Největší sci-fi nářez roku?! Přečtěte si první reakce českých diváků na nový Star Trek!

Jak se povedl další výlet s Enterprise?
trekbe
trekbe
Paramount Pictures

reklama

Nová posádka Enteprise potřetí – tentokrát na neznámé planetě, kde musí porazit neznámého padoucha. Příběhových otazníků je tedy dostatek, nad kvalitami samotného filmu už ale žádné nevisí. Jak se tedy povedl?

Karel Ryška / Prima COOL

Star Trek byl vždycky hlavně o posádce a v tomhle směru opět boduje. S novou partou z Enterprise je i potřetí slušná zábava a kdekdo má i zajímavé dilema, jež se snaží řešit mezi opulentními akčními scénami. Ano, "třetí" Star Trek je hlavně hlasitý blockbuster, v němž se spolehlivě rodí hlášky i dechberoucí momenty. Trochu proto zamrzí, že samotný příběh moc nezaujme a že jsme dostali dalšího záporáka, který není příliš hrozivý a většinou nepoberete, o co mu sakra jde a proč se rozhoduje zrovna takhle. Žánrový milník se tak rozhodně nekoná. Pokud vám ale stačí sci-fi oddechovka, která má fajnové hrdiny, šmrnc a pár vynikajících scén (úvodní destrukce!), klidně si to kino dejte.

Hodnocení: 7/10

Matěj Svoboda / MovieZone.cz

Větší, akčnější, rychlejší a hlasitější. Ale i trošku hloupější a jednodušší. Nový Star Trek nemá bohužel dostatečně nosný příběh na to, aby zanechal tak výrazný dojem jako jednička nebo dvojka. Je to „jen“ obyčejné dobrodružství z vesmíru s průměrným padouchem a spoustu logických chyb, ve kterém se sice pohybuje spousta sympatických hrdinů, spíš však jeden na druhého hláškují, než aby se jejich vlastní příběhy nebo charaktery někam vyvíjely. Naštěstí tvůrci věděli, co a pro koho točí, takže jakmile dojde na akci, nedá se novému Star Treku nic vytknout. Efektní a destruktivní úvod si přímo říká o velké plátno a pořádně hlasitý zvuk a finále, v němž se hodně vtipně používá jedna trochu neobvyklá zbraň, je na tom minimálně stejně dobře. Justin Lin, režisér čtyř dílů Rychle a zběsile, sice tentokrát neměl k dispozici rychlá auta a Vina Diesela, ale s Enterprise a posádkou kapitána Kirka dokázal taky stvořit parádní akční jízdu a ideální letní velkofilm, který má zběsilé tempo a akční scény, u nichž se tají dech. Jen by to možná příště chtělo trošku se věnovat i hrdinům a zařídit, aby momenty, v nichž nic nevybuchuje, byly trochu zajímavější.

Hodnocení: 7/10

Tomáš Karlík / Prima ZOOM

Skvělý film zkažený jedním trailerem! Představte si, že by jeden z trailerů na Šestý smysl s Brucem Willisem říkal něco jako „On nevidí mrtvé lidi, on je mrtvý!“… A něco podobného se povedlo nejnovějšímu Star Treku. Pokud si chcete tenhle film opravdu užít, všem trailerům se vyhněte jako Drákula česneku, jinak se o hodně ochudíte! Třetí z nových Star Treků přitom pokládám za jednoznačně nejlepší: postavy konečně fungují, jak mají, režie nevrství jedno klišé na druhé, obrazová stránka je opojná a humor vtipný.

Tento díl je doposud nejvíc geekovský, narážky na starší díly, filmy i seriály jsou roztroušené úplně všude – takže si konečně Star Trek opět vychutná i člověk, kterého rozesměje narážka na „zelenou ruku ve vesmíru“.

Co mě ale dostalo nejvíc, je tentokrát vizuální stránka. Základna Yorktown, kosmické lodě i mlhovina, kde se děj odehrává, fungují tím starým dobrým pocitem, kterému se na začátku věku sci-fi říkalo „Sense of Wonder“ – pocit údivu. Opravdu jsem měl pocit, že se s dobře známou lodí vypravuji někam, kam se dosud nikdo nevydal. Do neznáma, které nefalšovaně láká…

Hodnocení: 8/10

Vyrazíte na nový Star Trek, nebo ne? Dejte vědět v diskuzi, česká premiéra je už 18. srpna!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!