4 nejšílenější filmy podle videoher: Street Fighter vs. Mortal Kombat

Poznejte bijáky, vedle nichž je i Tetris na Oscara!
Lara Croft: Tom Raider
Lara Croft: Tom Raider
Paramount Pictures

reklama

V neděli ve 20.00 vám na COOLu rozpumpuje čakry původní Tomb Raider. Jedna z nejdivnějších adaptací videoher, která se proslavila zejména hrudníkem Angeliny Jolie, nestojí ve světě filmu osamocena – kinematografie často mívá potíže uchopit videoherní předlohu za správný konec. Tomb Raider, od něhož pořád dostanete fajnový dobrodružný film, má samozřejmě hned několik konkurentů, kteří jeho maniakalitu s gustem překonávají. Znáte je všechny?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lara Croft: Tomb Raider - upoutávka

4) Postal

Jméno německého boxera a režiséra (občas obojího najednou) Uwe Bolla patří mezi pojmy, po kterých se fanouškům videoher samovolně otevírají čakry, svěrače i nože (občas všechny tři najednou). Vedle mnoha zločinů proti lidskosti, jako byly jeho filmy Alone in the Dark či Bloodrayne, však ve stylu otevřené zlomeniny ční i Postal.

Už jen herní předloha Postalu je spíše než hrou simulací šíleného střelce – totéž umí i Grand Theft Auto, ale navíc dodává třeba jezdění vozidly nebo hodiny dlouhou kampaň. Bylo tudíž jasné, že Uweho náhled na Postal bude ve filmovém provedení něco skutečně výjimečného. Finální film, plný nelogických, leč krvavých přestřelek a vtipů střílejících si z 11. září, byl politicky tak nekorektní proti všem, že by výsledek bylo možné označit tak trochu za umění.

Postal
Autor: Vivendi Entertainment Postal

3) Street Fighter

Z dob, kdy byl Jean-Claude Van Damme ještě populárním drsňákem, přichází i volná adaptace druhého videoherního Street Fightera jménem, inu, Street Fighter. JCVD tu v roli plukovníka Spojených národů vlastnoručně nakopává zadek generálu Bisonovi, toho času na smrt nemocnému Raulu Juliovi (který po dotočení filmu bohužel zemřel).

Maniakální biják je svého druhu klenotem – i když jej v době vzniku zřejmě filmaři natočili v duchu nadsázky, výsledek je šílený i touto perspektivou. Dojem nakonec shrnula jedna z recenzí po premiéře, která uvedla, že "ani Van Dammovi fanoušci nebudou schopni si tohle vysvětlit".

Street Fighter
Autor: Universal Picture Street Fighter

2) Mortal Kombat

Svět se ovšem nepoučil a jal se natočit další film podle hry, jejíž celá hratelnost se sestává z řezání dvou až čtyř panáků na jedné obrazovce. Mortal Kombat nicméně své šílenství přijal naplno a nevázaně – vzdor mešuge kvalitám lze tak film minimálně označit za dobrý!

Namísto snahy o originální příběh zkrátka sledujeme partu postav na turnaji o osud naší dimenze. Brnkačka! Co by klidně mohl být let's play několika talentovaných hráčů, tu kulminuje ve stylové bitky zalité správnou porcí hlášek a charismatu. Právě to, že se film nebere seriózně a dává to na odiv na míle daleko, tu celý dojem zachránilo.

Mortal Kombat
Autor: New Line Cinema Mortal Kombat

1) Super Mario Bros.

Řekněme, že máte k dispozici kvalitní herce, jako je Bob Hoskins nebo Dennis Hopper. K tomu připojte i fajn scenáristu – Ed Solomon napsal populární Neskutečnou cestu Billa a Teda, později i Muže v černém nebo Charlieho andílky. A k tomu máte k dispozici hru, která svého času hýbala světem. To přece nemůže dopadnout špatně!

Výsledek jménem Super Mario Bros. z roku 1993 však nejenže nebyl zábavný, ale připomínal spíše zlo z jiné reality než filmové pokoukání. Zápletka, která nejen vlivem přítomnosti "Houbového království", působila jako psaná na drogách a neměla s příběhem her moc společného. Hlavním problémem ale nakonec byla skutečnost, že Mario prostě není optimální film pro hranou verzi. Super Mario Bros. je (nezáměrně) tak ujetou podívanou, že být snímek o trochu populárnější, bylo by jméno filmu zároveň i diagnózou.

Super Mario Bros.
Autor: Buena Vista Pictures Super Mario Bros.
Lara Croft: Tomb Raider začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

reklama

reklama