6 nejlepších záporáků z akčních klasik: Od Terminátora k Bennetovi z Komanda

Kdo šel po krku hrdinů Slye a Arnieho?
Hans Gruber, T-800 a Roy Batty
Hans Gruber, T-800 a Roy Batty
20th Century Fox/Warner Bros./Orion

Staré pravidlo filmu tvrdí, že je hrdina jen tak dobrý, jak dobrý je jeho protivník. Ve čtvrtek ve 22.10 se to znovu potvrdí v cooltovním movie Temný anděl, v němž se Dolph Lundgren vydá na stopu drsného ufounského drogového dealera (!), jenž své zboží rafinuje z lidí (!!). Osmdesátá léta skutečně přišla s pěknou řádnou povedených padouchů – vzpomněli jsme na hrst těch nejlepších!

Temný anděl - upoutávka
Temný anděl - upoutávka

Damon Killian

Film: Běžící muž

Většina záporáků je plná svalů, testosteronu a zálib v kudlách. Damon Killian nemá ani jedno – namísto toho jde pouze o maniakálního moderátora reality show Běžící muž, v níž spolu na život a na smrt zápasí (i neprávem) odsouzení chudáci. Právě pro zbohatlické manýry a svou výjimečnost se však Killian dovede dostat pod kůži. Tenhle maník je někdo, jehož reálnou variaci, oproti mnoha tvářím níže, dost možná znáte i v reálu.

Běžící muž
Autor: TriStar Běžící muž

Lo Pan

Film: Velké nesnáze v Malé Číně

Podobně unikátní je i démonický Lo Pan – ostatně najít mezi osmdesátkovou akcí fantasy je věru atypické. Velké nesnáze v Malé Číně jsou však ve skutečnosti jednou velkou parodií na celý karate žánr a Lo Pan je podobně přehnanou verzí typického staročínského mistra. Skutečnost, že dovede levitovat a umře překvapivě ultrasnadno (navíc rukou totálně neschopného "hrdiny"), je jedna z mnoha ukázek, jak Velké nesnáze v Malé Číně klamou svým tělem.

Velké nesnáze v Malé Číně
Autor: 20th Century Fox Velké nesnáze v Malé Číně

Terminátor

Film: Terminátor

Arnieho termix T-800 je oproti tomu jejich naprostým opakem – sako by si na sebe nevzal ani omylem, kulky se od něho odrážejí, moc toho nenamluví. Schwarzenegger se však pro takovou roli doslova narodil a vymakal. Je to ironické, ale právě nezničitelné monstrum vypadající jako rakouský kulturista nastartovalo svému představiteli kariéru akčního hrdiny.

Terminátor
Autor: Orion Terminátor

Roy Batty

Film: Blade Runner

Také Roy Batty z Blade Runnera je nezastavitelným robotem, tentokrát je však podstatně filozofičtěji nadaným! Roy se snaží pro sebe a své roboty toliko získat více času vyměřeného k životu. A to z něj, paradoxně, činí mnohem většího sympaťáka, než je hlavní hrdina. Na jeho přežití totiž dojde vlastně úplně omylem, když chudákovi Royovi vyprší poslední sekunda existence.

Blade Runner
Autor: Warner Bros. Blade Runner

Bennett

Film: Komando

Když se natáčelo Komando, museli si zřejmě scenáristé říct "potřebujeme někoho, jako je vraždící Freddy Mercury". Jedině tak lze vysvětlit, proč sáhli po bizarně homoeroticky působícím maniakovi s kvérem, jehož dokonale ztělesnil Australan Vernon Wells. Bennett je přehnanější než vtip vyprávěný na kokainu, právě proto si ho však každý vlastně dokonale pamatuje!

Komando
Autor: 20th Century Fox Komando

Hans Gruber

Film: Smrtonosná past

Jenom Hans Gruber má ale všechno! Umí působit jako drsňák, co se dovede ohánět s kvérem, ale zároveň i jako inteligentní kravaťák. Podobně dvojznačně působí i ve filmu – navenek jako terorista, ve skutečnosti však "pouze" lupič. A k tomu všemu má především dokonalou tvář a charisma Alana Rickmana!

Smrtonosná zbraň
Autor: 20th Century Fox Smrtonosná zbraň

Temný anděl rozprostře svá křídla ve čtvrtek ve 22.10 na Prima COOL.

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama