší filmy, ve kterých vybuchne sopka

Připravte se na pořádnou sopečnou nálož!
Pompeje
Pompeje
Lionsgate
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Katastrofický biják Pompeje začíná na Prima COOL už v neděli ve 20.00. Kit Harington se v něm představí jako římský gladiátor, který bude muset v boji za svou lásku přeprat celý vulkán Vesus – a dopadne to… podle předpokladů! Ne nadarmo je totiž filmů o erupcích sopek jako šafránu. Hrdinové z masa a kostí mají totiž v souboji s pyroklastickým proudem pramalé šance. Ilustrovali jsme to na čtyřech nejslavnějších příkladech.

Pompeje - upoutávka
Pompeje - upoutávka

04) 2012

Nač troškařit, řekl si před dekádou Roland Emmerich a pro svůj film o apokalyptickém konci světa se jal eruptovat rovnou Yellowstoneský supervulkán. Jedna z největších “sopek” světa je v jeho bijáku 2012 samozřejmě pouze tou menší hrozbou – ten větší důvod, proč se obávat, má totiž podobu globální gigapovodně.

Přesto je erupce Yellowstonu "příjemnou" podívanou, tím spíše, že v jejím důsledku dojde i na megalitickou destrukci Los Angeles způsobem, jaký jsme ve filmu ještě neviděli.

03) Pompeje

Mohlo by se zdát, že jsme Pompeje na seznam zařadili čistě z propagačních důvodů, ale není tomu tak. Filmů, v nichž skutečně nevybíravě řádí sopka, je totiž relativně málo. A ještě méně z nich pak ukáže skutečnou erupci se vším všudy. Důvod je prostý – erupce sice vypadají fantasticky, ale obvykle také nedávají hrdinům mnoho šancí na přežití.

Pompeje tento problém kreativně obešly tím, že je v nich tragický konec dáván na odiv. Smutný příběh otroka-gladiátora, který bojuje o srdce své milované (jen aby do toho všeho promluvil vulkán Vesuv svým prozaickým “Nevíš dne, ani hodiny!”), tak v subžánru filmů o sopkách rozhodně má co nabídnout.

Pompeje
Autor: Lionsgate Pompeje

02) Sopka

Tommy Lee Jones za svůj život honil ledasco – od Harrisona Forda přes mimozemského brouka po Antona Chigurga, ale jeho největším nepřítelem už navždy zůstane žhnoucí láva. Filmová Sopka patří mezi typické devadesátkové katastrofické filmy. Tenhle žánr se tehdy s příchodem digitálních triků probudil do nového života, v duchu své chillovací dekády však typicky zároveň odmítal filmovým neštěstím zabíjet hlavní hrdiny.

Filmová Sopka má samozřejmě k reálné sopce daleko. Když pomineme absenci smrtících plynů a fakt, že by v L.A. podobná katastrofa prostě být nemohla, pak zarazí především happyendové finále. Sopka však vzdor nutné dávce naivity a žánrových klišé nabízí skrz naskrz sympatický heroismus hasičů vůči fiktivnímu neštěstí – a zdejší záchranáři jsou vlastně stejně charismatičtí jako piloti ve Dni nezávislosti!

Sopka
Autor: 20th Century Fox Sopka

01) Rozpoutané peklo

Velmi podobným devadesátkovým bijákem je i Rozpoutané peklo s Piercem Brosnanem. Opět tu máme podobný úvod – geologa, jehož predikci nikdo nevěří, následovaného "nečekanou" erupcí a katastrofálními výjevy. Rozpoutané peklo však vítězí nejenom o prsa Lindy Hamilton, ale nabízí i vyšší žánrovou čistotu.

Rozpoutané peklo je jednak vědecky akurátnější, jednak je pro diváka zkousnutelnější představa erupce v náhodném americkém zapadákově, nikoliv v ulicích Los Angeles. Jasně, opět jsou k nalezení nej(h)různější berličky, jak však asi naznačil náš seznam, natočit film, v němž hrdinové zápasí s nezastavitelným soupeřem velkým doslova jako hora není zrovna jednoduché!

Rozpoutané peklo
Autor: Universal pictures Rozpoutané peklo

Pompeje začínají na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Reklama
Reklama