20. srpna 2018 20:38

King Kong vs. Věc: 4 nejlepší předělávky černobílých filmů

Ne všechny remaky starých filmů jsou na houby!

Opulence v každém směru – právě to přinese velkofilm King Kong (2005) režiséra Petera Jacksona, který začíná na Prima COOL už v neděli ve 20.00. Remake legendárního velkofilmu z roku 1933 vrací do hry příběh jedné přerostlé opice, která se zamiluje do lidské herečky a zdevastuje newyorský mrakodrap – to celé však v rozpočtu tak vysokém, jako je opičák sám! Moderní triky dovedly látku ze 30. let povýšit do skutečně megalomanské podívané. King Kong však není jediným bijákem, který dává nový život příběhům starých černobílých filmů...

04) Věc

Existuje jenom málo tak povedených hororů, jako je Věc z roku 1982. Jasně, moderní diváci ujíždějící na lekačkách a digitálních tricích, často obtáčejících story kolem populárních příběhů o čarodějnictví, duchařinách nebo ďáblech zavírajících se do výtahu, hororu v duchu Věci už tak trochu odvykli. Příběh o antarktické základně, která vykope ufounské zlo z vnějšího vesmíru schopné vzít na sebe podobu kteréhokoliv člověka (a nejen toho), je však doslova nesmrtelný.

Věc však nemá čas zabývat se kvalitou masek nebo prvoplánovými lekačkami. Její premisa a atmosféra je natolik děsivá, že funguje v každé éře – někdy na sebe její příběh vezme obavy z virové epidemie, jindy z komunistických nebo teroristických agentů! Původní černobílá The Thing from Another World (1951) přitom paradoxně tuhle rovinu postrádala – i zdejší vědátoři našli v ledu ukutý ufounský létající talíř, bestie z něj vzešlá však nekradla lidem těla. V kategorii remaků je tak původní padesátkový horor povýšen do zcela nové sféry bytí!

03) Zjizvená tvář

Kultovní Zjizvená tvář patří mezi nejlepší gangsterky dějin – konkurovat jí může snad jen Kmotr. Paradoxní je, že přitom oba filmy sdílejí stejného hlavního představitele, totiž Ala Pacina. Kde ovšem Kmotr vykresluje příběh o touze po moci a schopnosti pomstít se za urážku v krvi, Zjizvená tvář je především o rozkladu osobnosti. Její hlavní… syčák Tony Montana byl kriminálníčkem už před startem filmu, svody Ameriky v podobě snadné šance zbohatnout na kriminalitě a prodeji drog se však na něm podepsaly vskutku brutálně – a on se pak brutálně podepsal na svém okolí.

Kde Kmotr končí vyhořením (skrze hlavního gangstera umírajícího věkem!), tam Zjizvená tvář nabízí brutálně akční finále nebývalých rozměrů. Ironií osudu byla přitom původní černobílá Zjizvená tvář z roku 1931 zasazená do éry prohibice, takže ústřední drogou tu byl alkohol, a hlavním antihrdinou byl potomek italských imigrantů, nikoliv běženec z Kuby. Podobný druh příběhu je však zjevně věčný…

02) Sedm statečných

Ačkoliv vznikli v roce 1960 (plus je tu tedy i předloňský remake...), Sedm statečných remakeovalo Sedm samurajů z roku 1954, kteří byli pod dohledem Akira Kurosawi ještě natočeni monochromaticky! Zápletka je opět velmi podobná – sedm nesourodých drsňáků se přes všechny vzájemné problémy spojuje do ochrany bezbranné vesnice před nájezdníky, kde pak heroicky umírají za dobrou věc. Zatímco Sedm samurajů je však dnes populární víceméně jenom v Japonsku a u cinefilů, Sedm statečných se pouhým přesunutím zápletky na Divoký západ stalo šlágrem jako Brno!

Kurosawa se vůbec stal zlatým dolem westernů, jak potvrdily i Leoneho adaptace jeho filmů, které daly vzniknout kultovním spaghetti westernům (stejně jako baterie filmů, které se zase poté inspirovaly u nich). Je to vlastně paradoxní, ale dnes dominantní forma chápání Divokého západu a poetiky čerpá z italského filmaře, který se pro změnu inspiroval i filmaře japonského. A pak se vyznejte, kdo vlastně krade od koho!

01) King Kong

Vítězem však může být jenom největší chlupáč před kamerou! Původní King Kong z roku 1933 je snímek dobrodružného (vzpomeňte na budoucího Indiana Jonese) i katastrofického (vzpomeňte na Godzillu) žánru. Bylo tedy jenom příhodné, že právě tomuto opusu se rozhodl režisér Peter Jackson složit po Pánovi prstenů poklonu. Moderní King Kong už samozřejmě nemůže udělat do dějin filmu takovou díru jako kdysi – naopak jej řada diváků paradoxně bude mít za kopírku filmů, které King Konga kopírovaly! Ale takový je už často osud remaků.

Jacksonův King Kong ale není jenom poctou původnímu filmu, nýbrž především poctou černobílé kinematografii obecně. S precizním duplikováním řady původních scén přichází i duplikování jejich dějového záměru a dějové úlohy. Zatímco jiné remaky černobílých filmů tak přenášejí původní látku do nové podoby a nového kontextu, moderní King Kong uznává staré mravy a svět roku 1933 – a nejen proto nabízí v roce 2018 takovou porci nostalgie jako máloco!

King Kong z roku 2005 začíná na Prima COOL už v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný