7 nejoriginálnějších sci-fi posledních let: Od Upgradeu k Paradoxu času

Poznejte přehlédnuté perly sci-fi žánru!
Upgrade a Paradox času
Upgrade a Paradox času
Blumhouse Productions/Screen Australia

reklama

V pátek večer se na COOL vřítí netradiční sci-fi Okruh smrti. Mladý floutek se tu po autonehodě probere do zpustlého města podobně jako třeba na počátku Živých mrtvých – tentokrát je však podstata příběhu jiná. Je to totiž náš mladík, kolem nějž ze záhadného důvodu (v patnáctimetrovém okruhu) umírají lidé! Okruh smrti se tak řadí mezi velmi netradiční sci-fi bijáky uplynulé dekády. S čím jej můžeme srovnávat? Mrkli jsme na další přehlížené matadory žánru!

07) Signál z neznáma

Nezávislý biják s Laurencem Fishburnem o trojici študáků, kteří jsou uneseni ufouny (anebo ne? anebo jo?), v sobě kříží hned několik nápadů. Dílem brnká na strunu Akt X, dílem i na Smrtihlava a dílem rovněž hraje na téma superhrdinů. Nakonec se z něj vyklube něco dočista jiného – co do odhalení je to však rozhodně jízda jako na horské dráze.

Signál z neznáma
Autor: Focus Features Signál z neznáma

06) Zakázaná zóna

Naproti tomu Zakázaná zóna (alias Monsters) je mnohem ambientnější biják. Po většinu zdejšího příběhu vlastně jen vidíme duo postav, kterak putují přes pozemskou oblast asimilovanou ufounskámi biočichy. A putují a putují. Je to ale atmosféra, co se v případě Zakázané zóny počítá – tenhle snímek zkrátka vtáhne a nepustí, i když jde vlastně jen o takový sci-fi roadtrip.

Zakázaná zóna
Autor: Vertigo Films Zakázaná zóna

05) Prospektor

Naopak Prospektor Pedro Pascal vyrazil se svou dceruškou na mimozemský svět v naději, že tu najde zdejší poklady – v tomhle thrilleru se však naši hrdinové přepočítali a promptně zjistili, že tu rozhodně nejsou sami. Malinkatý snímek přitom zaujme nejen světovým obsazením, ale i příjemně kovbojskými kulisami.

Prospektor
Autor: Gunpowder & Sky Prospektor

04) Útok na věžák

Britové vždycky točili sci-fi, které byly… trochu jiné. Ujetá komedie Útok na věžák se tak zamýšlí nad tím, jak by vypadala ufounská invaze, kdyby si namísto Bílého domu vzala za cíl londýnské ghetto. V jedné z prvních rolí tu navíc můžete vidět i Johna Boyegu, který se záhy proslavil jako Finn v nových Star Wars.

Útok na věžák
Autor: StudioCanal Features Útok na věžák

03) Paradox času

Cestování časem je ve sci-fi stejně tak tradiční, jako často i zamotané – a Paradox času není výjimkou. Film inspirovaný povídkou Roberta Heinleina ukazuje Ethana Hawkea jako agenta, který se vrátil do roku 1976 zastavit pumový útok. Tohle je ale jen začátek NESKUTEČNĚ zamotaného bijáku, který si zaslouží všechny palce nahoru.

Paradox času
Autor: Screen Australia Paradox času

02) Půlnoční dítě

Na stříbrné příčce se umístila jiná prověřená story – člověk, který dostane superschopnosti! Tím je v tomto případě malý chlapec, kterého se jeho tatík snaží dostat ze spárů šíleného kultu. Už to by samo o sobě mohla být strhující zápletka, jakmile se však začnou řešit i tajemné schopnosti, výsledkem je o to lepší podívaná!

Půlnoční dítě
Autor: Warner Bros. Půlnoční dítě

01) Upgrade

Zřejmě nejvýraznější sci-fi z přehlížené ligy je ale suprózní akčňák Upgrade o borci, který dostane do páteře sofistikovaný A.I. čip. Ten jej sice rozchodí, zároveň jej však v pomstychtivé jízdě nutí řezat jednoho záporáka za druhým. Brutální akce a černohumorná omáčka pak z Upgradeu činí jednu z nejlepších kultovek uplynulé dekády.

Upgrade
Autor: Blumhouse Productions Upgrade

Okruh smrti začíná na Prima COOL v pátek ve 22:30.

reklama

reklama