6 nejlepších fotbalových filmů: Od Vítězství k Blafuj jako Beckham

Zelená je tráva, fotbal... může vládnout i v celovečerní podobě!
Pelé: Zrození legendy
Pelé: Zrození legendy
IFC Films
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl dost možná největší legendou fotbalové historie – a už v pátek si jeho příběh můžete sami připomenout! Ve 20.15 totiž na COOLu startuje Pelé: Zrození legendy, film stopující život a osud nejslavnějšího čutálisty dějin od prvního výkopu přes jeho vítězství až k jeho prohrám. Biják samozřejmě kráčí ve stopách jiných sportovních snímků – připomněli jsme si proto ty nejlepší z fotbalového subžánru!

Pelé: Zrození legendy - upoutávka
Pelé: Zrození legendy - upoutávka

06) Shaolin Soccer

Začneme na nenáročné struně – Shaolin Soccer totiž asi nikdo nepovažuje za úplně typický sportovní film! Tenhle mix kung-fu žánru s fotbalovými zápasy však stojí za zmínku kvůli tomu, že jde o fotbalový příklad spojení „nadpřirozena“ s reálným sportem. Může to působit zvláštně, ale podobné bijáky často vystihnou subjektivního ducha dané disciplíny stejně ne-li lépe, než životopisná dramata. Baseball má Hřiště snů, basket zase Space Jam – obojí jsou snímky, které možná nejsou úplně oficiálními ilustracemi toho, jak to v tom či onom sportu běžně chodí. Čert nás ale vem, pokud si MNOHO sportovců sebe sama často nepředstavuje na hřišti spíše jako hrdiny z podobných fantasmagorií než jako normálnější sportsmany.

Shaolin Soccer
Shaolin Soccer
Miramax Films

05) Vítězství

Jiným žánrovým spojením je sport naroubovat na válečný film – prohrát zápas ve světové lize je samozřejmě obrovská smůla, ale prohrát ho během války je ještě větší průšvih. Osmdesátkové Vítězství je proto zasazeno do zajateckého tábora během druhé světové, v němž se náckové rozhodnou uspořádat „přátelák“ – který se spojenečtí zajatci rozhodnou využít k útěku! Vítězství zdaleka není jediný film podobného ražení. K dobru mu však pomáhá především skutečnost, že se v onom táboře shodou okolností sešly velké hvězdy své generace v čele s Michaelem Cainem, Sylvesterem Stallonem (!) či Maxem von Sydowem – a dokonce se tu mihne i sám Pelé!

Vítězství
Vítězství
Lorimar Film Entertainment

04) Fotbalové opojení

Nejen na pažitu ale může fotbalový film žít! Fotbalové opojení se namísto toho dívá na sportovní kulturu skrze romantickou komedii, jelikož jde o sondu do duše britského fotbalového fanouška s tváří Colina Firtha (!), jehož fanouškovství se kryje s romantickou linkou. A opět: nejde o nic, co bychom neznali odjinud, stačí ostatně vzpomenout na klasiku jménem Ledové ostří. Perspektiva fanouška, ve sportovních filmech často opomíjeného či dokonce přehlíženého, však z Fotbalového opojení právem dělá nedoceněnou trefu!

Fotbalové opojení
Fotbalové opojení
Channel Four Films

03) Blafuj jako Beckham

Fotbal je teoreticky pro všechny – spojit sport s pohádkovým příběhem nalezení sebe sama, Bollywoodem a zároveň sondou do života indické rodiny v Londýně – se však umně podaří jenom jednou za generaci. Blafuj jako Beckham si zaslouží body navíc nejen pro svůj jedinečný nápad podobného hybrida, ale také pro jeden z prvních výskytů Keiry Knightley na filmovém plátně, kde spolu s britsko-indickou hrdinkou a Jonathanem Rhysem-Meyersem ukazují, že žádný nápad není pro fotbalový film dostatečně zvláštní – alespoň pokud se jej povede zrežírovat v takové salvě parádiček jako zde.

Blafuj jako Beckham
Blafuj jako Beckham
Fox Searchlight

02) Prokletý klub

Už jsme tu měli filmy z pohledu fanoušků i sportovců – co nám tedy schází, je ještě vyprávění z pohledu kouče! Prokletý klub, v němž se takhle vyvrbí střetnutí trenéra s tváří Michaela Sheena a jeho konkurenta Colma Meaneyho, krásně ukazuje, že ani trenéři nemají na růžích ustláno (ale na trnech zjevně ano!). Snaha ukočírovat v ostře konkurenčním prostředí partu testosteronem nabitých supermanů, to celé za dohledu baterií fanoušků, si tu totiž vybírá rychle svou daň – a Sheenovo trénování má tak podobu mrzkých 44 dnů plných řady nešťastných příhod…

Proklety klub
Proklety klub
Farbfilm

01) Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka

V závěru však složíme poctu nikoliv zahraniční, nýbrž domácí lize. Již seriálový Okresní přebor si získal slávu a čest pro své – zejména v tuzemském kontextu – skvělé znázornění života vesnického fotbalu, který výdrž a vytrvalost dohání snad až příliš důvěrně známými zápletkami. Filmový Poslední zápas Pepika Hnátka byl však jako prequel seriálu jak sladkobolnou poctou celému tuzemskému okresnímu přeboru, tak ukázkou, že i u nás můžou vznikat sportovní filmy, na které je radost pohledět. Nemusí v nich zrovna běhat Pelé, ale kus z duše podobných mistrů třímá v každém, kdo někdy aspoň trochu přičichl k zelenému pažitu.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka
Bontonfilm

Pelé: Zrození legendy vykopne na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama