7 nejšílenějších komedií z 80. let, u kterých se skvěle pobavíte

Nechte si doporučit plejádu více či méně známých komediálních klenotů, na které je zub času krátký.
Spaceballs
Spaceballs
Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

Dnes už na mnohé z nich padá prach, byla by však chyba je ignorovat – 80. léta totiž vyplodila mnoho komedií, které možná neznáte, o to více však dovedou překvapit. Poznejte to v našem přehledu!

07) Hraje skupina Spinal Tap

Fiktivní film zná každý z nás, stejně jako většina známe i dokumenty. Slavný Spinal Tap ale patří mezi nemnoho bijáků, které jsou tzv. mockumentary, tedy fiktivním dokumentem, který na nezkušeného diváka působí autenticky. A právě to, že v tomto bijáku sledujeme naprosto bizarní kapelu, která je ale vydávána za autentickou věc, vytváří humor, který má co říct i dnes.

Hraje skupina Spinal Tap
Autor: Universal pictures Hraje skupina Spinal Tap

06) Spaceballs

V 80. letech náramně rostl význam parodií (a v 90. letech se s nimi roztrhne pytel, ale nepředbíhejme se) a nejdou mezi nimi přehlédnout Spaceballs. Dodnes jde o zlatý standard komedie, která sice není přehršle inteligentní a bez znalosti zdrojové látky (= Star Wars) příliš nefunguje, ale postavila základy pro plejádu následovníků.

Spaceballs
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Spaceballs

05) Krotitelé duchů

Z dnešního pohledu působí možná Krotitelé duchů jako normální záležitost – ale v 80. letech byl film postavený na vysávání monster, na jehož konci New Yorkem kráčí obří Marshallowňák, vnímán o dost ujetěji, než jsme dnes zvyklí.

Krotitelé duchů
Autor: Columbia Pictures Krotitelé duchů

04) Bratři Bluesové

Něco podobného platí i o této méně známé klasice, která má sice kvůli zápletce o bluesové kapele pověst intoušského humoru – jenže stojí na hrdinech ze skečů Saturday Night live a oni muzikanti jsou tu za geniální kriminálníky. Hranice šokantnosti se posouvají a s nimi se postupně normalizuje i to, co dříve zvedalo dost obočí…

Bratři Bluesovi
Autor: Universal pictures Bratři Bluesovi

03) Skvělé dobrodružství Billa a Teda

Již na konci osmdesátek započal trend komedií s hrdiny, jejichž IQ bylo nižší nežli jejich věk. Jedním z prototypů bylo první dobrodružství Billa a Teda, v němž se dva středoškolští blbečci vydají na cestu napříč časem, aby pozvali slavné historické osobnosti do Kalifornie roku 1989. Protože co jiného s nimi, že ano?

Skvělé dobrodružství Billa a Teda
Autor: Orion Pictures Skvělé dobrodružství Billa a Teda

02) Ryba jménem Wanda

Naopak inteligentnější humor obsahuje Ryba jménem Wanda – má ostatně v zásobě i montypythonovského Johna Cleese. Story točící se kolem bandy zločinců, kteří chtějí najít hromadu ukradených diamantů, na sebe vrství jednu obskurní zradu za druhou. Pobaví tak hlavně pozornější diváctvo!

Ryba jménem Wanda
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Ryba jménem Wanda

01) Připoutejte se, prosím!

Nelze se ale divit, jak významné byly v této i další dekádě parodie, když 80. léta vykoplo slavné Připoutejte se, prosím! Snímek o tom, kterak celé letadlo postihne otrava jídlem (a všechno musí zachránit bývalý voják Ted Striker!), parodoval tehdy ultrapopulární Letiště – a postavil základy, na nichž stojí plejáda dalších následovníků z parodií i komedií obecně.

Připoutejte se, prosím
Autor: Paramount Pictures Připoutejte se, prosím

Zdroj: Autorský text

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!