8 nejprolhanějších trailerů všech dob: Od Avengers 3 k Predátorům

Hollywood někdy v upoutávkách strašně, ale strašně lže...
Predátoři
Predátoři
20th Century Fox

reklama

V sobotu večer dorazí na COOL slavní Predátoři, kteří se v roce 2010 pokusili navázat na klasiku s Arnoldem. Přesně tak, snímek z produkce Roberta Rodrigueze (Planeta Teror) si za svůj předobraz bere úplně první díl Predátora z roku 1987. I zde tedy najdeme partu elitních vojenských hrdlořezů bojujících proti predátorům, tentokrát však nejsme na Zemi, ale uvnitř mimozemské predátoří rezervace. Predátoři si v době premiéry vysloužili i kuriózní cenu za jeden z nejvíce lživých trailerů moderních filmových dějin. Proč se tak stalo, a které jiné filmy podobně „podvádějí“, se dočtete níže!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Predátoři - upoutávka

08) Drive

V první řadě je třeba říct, že podvádět nemusejí nutně jen špatné filmy – například kultovní artovka Drive se vyznačuje pomalým tempem a jedinečnou atmosférou. Jenže právě tyhle prvky byly v době její premiéry důvodem, proč producenti zaveleli: Musíme se více prodat masám! Drive tak dostalo trailer, který připomíná spíše atmošku Rychle a zběsile. Finálnímu produktu to ale naštěstí neuškodilo.

07) Avengers: Infinity War

Jindy může být „podvádění“ vedeno spíše snahou upřímně překvapit své fanoušky. Jednou z posledních kauziček tohoto druhu je trailer na Infinity War, v němž je na konci… mezi útočníky na straně Avengers i zelenáč Hulk. Diváci filmu ale dnes již vědí, že Bruce Banner sehrál v této scéně docela jinou roli... a že ve filmu byla v dost chudší verzi. Filmaři tak Hulka do traileru přimontovali čistě proto, aby bylo těžší odhalit vývoj finální bitvy.

06) Amazing Spider-Man 2

Jindy můžou být důvody klamavých trailerů podstatně komplikovanější. Například v upoutávce Amazing Spider-Mana 2 je přítomno mnoho scén, které ve finálním snímku chybějí – příkladem za všechny budiž okamžik, kdy Harry řekne Peterovi, že ho Oscorp sledoval. Fikcí, na které ve filmu nedošlo nebo neměly významnou roli, tu najdeme více. Namísto spiknutí však tyto i podobné scény nakonec ve filmu neskončily čistě kvůli rozepřím režiséra a producentů.

05) Piráti na vlnách

Značně kuriózní ilustrace pak pochází z dekádu starého britského bijáku Piráti na vlnách, který se pyšnil velkým hereckým ansámblem – v drtivé většině však složeným z Britů. Americká verze traileru proto byla sestříhána tak, aby tu prominentní roli hrála postava amerického herce Philipa Seymoura Hoffmana, toho času oscarového matadora. Trailer níže působí, že je Hoffman hlavní hrdina. A ačkoliv ve filmu rozhodně má svou roli, těžko rozporovat, že ukázka poněkud přeháněla…

04) Žer nebo zemři

Někdy trailery naopak přehánějí z kreativních důvodů. Ukázka na netradiční horor Žer nebo zemři, který je ve výsledku kombinací černé komedie, upířiny a autentického ztělesnění atmosféry kanibalismu, se tak snažila na diváky působit jako zapomenutý grindhouse snímek ze 70. let. Něco podobného později zkusil i pan Machete, v éře Žer nebo zemři na to ale nikdo nebyl zvyklý, a tak upoutávka vyvolávala především zvednutá obočí.

03) Godzilla

Naopak v případě filmové Godzilly bylo diváctvo rozdílem traileru a filmu daleko více rozčarované. Ukázky totiž navozovaly dojem, že bude hlavním hrdinou filmu vědec s tváří Bryana Cranstona (toho času na vrcholu popularity dané Perníkovým tátou). Faktem ale je, že Cranstonův nešťastník zemře ve třetině filmu a po zbytek zápletky se jemu ekvivalentní hrdina už neobjeví. Godzilla tak byla vynikajícím katastrofickým péčkem, ale ve svém vyprávění měla hodně co dohánět. Na druhou stranu – podobný zvrat, kdy ze začátku zemře hlavní hrdina a už se žádný další vlastně neobjeví, nenajdete zrovna všude!

02) Predátoři

Konečně se dostáváme k našim Predátorům a jejich neslavnému fíglu. Žoldák Adriena Brodyho se v traileru stává terčem mnoha predátořích zaměřovačů, což svého času vyvolalo slovutná očekávání. Jak se z toho asi ten pašák dostane? Výsledný film ukázal, že většina zaměřovařů byla domontována do filmu jenom pro trailer – Brodyho frajer se tak stane obětí jednoho terče, nikoliv patnácti. Důvod trailerové lži byl přitom prostý – dodat traileru lepší pointu a prodat film bez ohledu na to, že v něm tolik predátorů ani zdaleka není.

01) Rogue One: Star Wars Story

Ačkoliv je společným jmenovatelem řady podvodů snaha přilákat diváky a vydělat peníze, ne vždy tomu tak musí být. A ne vždy musí jít dokonce i o neschopnost – i když dotáčky Rogue One jasně naznačují, že i tady se přela vize režiséra a studia. Řada kultovních scén z trailerů – včetně finálního záběru v rozsvěcované temné chodbě – vznikla dle režiséra jednoduše tak, že štáb „blbnul“ na place a zkoušel různé věci. Marketingové oddělení pak vysvětlení, že nikdy nemělo jít o záběry do filmu, jednoduše ignorovalo a napralo je do trailerů. No a co třeba velké finále na pláži? To odsunuly na podlahy střižny přetáčky a my už nikdy nezjistíme, co se vlastně s Jyn a spol. stalo v původní verzi filmu!

Predátoři začínají Prima COOL v sobotu ve 22:50.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama