50 nejlepších sci-fi všech dob (#20-#11)

Viděli jste všechny nejlepší sci-fi filmy, jaké kdy byly natočeny?
E.T. - Mimozemšťan a Jurský park
E.T. - Mimozemšťan a Jurský park
Universal pictures

reklama

Blížíme se do finále našeho přehledu nej filmů sci-fi žánru! Které bijáky skončily ve druhé žebříčkové desítce?

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

20) Blízká setkání třetího druhu

Mimozemšťani jsou leckdy součástí slibného receptu na sci-fi. Ve Spielbergových Blízkých setkáních třetího druhu však pro jednou nejde o vykořisťovatele ani o vykořisťované – tenhle příběh o prvním kontaktu proto může naplňovat diváky optimismem i dnes!

19) Na hraně zítřka

Další parádní sci-fi biják přišel jen pár let nazpět a patří mezi to nejlepší, co nám Tom Cruise kdy nadělil. Netradiční pojednání o ufounské invazi, jíž se dá čelit jenom Save-Load mechanikou, se proto okamžitě stalo moderní klasikou.

18) 2001: Vesmírná odysea

Shodou okolností je Vesmírná odysea také příběhem o prvním kontaktu – ale tentokrát mnohem zastřenějším... a mnohem táhlejším! I díky Kubrickově vizionářské režii však tenhle film skoro nezestárl a rozhodně mu to jen tak neohrozí.

17) Jurský park

Další a nikoliv poslední Spielberg v našem seznamu! Jurský park voní letním dobrodružstvím, které ovlivnilo celou jednu generaci v zájmu o dinosaury. A jak jste si určitě všimli, jeho odkaz díky Jurským světům doslova žije dodnes.

16) Blade Runner

Ve futuristickém roce 2019 zasazený Blade Runner se zamýšlí nad tím, co dělá člověka člověkem – a dělá to tak dobře, že snímek inspiroval skoro každé vykreslení kyberpunku od roku 1982 dodnes!

15) Robocop

Prakticky totéž by se dalo napsat i o Robocopovi, tedy příběhu z drsného Detroitu, kde začal vládnout šerif z masa a oceli. Snímek dal vzniknout celému subžánru následovníků, prakticky žádný jej však nepřekonal.

14) E.T. - Mimozemšťan

Další Spielberg do party – tentokrát opět s filmem o tom, že jsou mimozemšťani vlastně taky jen lidi. Vliv E.T.ho je samozřejmě znát dodnes a není ani potřeba po něm složitě pátrat. Stačí se podívat rovnou na Stranger Things!

13) Total Recall

Řeč je teď samozřejmě o klasice s Arnoldem – nikoliv pozapomenuté modernější předělávce. Tahle akční jízda totiž strká do kapsy většinu jiných filmů už třeba jen tím, že dodnes není jasné, jestli se mise na Mars Quaidovi jen zdála, anebo byl skutečně krutopřísným agentem…

12) Potomci lidí

Epidemie způsobující neplodnost byla v Potomcích lidí jen výchozím bodem zápletky. Vykreslení zdeprimovaného, stárnoucího světa posloužilo především k příběhu o mocné síle naděje, která může přijít s první těhotnou ženou po dvou desetiletích. Jak ironické ve filmu, k němuž by se měla automaticky přikládat antidepresiva!

11) Věc

Mnohem plíživější invazi však naservírovala Carpenterova Věc! Nestárnoucí hororová sci-fi, v níž mají monstra doslova podobu lidí, sice dnes svými triky spíše pobaví – hutnou atmosféru však Věci můžou závidět i ty nejnovější žánrové pecky.

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama