7 nejnapínavějších filmů z hor: Od Cliffhangera k Everestu

Projděte si filmy, které míří opravdu vysoko...
Cliffhanger
Cliffhanger
TriStar Pictures

Ve čtvrtek ve 22.20 se na COOLu rozjede akčňák Cliffhanger. Sly se v něm bude muset porvat jak se zlotřilým agentem FBI, kterému se v horách rozsypaly ukradené peníze, tak i s pohořím samotným. Klasická devadesátková akce připomíná, že jsou velehory stále trestuhodně nevyužitým filmovým zasazením. Po boku Cliffhangera jsme proto vzpomněli na napínavé horské bijáky, které byste si měli doplnit.

Cliffhanger - upoutávka
Cliffhanger - upoutávka

07) Everest

Filmů o katastrofálních expedicích je vícero – třeba i vynikající The Summit z (ne)slezání K2. Everest si ale zaslouží významnou zmínku už za to, že popisuje nezdařenou skutečnou výpravu z počátku turistického zdolávání nejvyšší hory světa. I díky tomu je snímek stále po čertech aktuální!

Everest
Autor: Universal pictures Everest

06) Vertical Limit

Naproti tomu Vertical Limit je samozřejmě fiktivní až hanba, nemohli bychom však tenhle prima popcorn nezmínit! Pro řadu lidí šlo jednak o první výraznější "horolezecký" film, a jednak je příjemně hloupoučkých filmů z hor nečekaně málo.

Vertical Limit
Autor: Columbia Pictures Vertical Limit

05) Pád do ticha

Rovněž Pád do ticha vznikl na motivy skutečného příběhu, tentokrát mu předlohou stáli Britové Joe Simpson a Simon Yates. Ti však neslézali vysokou horu dobrovolně, nýbrž se z ní naopak snažili dostat po havárii letadla.

Pád do ticha
Autor: FilmFour Pád do ticha

04) Free Solo

Příběh o tom, jak se Alex Honnold snaží zdolat yosemitskou skálu El Capitan, není zdaleka jediným pozoruhodným horolezeckým dokumentem. Vlastně bychom z podobných dokumentů, z nichž vám klesne čelist až do sklepa, mohli sesmolit celý seznam – hory totiž přitahují kameramany nejen ve fikci. Pokud byste si však měli doplnit jen jeden dokumentární biják ze světa hor, je to bez debat právě tenhle.

Free Solo
Autor: National Geographic Documentary Films Free Solo

03) Beyond the Edge

Životopisných filmů, které jsou napůl dokumentem (přiznaně či nepřiznaně), existuje rovněž celá paleta. A mnohé jsou i lepší než Beyond the Edge – na místě tohohle bijáku by mohl být třeba severský Nordwand. Proč tu tedy trůní tenhle polodokument? Beyond the Edge popisuje asi nejslavnější výstup vůbec, totiž zdolání Everestu v roce 1953. A pokud si nějaký horolezecký příběh zaslouží pozornost z historických důvodů, je to právě tenhle.

Beyond the Edge
Autor: General Film Corporation Beyond the Edge

02) Cliffhanger

Nesmějte se, i když si řada lidí v době premiéry z Cliffhangera utahovala jako z bijáku, v němž Sly už neví, kde by vraždil záporáky, čas tenhle snímek nádherně vykoupil. Nejenže jde o solidní příklad relativně autenticky natočeného filmu (pramálo digitálních triků!), ale právě unikátní zasazení může za to, že si Cliffhangera řada lidí pamatuje víc než jiné Slyovy kousky. Tenhle napínák zkrátka s věkem zraje!

Cliffhanger
Autor: TriStar Pictures Cliffhanger

01) 127 hodin

Zřejmě nejnapínavějším filmem o slézání je ale paradoxně biják, který se skoro nehne z místa a na žádné vysoké hory ani nemíří! Drama 127 hodin, inspirované skutečnou (a značně nepříjemnou) story o uvíznutí ve skalách, však nejlépe vystihuje, jak moc může jít při zdolávání výšek o život. A že vás může velmi snadno zabít i něco, co na první pohled vypadá jako špatný vtip...

127 hodin
Autor: Fox Searchlight Pictures 127 hodin

Cliffhanger začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

reklama