7 nejšílenějších komedií z 90. let, které nikdy nepřestanou být geniální

Ujeté, sprosté a často vulgární devadesátky! Vládl jim nejen Jim Carrey a šílené parodie.
Žhavé výstřely 2
Žhavé výstřely 2
20th Century Fox

reklama

Jakým způsobem lze přitopit pod kotlem a navázat na ujeté komedie z 80. let? Přece přidáním nechuťáren, absurdit a šílených nápadů! 90. léta byla zlatým věkem vulgární komedie – a to myslíme jenom v tom nejlepším smyslu slova. To nejlepší, co tenhle žánr nabídl i zažil, nyní najdete níže.

07) Mladí muži za pultem

Kdo by čekal, že film o páru prodavačů může být tak zábavný? No, pokud holdujete svéráznému humoru Kevina Smithe, tak nejspíše vy. Supernízkorozpočtový snímek z prostředí půjčovny filmů se zapsal do dějin jako způsob, jak lze také udělat díru do světa filmu, a to aniž byste přitom jako filmaři udělali díru do své šrajtofle.

Mladí muži za pultem
Autor: Miramax Films Mladí muži za pultem

06) Žhavé výstřely 1 + 2

V 90. letech se roztrhl pytel s parodiemi – a mezi nimi na čelní pozici přilétá opožděná parodie na Top Gun jménem Žhavé výstřely, respektive její pokračování utahující si pro změnu hlavně z legendárního Ramba. Oba díly jsou dodnes samozřejmě neselhávající a nekonečnou fontánou hlášek, citací a memů, která zkrátka neurazí ani ty největší fanoušky Toma Cruise či Sylvestera Stallona.

Žhavé výstřely
Autor: 20th Century Fox Žhavé výstřely

05) Blbý a blbější

90. léta ale nebyla jen o sprostých komediích či divokých parodiích. Vznikl tady totiž i koncept „blbé komedie“, která je vtipná hlavně tím, jak tupí jsou její hrdinové. Etalonem tohoto žánru se stal především Blbý a blbější, jak ale ukázal nedávný sequel, ne vždy se podaří do stejné řeky vstoupit dvakrát. Podobný humor pak infiltroval i mnohé normálnější bijáky, stačí si vzpomenout na scénu s „tužidlem“ v Něco na té Mary je.

Blbý a blbější
Autor: New Line Cinema Blbý a blbější

04) Austin Powers: Špionátor

Dost podobně je na tom i legendární Austin Powers, který je rovněž postavený na úvaze, co kdyby agenta 007 hrál Mike Myers po autonehodě a po lobotomii. Přesto, či možná i proto je však mezi parodiemi série Austina Powerse překvapivě oblíbená dodnes – často však spíše navzdory svému ústřednímu konceptu.

Austin Powers: Špionátor
Autor: New Line Cinema Austin Powers: Špionátor

03) Ace Ventura: Zvířecí detektiv

Kdesi mezi proudem nechuťáren a klasické komedie pak zaskóroval i dnes již legendární Ace Ventura – zásadní film pro kariéru Jima Carreyho. Příběh zmizelého delfína měl to štěstí, že navzdory tělesným vtipům mohl čerpat i z klišé detektivek, díky čemuž se na něj dodnes můžete bez výrazného ošívání dívat i se svými prarodiči. Ačkoliv bychom asi našli lepšího parťáka pro takovou zábavu...

Ace Ventura: Zvířecí detektiv
Autor: Warner Bros. Ace Ventura: Zvířecí detektiv

02) Big Lebowski

Dominance nechuťáren ale neznamená, že byste v 90. letech nenašli i tak trochu jiný druh komedie. Pojednání bratří Coenů o ultimátním flákači Dudeovi, který se stane obětí klasické hitchcockovské záměny, je dodnes inspirativní dílko pro mnoho z nás. A s přibývajícími léty to platí víc než v jednom ohledu.

The Big Lebowski
Autor: Universal pictures The Big Lebowski

01) Scary Movie: Děsnej biják

První místo mezi šílenostmi ale nemůže patřit nikomu jinému než králi zvrhlých šíleností – Scary Movie. Opět se nacházíme v žánru parodií, opět tu tečou tělesné tekutiny po hektolitrech a opět se po čertech často sází na citace jiných filmů. Ale to už tak nějak patří k duchu žánru a k duchu crazy komedií. Na téhle záležitosti mnozí z nás doslova vyrostli! Otázkou je, jestli jsme z ní ale zároveň už tak trochu nevyrostli...

Scary Movie: Děsnej biják
Autor: Dimension Films Scary Movie: Děsnej biják

Zdroj: Autorský text

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!