4 nejlepší upíří filmy, které skoro nikdo neviděl: Jeden je od režiséra Thora 3!

Filmy ukryté tak dobře jako jejich hrdinové.
Abraham Lincoln: Lovec upírů
Abraham Lincoln: Lovec upírů
20th Century Fox

reklama

V sobotu večer vás čeká setkání s vůdcem národa na tajné misi – Abraham Lincoln: Lovec upírů se totiž dostaví na Prima COOL! Na jeho počest jsme vzpomněli na jiné upírské bijáky, které nepatří mezi ty nejprovařenější filmy s krvesaji.

04) Co děláme v temnotách

„Děsivý“ možná není správný způsob, jak popsat Co děláme v temnotách – nic to však nemění na skutečnosti, že řada diváků tenhle film ke své smůle neviděla! Na první pohled jde o cosi jako Záhadu Blair Witch. Ruční kamerou natočená sonda do světa upírů se však rychle zvrtne do parodie!

Jako typická mockumentary (mimochodem od Taiky Waititiho, režiséra třetího a čtvrtého Thora) ukazuje film partu čtyř upírů jako skupinu ňoumů žijících ve společném bytě a zápasící s nástrahami postmoderní éry. Není tu však stále nouze o černý humor a mnohé krvavé momentky – a čím strašidelněji jejich výskyt působí, tím více Co děláme v temnotách navozuje milou domácí atmosféru!

03) Svítání

Pozor, nejedná se o Stmívání, nýbrž o Svítání! Ačkoliv tento film vyšel zhruba v době popularity ságy o zářících upírech, Svítání je jeho přesným opakem. Poslechněte si už původní premisu: upíři vyhráli válku a dominují celé planetě (lidé o nich dávno vědí), jenže jim dochází krev…

Jako více-než-očividná metafora budoucího nedostatku ropy a energií je Svítání svěžím příkladem sci-fi analogie reálného problému. Ve druhé polovině se film sice maličko drhne, přesto je jeho první třetina, která vykresluje alternativní Ameriku, které dominují upíři, tak příjemně strašidelná tím, jak je povědomá. Své místo mezi nedoceněnými upírovinami si tak Svítání rozhodně zaslouží!

02) Upíři

Málo známé vampýří filmy jsou vlastně stejné jako upíři samotní – hledat je a nacházet při tom zcela nepoznané kusy je odměna sama o sobě. A totéž platí i o unikátních Carpenterových Upírech. James Woods si v nich zahrál jakéhosi předchůdce upírolovce Bladea, jehož komando je rozcupováno krvesaji – a on se jim pak po zbytek filmu mstí!

Carpenterovi Upíři jsou sami o sobě asi tak originální jako sám název, ale to vůbec nevadí – jejich klišé s odstupem času působí spíš jako chytrá sázka na jistotu. I když totiž nejde o nejlepší Carpenterův film, jeho talent z Upírů stejně vyčaroval po čertech dobrý zážitek!

01) Ve stínu upíra

Dost možná nejlepší je však klasika Ve stínu upíra, tedy film již inspirovaný jedním upířím hororem – Upírem Nosferatu! A tak trochu se zde vracíme k Co děláme v temnotách. Ve stínu upíra totiž vychází z možnosti, že hlavní představitel upíra Nosferatu, legendární Max Schreck, je sám upírem!

Ve stínu upíra díky tomu balancuje kdesi mezi skutečností (v reálu vzniklém filmovém Nosferatu), legendou (Schreck se prý choval notoricky podezřele) a mýtem. Výsledkem jsou jakási upíří Akta X určená pro každého, koho vzrušuje pomyšlení, že krvesajové opravdu mohou chodit mezi námi.

Abraham Lincoln: Lovec upírů začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:05.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!