5 nejpůsobivějších filmů o teroristických útocích z 11. září a jejich následcích

Ten den změnil běh dějin. Není divu, že ho různými způsoby zpracovalo také mnoho filmařů.
Filmy zpracovávající 9/11
Filmy zpracovávající 9/11
profimedia.cz / Columbia Pictures

reklama

Série teroristických útoků z 11. září 2001 šokovala nejen Spojené státy, v jejichž srdci umíraly tisíce lidí, ale znamenaly také zlomovou společenskou, mediální či politickou událost. Když do věží World Trade Center v New Yorku narazila dvojice dopravních letadel, nechtělo se mnoha lidem uvěřit, že jde o skutečnost a ne záběry z katastrofického filmu.

Bylo jasné, že dříve nebo později se událostí chopí právě filmaři, aby zachytili nejen jejich pozadí a dramatičnost, ale taky dopady a šiřší souvislosti. Vybrali jsme pětici nejlepších filmů s tématikou 9/11.

5) Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011)

Vynechali jsme snímky jako World Trade Center (2006), které hrají na hrdinskou a vlasteneckou strunu. Film od režiséra Stephena Daldryho (Billy Elliot, Hodiny, Předčítač) zaujímá neméně dojímací (pro někoho příliš sladkobolnou?) perspektivu.

Malý chlapec najde záhadný klíč, který patřil jeho otci, jenž byl obětí teroristického útoku na WTC. Chlapec se vydá zjistit, jaká tajemství klíč skrývá, a možná se díky tomu konečně dokáže vyrovnat s jeho smrtí. 

4) Fahrenheit 9/11 (2004)

Nejúspěšnější snímek americké dokumentaristické hvězdy Michaela Moorea je ironickým pohledem na vládu prezidenta George W. Bushe, která zneužívala 9/11 k realizaci svých politických cílů, třeba rozpoutání války v Iráku. Někteří vyčítají dokumentu zkratkovitost a manipulativnost, což sám Moore omlouval tím, že cílil především na průměrného popcornového diváka.

3) Jmenuji se Khan (2010)

Muslim a muž trpící Aspergerovým syndromem se zamiluje do indické emigrantky. Usadí se společně v San Franciscu a založí rodinu. Jenže po tragických událostech 11. září se rodina stává terčem antimuslimského násilí...

Film, který v aktuální atmosféře může na některé diváky zafungovat jako rozbuška, ale nenabízí černobílý pohled, takže morálně pobouří jenom ty, kdo se na něj dívají s předem připraveným postojem. Každopádně nezapře svůj indický melodramatický původ, což ale jeho pohled dělá zajímavějším.

2) 30 minut po půlnoci (2012)

S chladnou přesností natočené vyšetřovací drama s prvky thrilleru mapuje hon americké CIA na nejhledanějšího světového teroristu Usámu Bin Ládina, architekta útoků z 11. září. Relativně nezkušená agentka Maya (Jessica Chastain) vede zarputilý souboj s obřím byrokratickým úřadem a zároveň trpělivě rozplétá složitou síť vztahů v teroristických organizacích, přičemž její "výkon spravedlnosti" není zrovna morálně čistý.

Závěrečný vojenský zásah je natočen tak strhujícím způsobem, že ani nevadí, že předem známe výsledek.

1) Let číslo 93 (2006)

Málokdo pochybuje, že jde o nejpovedenější zobrazení událostí 9/11 – konrétně letu 93 aerolinek United Airlines, který měl být dalším letadlem s cílem zasáhnou cíl ve Washingtonu. Jenže pasažéři se včas dozvěděli o dramatických událostech v New Yorku a rozhodli se postavit teroristům na palubě.

Oceňovaný režisér Paul Greengrass (série Jason Bourne, Kapitán Phillips) se opřel o ověřená fakta a pečlivým způsobem kolem nich vystavěl scény, které působí až dokumentárním dojmem. Přestože netlačí na drama, daří se mu vytvořit emoce tím, jak se snaží být věrný pravdě. Ze závěrečné scény pokaždé mrazí.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama