7 nejlepších válečných filmů všech dob: Od Ryana k Apokalypse

Které válečné bijáky patří mezi ty nejlepší z nejlepších?
Zachraňte vojína Ryana
Zachraňte vojína Ryana
Paramount Pictures

reklama

V neděli večer se na COOLu rozjede válečná klasika Zachraňte vojína Ryana. Opět si budete v sychravém počasí moct připomenout příběh o vylodění v Normandii, během něhož musí jednotka Toma Hankse najít posledního syna rodiny, na niž druhý světový konflikt dopadl obzvláště drsně. Výsledek navždy ovlivnil vzhled válečných filmů a oživil i zájem o druhu světovou válku. Takový efekt ale není u nejlepších válečných filmů zas tak překvapivý, tak si všechny ty zásadní pecky pojďme proběhnout.

07) Mariňák

Mohlo by se zdát, že je Mariňák v našem výběru tak trochu omylem. Většinu tohoto filmu ostatně zabírá pouhé čekání na konflikt, které je plné nudy, nudy a k tomu ještě trochu nudy. Jenže právě taková válka obvykle bývá – jak praví slavný citát, periody kopání se do zadku jenom občas přerušují náhlé chvíle intenzivního boje o život...

Mariňák
Autor: Universal pictures Mariňák

06) Dopisy z Iwo Jimy

Nestává se často, aby populární velkofilm vykresloval pohled „druhé strany“ velké války. Eastwoodovy Dopisy z Iwo Jimy však pravě takovou výjimkou byly! Poslední velká bitva války v Tichomoří ukázala, jaké to je být na nesprávné barikádě dějin, jejíž čas se chýlí ke konci. A zdejší atmosféra je tak i mezi okolními depresivními bijáky černá jako srdce singularity.

Dopisy z Ivo Jimy
Autor: Warner Bros. Dopisy z Ivo Jimy

05) Četa

Popojedeme o kousek dále, v Asii však zůstaneme. Četa od Olivera Stonea si vysloužila značné ovace za svou kritiku vietnamského konfliktu, hlavním nepřítelem tu však není Vietcong, ale bigotnost ve vlastních řadách. Podobně jako Mariňák tak i Četa připomíná, že je ve válce každý jen tak silný, jako jeho vlastní spolubojovníci.

Četa
Autor: Orion Pictures Četa

04) Tenká červená linie

Válka vždy sváděla k poetickému vykreslení – bojující básníci však byli populární naposledy během první světové války, filmové médium totiž více fandí jinému formátu. Tenká červená linie ale spojuje válečný blockbuster právě s niternějším, lyričtějším výjevem války o Tichomoří. Koneckonců, není bojování a umírání o kus tropického ráje, do kterého se dnes jezdí opalovat turisti, tou ultimátní ironií?

Tenká červená linie
Autor: 20th Century Fox Tenká červená linie

03) Apokalypsa

Nestává se často, aby předlohou válečného filmu byl příběh desítky let starší než propíraný konflikt – Apokalypsa však takovým unikátem je. Zhruba padesátihodinový (alespoň tedy pocitově) film sice obsáhle popisuje konflikt ve Vietnamu, inspirován je však protikoloniálním románem Srdce temnoty. Snad i proto Apokalypsa dodnes funguje tak silně!

Apokalypsa
Autor: United Artists Apokalypsa

02) Černý jestřáb sestřelen

Dalším pánem na holení je kultovní Černý jestřáb, snímek popisující neslavnou bitvu o Mogadišo z počátku 90. let. Zdejší vykreslení moderní městské války (z různých úhlů pohledu) je v řadě detailů protipólem Apokalypsy i Ryana. Skoro až dokumentárně laděný režijní styl pak přišel právě včas na to, aby se Černý jestřáb stal symbolem nové éry válčení.

Černý jestřáb sestřelen
Autor: Columbia Pictures Černý jestřáb sestřelen

01) Zachraňte vojína Ryana

Na Olympu z kostí poražených nepřátel však usedl právě Ryan, film kombinující skutečné kulisy vylodění v Normandii s intimním příběhem o osobní ztrátě a moralizováním nad životem jednotlivce. Funguje to překvapivě dobře, a to nejen díky božsky režírujícímu Spielbergovi, ale i zásluhou famózní kamery nebo (herecky...) neprůstřelného obsazení. Lepšího ztvárnění se druhá světová válka dosud nedočkala!

Zachraňte vojáka Ryana
Autor: Paramount Pictures Zachraňte vojáka Ryana

Zachraňte vojína Ryana začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!