Od Avengers k Armageddonu: 5 nejlepších sci-fi, v nichž se bojuje o osud Země

“Už víme, jak je porazit!”
Armageddon, Avengers: Age of Ultron a Den nezávislosti
Armageddon, Avengers: Age of Ultron a Den nezávislosti
Touchstone Pictures/Marvel Studios/20th Century Fox

Nedělní program na Prima COOL vám ukáže dramatický první kontakt mimozemšťanů s lidskou rasou – ve filmu Den, kdy se Země zastavila však od 20.00 nebude trvat dlouho, než vše přeroste v boj o samotný osud planety. Zápletka, v níž se zachraňuje celý svět, je ostatně ve filmech k vidění tak často, že ji paradoxně zvládlo jenom minimum bijáků, vzpomněli jsme na patero z nich.

5) Armageddon

Hrozba: asteroid velký jak Texas

První biják o záchraně planety nemá zrovna megavalnou pověst. Je v něm nepřesností jak hrachu, je nabubřelý a jeho druhá polovina lidi uspává do klimbu. Michael Bay ale celý film natočil jako vizuální báseň, která sice stříká patos na všechny světové strany, ale zároveň z ní čiší údiv nad kosmonautikou a nutností chránit Zemi před bordelem z vesmíru. A to je přece krása vesmírná. 

Armageddon
Autor: Touchstone Armageddon

4) Star Trek: První kontakt

Hrozba: dystopická budoucnost a asimilace Borgy

Co je horší než pouhá destrukce? Ztráta nádherně naivní budoucnosti. Ačkoliv za hlavní záporáky v nejlepším filmovém Star Treku (sorry, J. J. Abramsi) platí primárně Borgové a jejich snaha asimilovat celou planetu, daleko horší je tu možnost, že svým úspěchem vymažou vznik Hvězdné flotily, sjednoceného lidstva, mezihvězdné Federace a všechny další naivně krásná poselství, jimiž Star Trek hýří. 

Star Trek: První kontakt
Autor: Paramount Star Trek: První kontakt

3) Den, kdy se zastavila Země (1951) 

Hrozba: mezihvězdná karanténa Země

Na rozdíl od moderního remaku, jenž se vám představí na COOLu, nehrozí lidstvu v původní verzi z roku 1951 čiré vyhlazení. Film o tom, kterak Amerika pronásleduje mimozemského diplomata (a tak trochu Ježíše), však ve svém závěru jasně sdělí hlavní pointu – pokud se lidstvo nebude krotit, hrozí mu nejen věčné zapovězení cesty do kosmické unie, ale i odvetná opatření. Nejhorší na tom celém není riziko zničení, byť i to dovede pokazit den, ale především možnost, že vlastním harašením zbraněmi a strachem zamezíme pozitivnímu osudu planety. 

Den, kdy se zastavila Země
Autor: 20th Century Fox Den, kdy se zastavila Země

2) Avengers: Age of Ultron

Hrozba: roboapokalypsa

Notně konvenční roboapokalypsu pak představili i druzí Avengers. Jasně, možná byste v tomto tématu spíše sáhli po Terminátorovi, jenže co naplat, jeho Země je na tom už sama o sobě dost špatně. I když John Connor porazí Skynet, stejně je povrch planety na pár stovek tisíc let radioaktivní, nic se už nepodaří obnovit tak, jak to bylo. V Avengers se však hrozbu podaří na poslední chvíli zvrátit v relativně současném stavu, a to paradoxně činí riziko špatného osudu o dost mrazivějším, než je tomu v Cameronově kultovní sérii o šílené umělé inteligenci. 

Avengers: Age of Ultron
Autor: Marvel/Disney Avengers: Age of Ultron

1) Den nezávislosti

Hrozba: ufounská invaze

Začali jsme jedním kýčem, jiným taky skončíme. Den nezávislosti, vzdor své závislosti na plápolání amerických vlajek a jednoduché story, totiž stále platí za zlatý standard dobře vyváženého příběhu boje za budoucnost Země. Závěrečná montáž, v níž Amerika vede globální (globální, povídám!) protiútok, do něhož se připojí Rusové, Japonci, ale i Izraelci po boku s Araby, i nadále zůstává inspirativním pokoukáním. Jenom škoda, že jedním dechem také dodává, že to jediné, co by nás mohlo na Zemi semknout, je riziko ještě větších mezihvězdných bestií...

Den nezávislosti
Autor: 20th Century Fox Den nezávislosti

Den, kdy se zastavila Země vám vyvolá mrazení v zádech již v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

reklama