5 nejlepších hororových hereček: Které hvězdy křičí a vracejí úder nejpřesvědčivěji?

Zdánlivě nevinné ženy a dívky jsou častým terčem zabijáků či temných sil – minimálně v hororovém žánru. Které hvězdy máme s touto sférou spojené nejvýrazněji?
Anya Taylor-Joy ve filmu Poslední noc v Soho
Anya Taylor-Joy ve filmu Poslední noc v Soho
Universal pictures

reklama

Fanoušci filmových hororů nejspíš znají pojem „scream queen“. Jedná se o hravou variaci na titul „screen queen“, tedy královna filmového plátna – v hororovém podání jde o hrdinky, jež se proti své vůli ocitly uprostřed vražedného šílenství. Jejich cílem nebývá nic většího než přežít, než se jim to však podaří, jejich hlasivky dají uchu diváka pořádně zabrat. Kterých pět dívek a dam ze současnosti (ale i trochu minulosti) hororového žánru si tento titul vysloužilo nejvýrazněji?

5) Sarah Paulson

Dlouholetá stálice seriálu American Horror Story si sice připsala i množství rolí v jiných žánrech, vedle tohoto známého seriálu se hororově předvedla už jen ve filmech s příznačně podobnými názvy V zajetí a V pasti. V rámci American Horror Story však ztvárnila velké množství postav, které – jak už možná tušíte – téměř pokaždé velmi hlasitě ječí. A to bychom měli docenit.

4) Anya Taylor-Joy

Okatá herečka a modelka z Floridy na sebe upozornila v uměleckém hororu Čarodějnice z roku 2015, od té doby si připsala řadu dalších hororových rolí: Rozpolcený, Marrowbone či Skleněný. Počítat můžeme i Nové mutanty a Poslední noc v Soho, což z držitelky Zlatého glóbu za seriál Dámský gambit činí jednu z momentálně nejobsazovanějších žen do hororových světů. Gratulujeme!

3) Chloë Grace Moretz

Americká herečka se před kameru poprvé postavila (či spíše byla postavena) ve čtyřech letech a už o tři roky později si zahrála v remaku Hororu v Amityville (známým též pod názvem 3:15 zemřeš). Před kamerou doslova vyrůstala a vedle klíčových rolí v obou dílech Kick-Ass si připisuje podivuhodně velké množství hororových úloh – Ať vejde ten pravý, Temné stíny, Carrie, Suspiria, z dětství ještě Room 6, Kazatel smrti, Zombies nebo Oko. Tahle tvář se už musela něco nakřičet!

2) Neve Campbell

Vřískot Wese Cravena v 90. letech oživil nejen subžánr slasherů, tedy brutálních vyvražďovaček, ale i motiv hlasité hlavní hrdinky. Kanaďanka Neve Campbell však dobře rozjetou kariéru příliš prodat nedokázala, její jméno najdeme spíše v béčkových produkcích a televizních seriálech. V roli Sidney Prescott nicméně zůstala ve všech pěti dílech Vřískotu a kdo ví, zda se k ní v budoucnu nevrátí znovu.

1) Jamie Lee Curtis

Nestárnoucí a možná i věčnou královnou hororového křiku je Jamie Lee Curtis, hlavní hvězda série Halloween už od jeho prvního dílu z roku 1978. Bitvy její postavy jménem Laurie Strode s démonickým Michaelem Myersem však nejsou jedinými hororovými počiny v její kariéře, zmínit můžeme i snímky Mlha, Virus, Hra na vraha či parodický seriál s příznačným názvem Scream Queens. Ani po šedesátce však Jamie nepolevuje a hororoví fajnšmekři ji mohou vidět i v nové halloweenské trilogii (Halloween – 2018, Halloween zabíjí – 2021, Halloween končí – 2022).

BONUS: Fay Wray

Zřejmě první filmová scream queen zazářila ve slavném King Kongovi z roku 1933. Tradiční motiv dámy v nesnázích posunula kanadsko-americká herečka jen pár let po nástupu zvukového filmu do výrazně uječených poloh, díky nimž se následně proslavila i v řadě dalších hororů.

reklama

reklama