4 nejlepší válečné filmy s drsňáky z Navy SEALs

Ti nejlepší z nejlepších Navy SEALs vyrážejí do akce...
Na život a na smrt
Na život a na smrt
Universal pictures

reklama

Žhavé výstřely, jak je neznáte! V pátek večer si na COOLu budete moct připomenout Námořní pěchotu, devadesátkový akční biják s Charlie Sheenem, v němž v podstatě hrál Toppera Harleyho… navážno. Navy SEALs, jak zní trošku neobratně přeložený původní název, si ale vtipkování úplně nezaslouží. Vzpomínáme na čtyři další povedené bijáky, ve kterých se náramně předvedli.

04) Slzy slunce

Když se to vezme kolem a kolem, SEALs jsou v podstatě takové SG týmy reality – povětšinou jde o elitní jednotky specializované na krátké operace v duchu „tam a zase zpátky – co nejrychleji“, často v námořním prostředí. Slzy slunce, kde tým SEALů vedený Brucem Willisem zachraňuje v džungli oběti genocidy, tedy není úplně dokonalým ztvárněním… Pokud si ale někdo zaslouží trochu romantické omáčky, jsou to právě SEALové.

03) Americký sniper

Také v Americkém sniperovi platí ústřední postava za legendu, a to doslova – Chrisu Kyleovi, odstřelovači SEAL 3, se pro jeho krytí spolubojovníků přezdívalo The Legend. Kyle je doopravdy nejúspěšnější americký odstřelovač, který se po své irácké anabázi dočkal zavraždění doma v Americe na běžné střelnici. Život má holt občas velmi vypečený smysl pro krutou ironii.

02) Povinnost a čest

Naopak Povinnost a čest si už na realitu hrát určitě nemůže – film, v němž je hlavní záporák „ruský muslimský terorista“, prozrazuje už svou story, že si je s Call of Duty podobný nejen názvem. Nic to nemění na tom, že je Povinnost a čest ve své „reklamě na Navy SEALs“ po čertech dobře natočenou agitkou, po niž má divák chuť se zapsat do řad amerického námořnictva. Vlastně nikoliv nepodobně, jako v 90. letech působila i Sheenova Námořní pěchota.

01) Na život a na smrt

Pokud však hledáte autentický film o SEALech, který je zároveň krapet ukotven v realitě, musíte paradoxně směřovat ke snímku Na život a na smrt. V tom se jako člen SEALů představí Mark Wahlberg, jehož tým při honu na pohlavára al-Kajdy narazí na nečekané morální dilema – poté, co je spatřen civilním pastevcem, má chlapce zabít, anebo pustit a riskovat svou misi? Vzhledem k tomu, že původní název filmu zní „Lone Survivor“ („Jediný přeživší“), je asi jasné, jak dilema dopadne. O to krutopřísnější je pak skutečnost, že snímek vznikl na motivy skutečné události.

Námořní pěchota začíná na Prima COOL v pátek ve

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!