50 nejlepších sci-fi všech dob (#40-#31)

Viděli jste všechny nejlepší sci-fi filmy, jaké kdy byly natočeny?
Avengers: Infinity War a Avatar
Avengers: Infinity War a Avatar
Marvel Studios/20th Century Fox

reklama

Pokračujeme v naší krasojízdě klasikami sci-fi žánru. Ujistěte se, že znáte ty nejlepší bijáky pod i nad Sluncem!

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

40) Star Trek II: Khanův hněv

Kvalitní kosmické bitvy a slavný konec se Spockem! Khanův hněv se toho nebál a ačkoliv nemalou porci inspirace nasbíral u tehdejších Star Wars, vyplodil jeden z nejlepších filmů celé série.

39) Planeta opic

Byla to sci-fi, která změnila běh historie. Slavné finále se Sochou svobody dodnes platí za jeden z nejvýznamnějších závěrečných zvratů - a téma mezirasového tření je stejně aktuální dnes jako v roce 1968.

38) Fontána

Mezihvězdná cesta, příběh o cestování časem anebo jen vnitřní fantazie moderních lidí? Fontána se dodnes brání interpretacím – ale na takhle krásné otázky je vlastně škoda hledat odpovědi!

37) Ghost in the Shell

Klíčové dílo cyberpunkového žánru nám již před třemi dekádami možná odhalilo, jak bude vypadat svět budoucnosti. A jak ostatně ukázal nedávný hraný remake – animovaný Ghost in the Shell je nepřekonatelný!

36) Minority Report

Z podobného ranku je však i Spielbergova temná vize budoucnosti kriminalistiky. Minority Report dnes vypadá ještě aktuálněji než v době svého vzniku – a hlavně ústřední příběh o zneužití moci je beze sporu nadčasový.

35) Brazil

Brazil by skoro ani nemusel platit za sci-fi. Příběh o dystopické realitě je však právě díky neukotvenosti v čase a prostoru o to tíživější, a výsledkem je zřejmě nejlepší film Terryho Gilliama.

34) Avatar

Kdysi nejvýdělečnější film všech dob, dnes především pocta 3D režijním schopnostem Jamese Camerona! Ačkoliv Avatar není už tak nedotknutelný jako v roce 2009, stále platí za jeden z nejzásadnějších filmů pro určení trendů žánrových následovníků.

33) Avengers: Infinity War

První polovina (dosavadního) finále avengeří ságy je jedním z mála velkofilmů, které si dovolily skončit špatně. A přestože už dnes už víme, jak to celé dopadne, není pochyb o tom, že je Infinity War moderní klasikou.

32) Počátek

Počátek byl ve své době občas srovnáván s Matrixem, tak daleko však reálně nedosáhl. I když jsme ale dostali „pouze“ chytrou sci-fi rozloženou v čase a prostoru, pořád jde o jeden z nejzajímavějších žánrových bijáků 21. století.

31) Hvězdná pěchota

Řada mimozemšťanů, s nimiž se lidstvo ve filmech pralo, má alespoň trochu lidskou strukturu těla. Paul Verhoeven si ale řekl, že na to kašle, a vyslal Zemi na zteč proti mimozemským broukům. Výsledek? Asi největší žánrový masakr všech dob, jenž navíc umí skvěle pobavit!

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama