7 nejlepších válečných sci-fi všech dob: Od Vetřelců k Predátorovi

Nejlepší emzák je mrtvej emzák! Kde se potvrdilo nejjasněji?
Predátor, Hvězdná brána a Vetřelci
Predátor, Hvězdná brána a Vetřelci
20th Century Fox/MGM/20th Century Fox

reklama

Modří dobře vědí, že mír obvykle ve scifárnách nemá na růžích ustláno. Žádný dobrý autor nejde pro meziplanetární válku moc daleko a k tomu se váže i ukazování kosmických mariňáků, naleštěných laseropalů a mastodontních křižníků. Jenže ne vždy se film zaměřuje primárně na vojáčky. Dokonce i jeden z nejlepších příkladů žánrů, náš nedělní nepřekonatelný Den nezávislosti, se mezi bitvami musí rochnit v trampotách striptérky či ekologa. Náš výběr sedmera válečných sci-fi filmů naštěstí ukazuje, že ani zelenějším látkám se sci-fi nevyhýbá.

07) Na hraně zítřka

Tom Cruise se do sci-fi akce vrhl už několikrát, oproti Nevědomí nebo Minority Report ale bylo Na hraně zítřka opravdu válečné každým coulem. Film, který v sobě de facto kombinuje Hvězdnou pěchotu a Na Hromnice o den více, byl už v době premiéry oslavován jako velká paráda. S přibývajícími roky je pak čím dál tím oblíbenější a málem už se dá říct, že jde o novodobou klasiku.

Na hraně zítřka
Autor: Warner Bros. Pictures Na hraně zítřka

06) Avatar

Jasně, dobrá polovina ansámblu Cameronovy ekoagitky Avatar je tvořena ufounskými křováky. Ale i ti vlastně patří mezi bojovníky, jenom trochu jiného ražení. Když navíc s rachotem dorazí žoldáci z RDA, dojde na nejlepší ukázky futuristických vznášedel a kulometů za poslední dekádu. Ničemu přitom nevadí, že jejich estetika připomíná spíše vietnamskou válku než budoucnost. Nebýt doslovného finálního vyřešení deus ex machina, RDA by válku o Pandoru stejně vyhráli! 

Avatar
Autor: 20th Century Fox Avatar

05) Hvězdná brána

Ne každé setkání dnešní výzbroje s emzáky musí ale pro lidi skončit tak fatálně jako Predátor. V Hvězdné bráně tým plukovníka O'Neila (ještě s jedním l) stylově rozstřílel na maděru celého imperátora mezihvězdné říše. A to prosím s pomocí obyčejných kvérů a jedné atomovky a ještě u toho stihl rozšířil svobodu a demokracii zase o jednu zemičku dále. Kéž by pouštní revoluce vždycky končily podobně rychle a optimisticky. 

Hvězdná brána
Autor: MGM/Pathé/Universal Hvězdná brána

04) Predátor

Predátor je vlastně takovou zmenšeninou Války světů, mimochodem primárního inspiračního zdroje Dne nezávislosti. Jenže zatímco knižní i filmové Války světů sledují civila, který se k hrstce bitev sotva nachomýtne během svého klopýtavého úprku, Predátor zůstává věrný utrpení speciální jednotky, která čelí daleko silnějšímu a pokročilejšímu protivníkovi. Ruku na srdce, nebýt tu Arnold, mají to zdejší drsňáci spočítané. 

Predátor
Autor: 20th Century Fox Predátor

03) Battlestar Galactica

Výjimečně sáhneme mezi seriály, u Battlestar Galacticy je však výjimka z pravidla pochopitelná. Tak parádní vykreslení vesmírné letadlové lodě jako zde totiž v žádném filmu nenajdete. Ačkoliv se z vedlejších postav dostaví spoustu civilů, většina jsou pořád důstojníci, piloti nebo mechanici, a jádro příběhu nikdy neopustí titulní vojenskou kocábku. A už díky tomu dojde na hromady syrových, naturalistických soubojů s roboty na planetách i v kosmu. 

Battlestar Galactica
Autor: SyFy Battlestar Galactica

02) Vetřelci

Cože? Vetřelci nevyhráli? Jasně, máte pravdu, tak mňamózní vykreslení vesmírných mariňáků nemá snad žádný jiný film. Herdek, vždyť Vetřelci stáli na počátku kosmomariňáků – všechny další příklady tohohle klišé jako Warhammer 40K nebo StarCraft jsou až zdejšími kopiemi. Jenže zdejší koloniální vojáci byli zároveň dost nemehla a nakonec je musela zachránit statečná civilistka. Přesto vyvázli se stříbrem!

Vetřelci
Autor: 20th Century Fox Vetřelci

01) Hvězdná pěchota

Bigoši jedou! Hvězdná pěchota je učiněný filmový zázrak – je doslova šílenstvím, že podobný film vůbec vznikl. Aby totiž filmové studio dalo sto milionů dolarů na snímek s víceméně neznámými herci, navléklo je do nacistických uniforem a pak nechalo 129 minut jenom střílet digitální obludy, to se často nevidí. Celý film přitom dokonale funguje jak na milovníky válek, tak i jejich odpůrce – pro ty první jde o věrnou agitku pro vstup do armády, ti druzí naopak ocení všudypřítomnou ironii. Jasný vítěz!

Hvězdná pěchota
Autor: TriStar/Touchstone Hvězdná pěchota

Den nezávislosti začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

M

odří vědí, že mír obvykle ve scifárnách nemá na růžích ustálo. Žádný dobrý autor nejde pro meziplanetární válku moc daleko, a s tím se váže i ukazování kosmických mariňáků, laseropalů a mastodontních křižníků. Jenže ne vždy se film zaměřuje primárně na vojáky. Dokonce i jeden z nejlepších příkladů žánrů, nás nedělní nepřekonatelný Den nezávislosti, se mezi bitvami musí rochnit v životech striptérky, ekologa a prezidenta. Náš výběr sedmera statečných čistokrevných military sci-fi filmů ale ukazuje, že ani zelenějším látkám se sci-fi nevyhýbá. 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!