5 nejoriginálnějších komiksových filmů: Od Hulka ke Scottu Pilgrimovi

Jde to i bez pláštěnek!
Hulk
Hulk
Universal pictures

reklama

V neděli večer se na COOLu podíváme na počátek ságy X-Men jménem První třída. Dodnes překvapivě svěží biják, který kombinuje komiks, bondovku a studenou válku, patří do vcelku vzácné odrůdy originálních komiksových filmů. Vzpomněli jsme na jeho nejzajímavější kolegy!

05) Tajemství mumie

Český název tomuto filmu věru nedělá čest – původní jméno „The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec“ je totiž daleko extraordinárnější! Film, který je v zásadě cosi jako Mumie s ženskou v hlavní roli (navíc zasazen do viktoriánské éry), byl však přehlédnut většinou fanoušků kvůli svému francouzskému původu. Pokud však přehlédneme tento detail, najdeme výjimečně zábavné dobrodružné retro sci-fi, kterému nechybí vtip a šarm!

Tajemství mumie
Autor: EuropaCorp Tajemství mumie

04) Persepolis

Komiks nemusí nutně znamenat přítomnost superhrdinů, superpadouchů a pastelových barev. Důkazem tohoto budiž i Persepolis, animák natočený na motivy stejnojmenného komiksového románu Marjane Satrapi. Ta na jeho stránkách autobiograficky zachytila život v Íránu během fundamentalistické revoluce z konce 70. let. Vtip je v tom, že Marjane byla tehdy dítětem – což náhledu na revoluční období, které skončilo špatně i pro mnohé původní zastánce převratu, dává zcela novou perspektivu.

Persepolis
Autor: Diaphana Distribution Persepolis

03) Pancéřová holka

Zcela na opačné straně barikády je pak Pancéřová holka z 90. let, tedy období, kdy se komiksové filmy nadechovaly ke své pozdější dominanci. Ujetý film, který lze nejlépe popsat jako „Mad Maxine“, je plný typicky devadesátkového komiksového šílenství reagujícího na tehdejšího zlomového Batmana Tima Burtona, potažmo i Masku. I když se biják ve své éře dočkal spíše pohany, dnes je z něj kultovní dílko, jež předpovědělo mnohé pozdější momentky Šíleného Maxe: Zběsilé cesty.

Pancéřová holka
Autor: United Artists Pancéřová holka

02) Scott Pilgrim proti zbytku světa

Ironií osudu většina diváků Scotta Pilgrima ani netuší, že v jeho pozadí je původně právě komiks – film ostatně sám dělá řadu aluzí spíše na svět videoher. V duchu postmoderního světa však právě Scott Pilgrim platí za skutečného kočkopsa, který osciluje mezi komiksem, hrami a – ve své filmové verzi – i kinematografickým médiem. Výsledek je hravý a nebere se ani za mák vážně, což se nakonec stalo i jakousi nezbytností každého filmu Michaela Cery.

Scott Pilgrim proti zbytku světa
Autor: Universal pictures Scott Pilgrim proti zbytku světa

01) Hulk

Ještě předtím, než se Hulk stal běžnou součástí týmu Avengers, rozdával rány v rozporuplně přijatém filmu Anga Leeho. Artový režisér se na komiksového panáka podíval se svým typickým citem pro psychologickou drobnokresbu, a i proto Hulk mnohé zklamal – i když tu sice najdeme celou řadu mlátících scén, tento Hulk má mnohem blíž k Batman začíná než marvelovkám, a to v tom nejlepším smyslu slova. Bohužel ho ke dnu táhne komická a nepřehledná režie akčních momentů. I to je však mnohdy daň za originalitu.

Hulk
Autor: Universal pictures Hulk

X-Men: První třída začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!