5 nejlepších temných komiksáren: Od Sin City k Watchmenům

Superhrdinové bez veselých barev aneb temné komiksové filmy, které potřebujete vidět.
Fantastická čtyřka
Fantastická čtyřka
20th Century Fox

reklama

Nedělní večer bude na Prima COOL patřit Fantastické čtyřce. Biják, který restartoval příběh čtveřice superhrdinů ozářených alternativním vesmírem, své komiksové já výrazně potemněl. Zvláště ve srovnání s předešlou Fantastickou čtyřkou, v níž hráli Chris Evans a Jessica Alba. Novinka tak směle snese srovnání s jinými komiksovými drsárnami, které se zapsaly do žánrové historie.

05) Blade

Svět je plný maniakálních upírů. Historie, jak ji známe, je lež. Nikoliv ilumináti, nýbrž krvežíznivé bestie řídí koloběh planety. Právě z takové premisy vycházejí filmové díly Bladea, a je to věru depka, jaká se jen tak nevidí – a ničemu nepomáhá černý drsňák, co upíry čas od času porcuje na nudličky! Jak totiž dokázala pokračování, zbavit se upírů je horší než vyprat na bílém skvrnu od červeného vína…

04) Sin City – město hříchu

Jen těžko by se hledalo větší synonymum komiksové temnoty. Sin City je temné už svými barvami – originální kresba v černé a bílé, ale nikoliv šedé, byla jednou z věcí, které proslavily komiksovou předlohu. Navíc však Sin City rovněž řešilo kruťácká témata, jako jsou gangsteři, prostitutky, pomsta a vůbec cokoliv, co zavání střelným prachem. Právě tato atypičnost mezi dalšími komiksy však Sin City vynesla až 4. místo.

03) Captain America: Návrat prvního Avengera

Na rozdíl od světa DC nemají filmové marvelovky pověst krutopřísného dramatu, jehož hrdinové pláčou stejně tak často, jako bojují o holý život. Winter Soldier alias druhý Kapitán America je však jistou výjimkou z pravidla. Pád SHIELDu, návrat Hydry nebo hořící Washington, D.C., byly jenom některé momenty, díky nimž Winter Soldier dodnes patří za větší kruťárnu než Občanská válka.

02) Strážci – Watchmen

Jde se do finále! Jenom málokterá komiksovka o sobě může říct, že je tak temná jako Strážci. Ačkoliv jsou tu k nalezení peleríny a pastelové barvičky, Strážci disponují brutálními vraždami, znásilňováním i válkami. Jejich hlavní kladnou postavou je vlastně záporák, naproti tomu superhrdinové jsou tu za naivní idioty nebo vyhořelé trosky. Občas nejprve to první a pak to druhé. Radost pohledět!

01) Temný rytíř

Absolutním etalonem kvality však nemůže být nikdo jiný než Temný rytíř. Důvodů je vícero. Ačkoliv by se sice našly temnější komiksovky, Temný rytíř je sám o sobě zároveň i velmi kvalitní drama – a to ho povyšuje nad ostatní. Zároveň jde vlastně spíše o kriminálku než tradiční komiksový biják. Joker a Batman by zrovna tak mohli vypadat o fous normálněji a výsledek by se neměnil. Dodnes nejlépe hodnocený komiksový film vůbec ostatně ovlivňuje filmy ze světa DC dodnes…

Fantastická čtyřka začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

reklama

reklama