5 nejlepších katastrofických filmů, ve kterých se ničí Los Angeles

Nápis Hollywood dostal zabrat už nesčetněkrát...
2012
2012
Columbia Pictures

reklama

Ve čtvrtek večer na COOLu dojde na Armagedon v Los Angeles. Brutální zničení hlavního města globální zábavy, tentokrát dílem zemětřesení, není zrovna něco, co by člověk ve filmu ještě neviděl. Právě díky tomu, že v L.A. vzniká pořádná řádka celovečerních neštěstí, si filmaři na zničení své domoviny dělají zálusk překvapivě často. Kde se vyřádili nejvíc?

05) Útěk z L.A.

I když jsme Útěk z L.A. posadili na konec žebříčku, ve skutečnosti by měl být mezi nejlepšími bijáky. Důvod umístění na chvostu je prostý – L.A. je v tomto filmu zničeno jen zčásti. Obří zemětřesení roky před počátkem zápletky zpřetrhá kontakt s pevninou, načež se z města stane trestanecká kolonie. Právě proto ale film funguje tak dobře – sledujeme místní postapokalypsu, a to skrze parodii na chorobnou hamižnost L.A. A je to tak zábavné, jakožto i přehnané!

04) San Andreas

Mnoha divákům při pohledu na San Andreas tak trochu zmrzl úsměv na rtech, podobně ničivému zemětřesení (a následné vlně tsunami) totiž město skutečně čelí. Dříve nebo později se tento film stane do nějaké míry realitou. Ani to však San Andreas na poli filmového kolbiště příliš nevyhrálo. Katastrofické filmy jsou jen tak dobré, jak dobré jsou jejich postavy. Jinak se nemáte příliš o co bát. A postavy v San Andreas bohužel větší důvod k obavám jednoduše nedávaly.

03) Den poté

Naopak zcela z oblasti šílenství je spiknutí tornád, která rozmetají centrum L.A. na padrť. Město samotné vlastně přežije – je ovšem zdevastované, což dělá tuhle "mírnou apokalypsu v mezích dobrých mravů" dodnes pozoruhodnou. Tornáda v Los Angeles lidem den běžně nepokazí. Právě nečekaný výskyt v takovém množství ale startujte zdejší klimatickou zápletku.

02) 2012

Zřejmě nejintenzivněji a z gruntu pojali destrukci L.A. v ujeté bláznivině jménem 2012. Nejenže tu dojde na brutální zemětřesení, dokonce i samotné kontinentální desky, na nichž město leží, se rozhodnou vzít do zaječích a postaví se na hlavu. Domy padají v úžasně zorchestrovaném baletu destrukce a jediné, co vlastně pohled na apokalypsu v L.A. kazí, je skutečnost, že to John Cusack jako hlavní hrdina celé nepravděpodobně přežije.

01) Terminátor 2: Den zúčtování

Na závěr jsme si ponechali destrukci nejmrazivější. Zatímco u většiny předešlých filmů je poměrně jasné, že se neberou nijak zvlášť vážně, Terminátor 2 je docela jiná káva. Zaprvé, celá scéna je prostá výraznějších digitálních triků. Filmaři opravdu rozmetali miniatury města, takže všechno dodnes působí velmi reálně. A zadruhé, na něco podobného mohlo dojít kteroukoliv minutu studené války. Vlastně na to může dojít i nyní. Jasně, v Terminátorovi 2 spustili válku stroje, ale jaderný útok na L.A. je něco, co mohlo být mrazivě blízko skutečnosti.

Armagedon v Los Angeles začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20.15.

reklama

reklama