Tarantino si hraje: 6 nejšílenějších grindhouseových béček z posledních let

Béčka, co se za sebe nestydí!
Machete
Machete
20th Century Fox

reklama

Ve čtvrtek večer na Prima COOL zasekneme pořádnou Machete – ve 22.20 totiž začíná kultovní biják stejného jména s Dannym Trejem! Jak už to v cooltovních bijácích chodí, Machete je béčko jako bič – pro tenhle žánr, který se nepokrytě baví pořádně mazlavou akcí, se vžilo vícero názvů. Cinefilové jim říkají grindhouse, o něco odborněji se jim říká exploatace. Společné mají všechny vícero věcí, my se ale zaměříme na jedinou: v poslední době se totiž zdá, že nám podobných filmů přibývá!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Machete - upoutávka

06) Somrák s brokárnou

Od filmu, jako se jmenuje tento, lze očekávat samé dobré kvality! Somrák s brokárnou s Rutherem Hauerem (Blade Runner) je o tom, jak si titulní bezdomovec pořídí brokárnu a ve svém zloduchy prolezlém městě se jme rozdávat spravedlnost - pěkně brok po broku! Somrák s brokárnou si vysloužil pochvalu nejen pro řádně exploatační nápad, ale i comeback nedoceněného Rutgera Hauera v ústřední roli.

05) Hardcore Henry

Ačkoliv Hardcore Henry nemá jiné exploatační prvky, od první do poslední minuty není nejmenších pochyb, že v tomhle filmu jde o akci, akci a k tomu navíc ještě nějakou tu dodatečnou akci. Film, vedle něhož i Grand Theft Auto platí za přízemní mlátičku, koření tradiční exploataci originálním natočením z pohledu hlavního hrdiny, díky čemuž výsledek vypadá jako opulentní videohra.

04) Machete

Machete začínal jako vtípek – šlo totiž o trailer v původním Autu zabiják o šíleně krutopřísném mexikánském zabijákovi. Pak si ovšem duo Rodriguez-Tarantino řeklo, proč to vlastně doopravdy nenatočit? Vzniklo tak ryzí béčko s Danny Trejem, které paradoxně předběhlo svou dobu. Máme tu ujeté protiimigrační politiky, po zuby ozbrojené Mexičany a spoustu drogově nabité akce. Stačí jediná zeď a Machete se ukáže být nikoliv béčkem, ale dokumentem!

03) Auto zabiják

Kurt Russell jako vraždící cvok, co si do svého auta zve cestující, a pak je sofistikovaně zabíjí? Ano! Tentokrát však narazil na špatné zákazníky, respektive zákaznice - parta v čele s Rosario Dawson totiž platí za nejlepší kaskadérky a Kurtovi jeho koníček pořádně znechutí. Auto zabiják vůbec nepředstírá, že se odehrává v alternativní realitě s vlastní vyšinutou logikou, právě proto jej ale máme rádi. Navíc servíruje krásné herce v nebezpečných situacích - a to je dost možná nejlepší popis exploatace vůbec!

02) Black Dynamite

Žánr exploatace má vlastních subkategorií jako máku – a jednou z nich je i tzv. blacksploitation. Vzhledem k tomu, že má Black Dynamite za hlavního hrdinu maskulinního nadsamce černého odstínu kůže, je asi jasné, odkud vítr vane. Zatímco někteří režiséři (paradoxně třeba Tarantino s Nespoutaným Djangem) blacksploitation v poslední době povyšují, Black Dynamite zůstává neochvějně věrný svému přehánění akce ad absurdum!

01) Planeta teror

Zřejmě nejvíce ryzím pojetím exploatace je ale Rodriguetova Planeta teror. Najdeme tu vše! Tajné armádní pokusy, malé městečko v ohrožení, polonahou holku s kulometem místo nohy, zombie apokalypsu, běžnou apokalypsu, zlé vojáky a pravděpodobně ještě řadu dalších šílených prvků! Takhle má vypadat exploatace – jako pořádná filmová flákota, u níž se tak trochu stydíte, že se bavíte. Ale to vás nezastaví to celé vychutnávat až do závěrečných titulků!

Machete začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

reklama

reklama