Nejlepší sci-fi roku?! Přečtěte si první reakce českých diváků na Den nezávislosti 2!

Jak se povedla další emzácká invaze?
inde 2
inde 2
20th Century Fox

reklama

Mimozemšťané jsou zpátky. Sice jim to trvalo 20 let, ale konečně přichystali odvetu a hodlají definitivně zničit Zemi. Kdo jim v tom musí zabránit? Samozřejmě hrdinové prvního Dne nezávislosti i jejich potomci, kteří mají fungovat jako nová generace odvážných pilotů. Měli byste je vidět na velkém plátně? Anebo je kouzlo popcornového kultu dávno pryč? Tady máte první domácí ohlasy!

Karel Ryška / Prima COOL

První Den nezávislosti byl obrovskou filmovou událostí a stal se žánrovým milníkem, takže se od dvojky nečekalo zrovna málo. Roland Emmerich ale napodruhé nezazářil a jen recykluje staré motivy, to vše za doprovodu méně zajímavých postav a horších scenáristických kliček. Novému filmu chybí prokreslenější hrdinové, údernější momenty a něco naprosto strhujícího. Jako průměrná obří sci-fi nicméně obstojí a možná bych si dal i ten třetí díl. Jen kvůli tomu, že se musí vydat jiným směrem a třeba by v něm opět došlo na něco úchvatného.

Hodnocení: 6/10

Petr Cífka / Prima COOL

Letos na jaře to s těmi dvojkami a pokračováními není vůbec veselé. Většina jich je zbytečných, komerčně neúspěšných a o řád horších než jednička. A dost bych věřil tomu, že podobně dopadne i Nový útok ze Dne nezávislosti – pokud to tedy nezachrání čínští diváci a homosexuálové v publiku, kterým se tvůrci snaží nepokrytě zavděčit…

Na geniálně promazaný popcornový velestroj jinak můžete zapomenout. Den nezávislosti 2 je zaměnitelná sci-fi, která se topí v tricích, ale fakt cool hrdinu v parádní akci tu nenajdete. Jasně, hezky se na to kouká, furt něco vybuchuje a někdo někam lítá, ale tu ryzí zábavu, u které jste se buď uchechtli, nebo vám padla brada dolů kvůli revolučním efektům (a parádní destrukci) už o dvacet let později nezažijete. A ani vás nečeká vyšperkované dobrodružství s emzáky, které bychom si mohli dovolit nazvat „Star Wars na Zemi“.

Hodnocení: 5/10

Martin Svoboda / Aktuálně.cz

Asi takhle: Jeff Goldblum čeká ve školním autobuse plném opuštěných dětí uprostřed pouště, až naskočí opožděný psík, zatímco ve zpětném zrcátku pozoruje blížícího se obřího ufona a vypouští cynické hlášky. Víc 90s by to bylo už jen tehdy, kdyby tam s nima byla Xena. Probůh – vždyť si s sebou vezmou africkýho diktátora s mačetama! Emmerich se toho nebojí a kupí hromady humoru, který je poměrně infantilní, ale na mě zafungoval. Absolutní destrukce bylo sice překvapivě málo (relativně) a chyběly emoční vrcholy a jasný hrdina, jinak ale jde o poctivý popcorn, který je rozhodně přesně tím, čím by měl být. A obdivuju, že ten film zůstal přehledný i přes asi dvacet postav, z nichž každá má svůj příběh.

Hodnocení: 7/10

Tomáš Karlík / Prima ZOOM

Stará antická moudrost říká: „Nenastoupíš dvakrát do téhož létajícího talíře“ – a kdyby se jí Roland Emmerich řídil, nemusel by být nový Den nezávislosti takový průšvih. Pokusit se natočit pokračování 20 let starého filmu, který se stal naprostou kultovkou, byl nápad hodně odvážný – a dopadl bohužel mizerně. Trpí totiž klasickými neduhy všech pokračování, ale ve zcela maximální možné míře – týká se to hlavně hesla „Všechno musí být větší!“ Vedle logicky očekávaných výbuchů a kosmických lodí se to nejvíc projevuje na hlavních hrdinech: vrací se nejen prakticky všichni z prvního filmu, ale bohužel si do dvojky přivedli také děti, vnoučata, milence a milenky, tetičky, a dokonce i náhodně potkané psy a školáky.

Legrační je snaha, aby ve filmu byly zastoupeny snad všechny existující menšiny a cílové skupiny: najdeme tady několik černochů z USA i Afriky, párek Číňanů, postarší gay dvojici, pochopitelně židovskou rodinu a ze svých stanů na to dohlíží sympatičtí Arabové. Psát něco o příběhu nemá moc smysl, celé je to příšerně zmatené a založené na několika desítkách náhod, nelogičností a nedodržování pravidel, která autoři sami vymysleli.

Pokud se Den nezávislosti 2 nějak zapíše do dějin, pak jen jako názorná ukázka toho, jak by nemělo vypadat pokračování…

Hodnocení: 3/10

Vyrazíte na druhý Den nezávislosti, nebo ne? Dejte vědět v diskuzi!

reklama

reklama