Nejlepší horory roku 2019: Od Doktora Spánka ke Krvavé nevěstě

Mezi nejlepší horory roku 2019 se probilo pár pokračování i zcela originální kousky.
Doktor Spánek od Stephena Kinga a Krvavá nevěsta
Doktor Spánek od Stephena Kinga a Krvavá nevěsta
Warner Bros./Fox Searchlight Pictures

reklama

Rok 2019 nám přinesl plejádu příjemných žánrových hororů - a k nim i několik skutečně originálních kousků. Znáte všechny z nich? Seřadili pro vás jsme desítku těch nej!

10) Noční můry z temnot

Na poslední příčce najdeme oblíbené téma každého z nás – noční můry! Tenhle srpnový biják sice připomínal cosi mezi To, alternativní verzí Stranger Things a generickou duchařinou, přesto však nabídl řemeslně vyvážený hororový pokrm, který pozvedl adrenalin každého z nás.

09) Annabelle 3

Poprvé to bylo příjemně děsivé, podruhé to rozepsalo příběh, potřetí v něm pokračovalo... Ale de facto čtvrtá filmová Annabelle (včetně epizodky V zajetí démonů) už nastavuje příliš známou kaši. Děsivé panenky dovedou stále vystrašit - ale jejich hrany jsou už trochu obroušené.

08) Potomek

Také Potomek nabídl poměrně prověřené hororové kulisy – strašidelné a děsivé prokleté dítě! Vyvedlo se to tak trochu jako z Manuálu natáčení hororů, film ale dovedl navzdory předvídatelnému ději přesto překvapit a, co je důležitější, sem tam i solidně postrašit.

07) Řbitov zviřátek

Stejně tak kreativně pojmenovaný Řbitov zvířátek se pokusil dosáhnout na vyšší metu, než na níž měl schopnosti. Biják na motivy Kingovy legendární story byl ze své premisy dostatečně děsivý, příliš konvenční forma však výsledku lehce podrážela nohy.

06) Všechno nejhorší 2

Existuje důvod, proč by horory neměly mít nutně pokračování - a Všechno nejhorší 2 onen důvod opět připomnělo. Napoprvé byla tahle vražedná variace Na Hromnice o den dost svěží, podruhé však působí mnohem béčkovějším dojmem. A i když je pořád fajn, na vyšší pozici v tomhle žebříčku to zkrátka nebylo.

05) To Kapitola 2

Také návrat děsivého klauna byl určitou sázkou na jistotu. Dospělé verze hrdinů z jedničky fungují o poznání hůř než za mladých let, titulní děsivý klan však zápletku stále utáhne s takovou vervou, že to stačí na smírčí páté místo.

04) Kořist

Psychopati, hurikán, aligátoři - Kořist se rozhodla upéct horor ze všech kvalitních ingrediencí najednou. A k překvapivě dobrému výsledku! Jistě, do dějin kinematografie se (ani přes chválu od Quentina Tarantina) nejspíš nezapíše. Rozhodně se však pozitivně zapsala do dějin jednoho, dvou letních večerů.

03) Krvavá nevěsta

Jakoby svatby nebyly děsivé samy o sobě, Krvavá nevěsta našla způsob, jak je "vylepšit" - ústřední hrdinka se sice provdá, její nová rodina se ji však rozhodne od půlnoci do rána lovit! Poměrně generická story klape díky tísnivé atmošce a obavám, které má při bližším poznání rodiny svého partnera (nebo partnerky) každý z nás.

02) Slunovrat

Originalita se vždycky cení, a v případě hororu dvojnásob! Slunovrat přinesl zvláštní mix vztahového dramatu a novátorsky natočeného hororu, z něhož si člověk není hororovým žánrem nějaký čas ani jistý. A o to víc pak film dovede tnout do živého!

01) Doktor Spánek od Stephena Kinga

Nejlepším hororem roku 2019 se však stává přímé pokračování Kubrickova Osvícení jménem Doktor Spánek od Stephena Kinga. Malý Danny Torrance nám dospěl do Ewana McGregora, který trpí nejen traumatem z událostí v hotelu Overlook, ale i svými paranormálními schopnostmi. Kdybyste z loňska měli vidět jediný horor, je to rozhodně tenhle!

Náš speciál Nejlepší filmy roku 2019 dál nabízí:

10 nejlepších filmů roku 2019
10 nejlepších komedií roku 2019
5 nejlepších sci-fi roku 2019
5 nejlepších fantasy roku 2019
5 nejlepších animáků roku 2019
5 nejlepších akčních filmů roku 2019
5 nejlepších komiksových filmů roku 2019
7 nejlepších filmů roku 2019, které jste (nejspíš) neviděli
a případně máme i 7 největších filmových zklamání roku 2019

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!