5 nejlepších závodnických filmů: Od Rivalů k Le Mans

Dupněte s námi na plyn!
Formule!
Formule!
Warner Bros.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Posaďte se s námi za volant zatraceně rychlé káry – už v sobotu ve 20.00 začíná na COOLu závodní biják Formule! V tom se dočkáme závodního veterána Sylvestera Stalloneho, který musí zkrotit mladičkého jezdce Kipa Pardue tak, aby mohl překonat světového šampiona Tila Schweigera. Biják natáčený v autentickém prostředí vám možná připomněl i jiné podobné snímky – nutno však zmínit, že je v posledních letech spíš výjimkou z pravidla. Víte proč?

05) Bouřlivé dny

Top Gun byl obrovským úspěchem, Tony Scott se proto v roce 1990 rozhodl, že natočí totéž znovu – avšak se závodními auty namísto letadel! Tom Cruise se tak vrátil jako ctižádostivý závodník NASCARu, který si projde zářným počátkem kariéry, zdrcující nehodou i hepáčem jako ze žurnálu. Stále se na to krásně kouká, člověk však nemůže uniknout pocitu, že to už někde jednou viděl – a že stíhačky F-14 Tomcat jsou přece jenom o něco víc sexy než silniční vozidla. Bouřlivé dny tak v našem seznamu dojely až na pátém místě, rozhodně to však neznamená, že se mají za co stydět!

Bouřlivé dny
Autor: Paramount Pictures Bouřlivé dny

04) Speed Racer

Že ale řešíme filmy o závodění, ještě nemusí nutně znamenat, že budeme řešit i filmy s nohama na zemi! Speed Racer z roku 2007 vznikl v režii bratrů/sourozenců/sester Wachovských a jako adaptace japonského anime – už z této kombinace nejspíš jasně plyne, že má Speed Racer energie i podivínství na rozdávání. Epileptikům by vstup měl být zakázán, Speed Racer totiž ze všeho připomíná pohled do elegantní, barvami narvané disco koule. Vzdor novátorské režii je přitom zápletka sama paradoxně až staromilsky rodinná, to však v závodním žánru možná nebude úplně náhoda...

Speed Racer
Autor: Warner Bros. Pictures Speed Racer

03) Le Mans

Zůstává totiž pozoruhodnou skutečností, že ofiko závody dnes ve filmovém světě příliš neletí. Možná budete chtít oponovat filmy jako Rychle a zběsile a řadou jim podobných moderních filmů – ty se ale všechny odehrávají skoro bez výjimky ve světě ilegálních silničních závodů. Ty legální jako by už byly dobré leda tak pro automobilové dědečky. A tak pro další vynikající příklad závodního žánru budeme muset zajet až do roku 1971, kdy vyšel Le Mans se Stevem McQueenem. Král všech frajerů se tu představil jako americký závodník na stejnojmenném okruhu, a vzhledem k McQueenově lásce k rychlosti nebude překvapivé, že tu před kamerou v třísetkilometrové rychlosti skutečně jezdí on sám!

Le Mans
Autor: Solar Productions Le Mans

02) Grand Prix

Také Grand Prix pochází z roku 1966, tedy z éry, kdy většina našich rodičů sotva tak závodila s kačery po dvoře. Biják akčního krále své éry Johna Frankenheimera popisuje pro změnu závod Formule 1, tentokrát stojící na čtyřech hlavních hrdinech. Svým způsobem je ale vytlačení filmů o legálním filmovém závodění bijáky ve stylu Rychle a zběsile vlastně sympatické. Naznačuje totiž, že rychlé motory byly v 60. letech žhavou technologickou novinkou určenou jenom těm nejbohatším, zatímco dnes to do stromu může napálit každý amatér!

Grand Prix
Autor: MGM Grand Prix

01) Rivalové

Ještě donedávna by Grand Prix nejspíš muselo skončit na prvním místě. Vzhledem ke starožitným vlastnostem většiny cílové rovinky však jako první dorazil relativně čerstvý film Rivalové. I tady dojde na zápolení v soutěži Formule 1 – oproti předešlým filmům na našem seznamu se ale tenhle "závod" mezi Nikym Laudou a Jamesem Huntem doopravdy stal! Díky dramatickému stylu Rona Howarda i fascinujícímu příběhu v pozadí jsou Rivalové právem jedním z nejlepších filmů této dekády. A zatím nepřekonaným šampionem ve svém žánru!

Rivalové
Autor: Universal pictures Rivalové

Formule! začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Reklama
Reklama