4 nejnapínavější válečné filmy: Od Černého jestřába k Ponorce

Jatka, u kterých ani nedutáte!
Černý jestřáb sestřelen
Černý jestřáb sestřelen
Columbia Pictures

reklama

V sobotu večer se na COOL prostřílí válečná klasika Černý jestřáb sestřelen. Majstrštyk Ridleyho Scotta vysází na stůl dostatek hrdinů na to, aby kterýkoliv z nich mohl kdykoliv umřít. O napětí tak opravdu nebude nouze, což je u válečného filmu vždycky vítaný „detail“. Kde se povedlo vytěžit nejvíc?

04) Dunkerk

Začneme rovnou hitem Christophera Nolana, který si dal za cíl natočit evakuaci vojáků z Dunkerku jako jednu nezastavující akční scénu plnou krize za krizí. V sázce jsou statisíce životů i osud celé války – a i když víte, jak to celé vlastně skončí, stejně se nemůžete zbavit zoufalého pocitu z toho, že se „teď vše rozhoduje“ a „je na vážkách“. 

Svou úlohu v tom hraje postupné vyprávění vícera linií včetně nejlepší letecké bitvy, jakou kdo po roce 2000 natočil, ruku v ruce s maniakálním soundtrackem Hanse Zimmera. Christopher Nolan tu prostě vytvořil poutavou existenciální malbu jednoho z nejkrutějších okamžiků druhé světové války a moderních dějin vůbec.

03) Memphiská kráska

Představte si, že bojujete ve druhé světové – avšak namísto nuzného pěšáka v poli jste 10 kilometrů nad zemí a den co den létáte na Berlín. Od nepřátelského flaku a stíhačů vás dělí jenom tenká slupka trupu vašeho bombardéru a nemůžete se ani svobodně nadechnout. Gratulujeme, máte základní povědomí o tom, proč je napínavá Memphiská kráska, dost možná nejlepší film o posádce bombardéru vůbec. 

Drama tu navíc graduje i tím, co by v jiných filmech bylo jasným indikátorem brzkého pohřbu. Když v jiných filmech jedna z postav řekne, že ji čeká poslední mise před cestou domů, je prakticky jasné, že brzy zaklepe bačkorami. V Memphiské krásce je však v ohrožení celá hlavní posádka!

02) Ponorka

Prakticky totéž jako Memphiská kráska, jenom s lepší režií a invertovaně, je slavná Ponorka. Namísto ve vzduchu jsme zde pod vodou. A namísto spojeneckých hrdinů tu sledujeme… členy říšské ponorky na jejich cestě k tomu poslat ke dnu co možná nejvíce klaďáckých lodí. Trauma Ponorky zvyšuje nejenom přítomnost ještě klaustrofobnějšího prostředí a morálně nejasných hrdinů, ale i kruté námořnické strádání. 

Posádka Memphické krásky v případě problémů na palubě může pořád vyskočit. Ale z ponorky, jíž právě hlubinná puma protrhla trup, se nikam nedostanete. Navíc nemáte k dispozici ani komfort svého domova. Ponorka tepe všudypřítomným pachem zatuchlých fuseklí a dieselového motoru a každá potyčka tu smrdí krchovem!

01) Černý jestřáb sestřelen

Co do vyšroubování atmosféry je však nutno dát klobouk z hlavy dolů ponejvíce Černému jestřábovi. Parádička Ridleyho Scotta nejenže přepsala to, jak nahlížíme na válečné filmy obecně, ale strefila se i do ducha doby plného válek na Blízkém východě. Černý jestřáb je ve svém ukazování války prazvláštně prost ideologie i ideálů. Přes dvě hodiny tu sledujeme jenom sérii přestřelek, které budou přinejlepším mít za výsledek záchranu pár vojáků a pár těl. Krize původně suprově naplánované mise se však s každou minutou prohlubuje a zhoršuje, a po celou tu dobu doslova cítíme pot, únavu i střelný prach všech přítomných nešťastníků.

Příznačný je proto i „závěrečný boss“. Zatímco jiné filmy mají na svém konci ultimativní přestřelku, finále Černého jestřába je „patnáctistovka“, kterou musí zbylí členové jednotky uběhnout, když na ně „zapomene“ spojenecký konvoj. Jestli tohle není napínavé jako život sám, nevíme, co jiného by už mělo být! 

Válečná klasika Černý jestřáb sestřelen začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:05.

reklama

reklama