5 nejlepších komiksů s Wolverinem: Kterými se inspirovaly filmy?

Filmy adaptují komiksové zlato!
Wolverine
Wolverine
20th Century Fox
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wolverine je zpět! Páteční večer bude na Prima COOL od 20.15 patřit výletu Logana do Japonska, kde… ztratí svou nesmrtelnost! Jak se s tím vyrovná a jak ji zase získá (a kolik robosamurajů při tom zkope do kuličky) si můžete zjistit sami – my pro vás do té doby shrneme nejlepší komiksy s Wolviem i to, co vše si z nich vzaly filmy samotné.

Wolverine - upoutávka
Wolverine - upoutávka

05) Old Man Logan

Jen málokdy se stalo, že by X-Meni byli nějakým způsobem zasazeni do reálného světa a života. Old Man Logan však právě takovými kvalitami disponoval. Story o stárnoucím Loganovi, kterému vypadává jeho schopnost regenerace, připomínala spíše klasický batmanovský příběh Návrat temného rytíře – máme tu jak chřadnoucí stav hlavního hrdiny (s nímž se dovede ztotožnit každý, kdo už aspoň jednou měnil občanku), tak i neradostný stav celého světa jako takového. Superpadouši tu konečně vyhráli a Logan je jedním z mála, kdo se ještě občas odváží jim čelit. I z tohoto důvodu z komiksu vycházel třetí wolverinovský film s prozaickým jménem Logan – poslední snímek, v němž si „Rosomáka“ zahrál Hugh Jackman. Ačkoliv se story v dílčích prvcích liší, apel blížící se smrti nesmrtelného hrdiny zjevně dovede vyčarovat silné emoce na papíře i na velkém plátně.

Old Man Logan
Autor: Marvel Old Man Logan

04) Enemy of the State

Když je Wolverine na straně dobra, je to zajímavá podívaná – ale co když se dostane na opačnou stranu barikády? Právě to se mu přihodí v Enemy of the State, kde mu mozek vygumuje parta démonických ninjů! Je to jeden z prvních a nikoliv posledních příkladů toho, kterak scenáristé X-Menů spojovali Wolverina s japonskými vlivy. Zastavit běsnícího Wolverina se tu pokusí skoro každý významný marvelovský hrdina a výsledkem je masivní řežba, která možná neservíruje čtenářům mnoho vážných dilemat, ale o to zábavněji se jí listuje!

Enemy of the State
Autor: Marvel Enemy of the State

03) Kitty Pryde and Wolverine

Každý ví, že Wolverine pracuje nejraději sám – a právě proto je vždycky radost sledovat, když jej příběh (a scenáristé) dají do týmu s někým jiným. V Kitty Pryde and Wolverine si smolíčka vylosovala právě hrdinka, již ve filmech ztvárnila Ellen Page – nejslavněji v x-menovské Budoucí minulosti. Podobně jako ve filmovém sobotním Wolverinovi se i tentokrát řeší japonské vlivy v čele se soubojem s Yakuzou, která v Japonsku zajme Kittyna papínka. A Logan nemá samozřejmě nic lepšího na práci, než se v tandemu s ní pustit do souboje s tím nejhorším, co může země vycházejícího slunce na stránkách komiksu nabídnout! Vliv tohoto komiksu však sahá dalece za japonskou anabázi – například již první filmoví X-Meni nechali Logana podobně mentorovat mladší Rogue. Na spojení starého pardála a mladé holčiny je zkrátka cosi opojně zajímavého.

Kitty Pryde and Wolverine
Autor: Marvel Kitty Pryde and Wolverine

02) Weapon X

Po Návratu temného rytíře a komiksových Strážcích se zdálo, že Marvel nebude novému temnějšímu a drsnějšímu trendu s to konkurovat. Komiksoví fanoušci najednou jako by zbožňovali, když jejich hrdinové vypadali spíše jako běženci z Ústavu pro chorobně deprimované, což se neslučovalo s tehdejším marveláckým tónem. Weapon X však ukázal, že opak může být pravdou. Komiks totiž rozkreslil temnou minulost Wolverina a kořeny jeho traumat – a není divu, že mučivé metody programu, který z Logana chtěl vytvořit ultimátní zbraň, od té doby našly své místo nemlich v každém X-Men filmu (zejména v X-Men Origins: Wolverine a v X-Men 2). Samotného Wolverina přímo v roli Weapon X jsme pak mohli vidět i v zatím posledním týmovém bijáku X-Men: Apokalypsa.

Weapon X
Autor: Marvel Weapon X

01) Wolverine

Pro klasické wolverinovské komiksy však nemusíme nutně jít do experimentálních zápletek. Minisérie Wolverine z roku 1982 byla vůbec prvním komiksem, v němž Logan sehrál hlavní roli – pramenila z jeho obliby mezi čtenáři poté, co se Wolverine o sedm let dříve stal jedním z hlavních členů týmu Avengers. Zápletka komiksového Wolverina je přitom divákům stejnojmenného filmu (tedy toho, co v sobotu poběží na COOLu) nejspíše dobře známá – Logan se zde jako ronin vydává do Japonska a hledá vykoupení. Čelí místním padouchům i hrdinům a zažívá emocionální dramata, která se čtenáři od té doby naučili si s Wolverinem silně asociovat. Sám Logan v památné scéně shrnuje své schopnosti slovy: „Jsem nejlepší v tom, co dělám – ale co dělám, není moc hezké.“ Tenhle drsný emař prostě ví, jak zabrnkat na ty správné struny!

Wolverine
Autor: Marvel Wolverine

Wolverine začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama