5 nejlepších sportovních komedií všech dob: Vybíjená vs. Tvrdé palice

Které sportovní komedie patří na piedestal... přehlídky sportovních komedií?
Vybíjená
Vybíjená
20th Century Fox

reklama

Už v sobotu večer vás na COOLu překvapí Vybíjená! Klasická sportovní komedie o tom, jak se tým podvraťáků snaží vyhrát turnaj ve vybíjené, paroduje celý žánr sportovních komedií jako takový. Nemohli jsme vám proto nesepsat krátký tahák nej filmů, u nichž lze nalézt všechny správné kořeny sportovních komedií.

05) Tvrdé palice

Začneme ve starých dobrých časech – u filmu, který se motá kolem rugby během bouřlivých 20. let 20. století. Tvrdé palice jsou napůl romanťárna a napůl pocta klasickým mravům. I když se tu hodně chlapů válí v bahně, chovají se při tom překvapivě elegantně a galantně. Lecčemu pomáhá i George Clooney v hlavní roli, jehož ostře řezaná brada je tu tak šarmantní, že by se po ní mohla jmenovat vlastní kolekce luxusních oděvů. Tvrdé palice sice mají pár hluchých míst, ale co čekat od filmu, kde se chlapi příliš často bouchají do hlavy?

04) První liga

Klasický příběh party outsiderů, kteří by mimo filmový svět neměli šanci? Ano, právě to První liga nabízí. Tentokrát se však prověřený recept koření tím, že by nemehla měla prohrát. Jen tím, že se její tým dostane na absolutní dno, totiž majitelka klubu získá rozsáhlé dědictví! Dá tak dohromady ty nejhorší z nejhorších v čele s Charlie Sheenem v prorocké roli kriminálníka. To však ještě netuší, jak ji její nový tým převeze!

03) Bílí muži neumějí skákat

Černobílé duo Wesley a Woody má rádo basket, ale aby story o jejich soupeřivém přátelství na kurtu nebyla tak obyčejná, jeden z nich navíc i dluží gangsterům. Tak se rozjíždí basketový opus magnum s (naprosto lživým!) názvem Bílí muži neumějí skákat.

02) Vybíjená

Není náhoda, že nejlepší sportovní komedie vznikaly typicky v 90. letech – bylo to období, které svědčilo lehkým tématům a těžkým hrdinům. Vybíjená si, i skrze zasazení do minulosti, utahuje právě z filmů jako Bílí muži nebo První liga. A činí tak způsobem typickým pro Frat Pack (alias komiky kolem Bena Stillera a Vince Vaughna), tedy občas mírně trapně a mnohdy značně přehrávaně. Jenže právě to je součást jejího kouzla, které jde v parodování až na absolutní dřeň!

01) Caddyshack

Dalo by se možná argumentovat, že je golf sportem asi tak o procento víc než šachy nebo curling. Tuto věčnou filozofickou otázku však necháváme plavat a soustředíme se na to podstatnější z rovnice jménem Caddyshack. Jde totiž o proklatě dobrou komedii, která dodnes platí za vrchol žánru.

Chevy Chase a Bill Murray tu spolu s dalšími kultovními komiky 80. let prokázali, že jde u "sportovní komedie" především o druhé zmíněné slovo. A i když filmy tohoto žánru mnohdy platí za přehlídku klišé a sport vystihují hůře, diváci si je stejně zamilovávají spíš kvůli vtipům. A těch mají Caddyshack i Vybíjená vyloženě na rozdávání!

Vybíjená začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.15.

reklama

reklama