6 nejlepších bojových filmů z 80. a 90. let: Od Krvavého sportu k Mortal Kombatu

Jeden Van Damme vládne všem? Skoro! Tohle jsou bojovky, které dodnes stojí za to.
Krvavý sport
Krvavý sport
Cannon Group

reklama

Ve čtvrtek večer dorazí na COOL drsná akčňárna Krvavý sport s Jean-Claudem Van Dammem. Náš bruselský svalovec se tu představí jako vojenský kapitán, který se v Asii zaplete do ilegálních zápasnických turnajů na život a na smrt. Pro Van Damma výjimečně nešlo jen o další obyčejné béčko. Naopak to byl v roce 1988 tak významný biják, že jím začala nejenom jeho kariéra, ale dal vzniknout specifickému subžánru, který si dnes oživíme.

07) Kickboxer (1989)

Bojové filmy, které mají dnes následovníky v Ong-Bak a podobných kruťárnách, začínaly daleko skromněji. Za zakladatele podobných řezaček se dají považovat karate filmy, nejslavněji asi Drak přichází. Jean-Claude si ale na tomhle formátu v 80. a 90. letech postavil vlastní sérii filmů! Ačkoliv jeho jízda začala Krvavým sportem, velmi důležitý je i mladší Kickboxer, v němž se JCVD jako mistr kickboxu vydá do Thajska dobrovolně, aby zjistil, že jsou zdejší turnaje poněkud umazanější, než na co byl zvyklý z Ameriky.

Kickboxer
Autor: Cannon Group Kickboxer

06) Souboj cti (1996)

Myslíte si, že nelze jednu zápletku variovat donekonečna? JCVD vás ve filmu z roku 1996 vyvede z omylu! Také tentokrát jde o zápasnický turnaj odehrávající se v asijském prostředí, výjimečně přímo v tibetském klášteře. Premisa je ale odlišná a celý film má příchuť Indiana Jonese – zápasí se totiž o sochu ze zlata, ke které se někteří snaží dostat i jinak než skrze své zápasnické umění. JCVD sám je přitom spíše dobrodruhem než drsňákem – jak vidno, turnaje lze okořenit ledajakou příchutí!

Souboj cti
Autor: Universal pictures Souboj cti

05) Lví srdce (1990)

Hádejte, co se stane, když Jean-Claude Van Damme uteče z cizinecké legie a potřebuje získat peníze pro svého nemocného brášku. Podobnou story by bylo možné žánrově zarámovat jako gangsterku, existenciální drama nebo třeba pornografii – JCVD ale opět dokazuje, že jeho postavy nejdou pro ránu daleko a ve Lvím srdci to dokazuje hlavně pouličními rvačkami.

Lví srdce
Autor: Universal pictures Lví srdce

04) Živý terč (1993)

Samozřejmě ne vždy musí jít rváči nutně do bitek dobrovolně. A ne vždy musí mít rvačky charakter ringu obehnaného diváky. V Živém terči se tak JCVD připlete do honu na živé lidi, který se rámcově stále nachází v našem turnajovém žánru – je však daleko živější a daleko dynamičtější než původní Krvavý sport.

Živý terč
Autor: Universal pictures Živý terč

03) Krvavý sport (1988)

Originál je ale jen jeden! JCVD subžánr ilegálních zápasnických filmů nejen definoval, ale dokonce si jím zahájil i svou filmovou dráhu. Není tedy překvapivé, že se od něj v dalších letech očekávalo více téhož. Jen málokterá variace je ale tak dobrá jako původní Krvavý sport, v němž se nejvýstižněji snoubí fascinace vlastně odpudivě natočenými a vrcholně živočišnými zápasy lidí na život a na smrt.

Krvavý sport
Autor: Cannon Group Krvavý sport

02) Karate Kid (1984)

Čistě pro spořádanost si však zmiňme i další dva zápasnické filmy, které utvářely tenhle subžánr. Tím prvním je Karate Kid, v němž se samozřejmě nebojuje zrovna brutální formou – v roce 1984 ale šlo o extrémně populární kousek, jímž vlastně skončila předešlá éra karate bijáků, na níž JCVD následně navázal něčím (tehdy) novým, neokoukaným a brutálnějším.

Karate Kid
Autor: Columbia Pictures Karate Kid

01) Mortal Kombat (1995)

Na druhé straně tu pak máme biják, který se na našem dětství podepsal ještě víc než subžánr JCVD – a předal pomyslnou štafetu zápasnických filmů zase o subžánr dále! Akční řežba Mortal Kombat o turnaji, ve kterém jde přímo o osud reality, dlouho platil za nejlepší film podle hry, a navíc dohnal premisu vandammovek do takové absurdity, že už nešlo jít dál. Žánr se tak musel posunout do jiných sfér a v hodně překopané formě samozřejmě přežívá dodnes.

Mortal Kombat
Autor: New Line Cinema Mortal Kombat

Krvavý sport začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!