Nejvíc Oscarů má Duna, boj o nejlepší film roku ale prohrála

Letošní Oscary přinesly překvapení nejen v hlavní kategorii.
Duna
Duna
Warner Bros.

reklama

V hollywoodském Dolby Theatre se uskutečnil 94. ročník předávání Oscarů neboli cen americké Akademie filmového umění a věd. Slavnosní ceremoniál, jehož hlavními průvodkyněmi byly komičky Amy Schumer, Regina Hall a Wanda Sykes, nabídl nejedno překvapení i kontroverzní moment, který zcela změnil atmosféru v sále.

Největší počet dvanácti nominací letos získalo westernové drama Síla psa, ale nakonec obdrželo jedinou sošku za nejlepší režii pro Jane Campion, která už jednoho režijního Oscara doma má za film Piano z roku 1994. Nejvíc nominací tak letos proměnilo velkolepé sci-fi Duna s šesti výhrami v kategoriích kamera, hudba, střih, vizuální efekty, výprava a zvuk.

Emilia Jones a Troy Kotsur v oscarovém filmu V rytmu srdce
Autor: Apple TV+ Emilia Jones a Troy Kotsur v oscarovém filmu V rytmu srdce

O senzaci večera se postaral snímek V rytmu srdce z produkce Apple TV o dívce z neslyšící rodiny, která se rozhodne prorazit ve světě hudby. Získal totiž hlavní kategorii za film roku, ale ještě přestižní sošky za nejlepší adaptovaný scénář pro Siân Heder a za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli pro Troye Kotsura.

Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Jessica Chastain za ztvárnění zapálené křesťanky a podvodnice Tammy Faye ve snímku The Eyes of Tammy Faye, mezi muži pak Will Smith, který se v životopisném dramatu Král Richard: Zrození šampiónek chopil role Richarda Williamse, trenéra a otce proslulých tenistek Venus a Sereny Williamsových.

Will Smith ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek
Autor: Warner Bros. Will Smith ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek

Právě Will Smith se postaral taky o největší šok slavnostního večera. Vtrhl totiž na pódium a udeřil do tváře herce Chrise Rocka, který předtím pronesl nekorektní vtip na účet jeho manželky. Publikum si zpočátku myslelo, že jde o sehraný moment, ale když kvůli vyhrocené situaci a Smithovým nadávkám musel být dokonce nakrátko přerušen televizní přenos, nálada v sále značně ochladla. Smith se pak při přijímání Oscara za incident omluvil.

Přehled nominovaných a vítězů (tučně):

Nejlepší film

V rytmu srdce
Síla psa
West Side Story
Belfast
Lékořicová pizza
K zemi hleď!
Duna
Drive My Car
Král Richard: Zrození šampiónek
Ulička přízraků

Nejlepší režie

Jane Campion (Síla psa)
Kenneth Branagh (Belfast)
Rjúsuke Hamaguči (Drive My Car)
Paul Thomas Anderson (Lékořicová Pizza)
Steven Spielberg (West Side Story)

Nejlepší herec v hlavní roli

Will Smith (Král Richard: Zrození šampiónek)
Javier Bardem (Ricardovi)
Benedict Cumberbatch (Síla psa)
Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)
Andrew Garfield (tick, tick...BOOM!)

Nejlepší herečka v hlavní roli

Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
Penélope Cruz (Paralelní matky)
Nicole Kidman (Ricardovi)
Kristen Stewart (Spencer)
Olivia Colman (Temná dcera)

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Troy Kotsur (V rytmu srdce)
Ciarán Hinds (Belfast)
J. K. Simmons (Ricardovi)
Kodi Smit-McPhee (Síla psa)
Jesse Plemons (Síla psa)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Ariana DeBose (West Side Story)
Judi Dench (Belfast)
Aunjanue Ellis (Král Richard: Zrození šampiónek)
Kirsten Dunst (Síla psa)
Jessie Buckley (Temná dcera)

Nejlepší cizojazyčný film

Drive My Car
Boží ruka
Lunana: A Yak in the Classroom
Nejhorší člověk na světě
Utéct

Nejlepší animovaný film

Encanto
Luca
Raya a drak
Rodina na baterky
Utéct 

Nejlepší původní scénář

Kenneth Branagh (Belfast)
Adam McKay, David Sirota (K zemi hleď!)
Zach Baylin (Král Richard: Zrození šampiónek)
Paul Thomas Anderson (Lékořicová Pizza)
Joachim Trier, Eskil Vogt (Nejhorší člověk na světě)

Nejlepší adaptovaný scénář

Siân Heder (V rytmu srdce)
Takamasa Óe, Rjúsuke Hamaguči (Drive My Car)
Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve (Duna)
Jane Campion (Síla psa)
Maggie Gyllenhaal (Temná dcera)

Nejlepší celovečerní dokument

Summer of Soul (... aneb Když se revoluce nesměla vysílat)
Ascension 
Attica
Utéct
Zapáleny do psaní 

Nejlepší kamera

Greig Fraser (Duna)
Ari Wegner (Síla psa)
Bruno Delbonnel (The Tragedy of Macbeth)
Dan Laustsen (Ulička přízraků)
Janusz Kaminski (West Side Story)

Nejlepší střih

Joe Walker (Duna)
Hank Corwin (K zemi hleď!)
Pamela Martin (Král Richard: Zrození šampiónek)
Peter Sciberras (Síla psa)
Myron I. Kerstein, Andrew Weisblum (tick, tick...BOOM!)

Nejlepší hudba

Hans Zimmer (Duna)
Germaine Franco (Encanto)
Nicholas Britell (K zemi hleď!)
Alberto Iglesias (Paralelní matky)
Jonny Greenwood (Síla psa)

Nejlepší původní píseň

Billie Eilish, Finneas O'Connell (Není čas zemřít) - "No Time to Die"
Van Morrison (Belfast) - "Down to Joy"
Lin-Manuel Miranda (Encanto) - "Dos Oruguitas"
Diane Warren (Four Good Days) - "Somehow You Do"
Beyoncé, Dixson (Král Richard: Zrození šampiónek) - "Be Alive"

Nejlepší výprava

Zsuzsanna Sipos, Patrice Vermette (Duna)
Grant Major, Amber Richards (Síla psa)
Stefan Dechant, Nancy Haigh (The Tragedy of Macbeth)
Tamara Deverell, Shane Vieau (Ulička přízraků)
Rena DeAngelo, Adam Stockhausen (West Side Story)

Nejlepší kostýmy

Jenny Beavan (Cruella)
Massimo Cantini Parrini, Jacqueline Durran (Cyrano)
Bob Morgan, Jacqueline West (Duna)
Luis Sequeira (Ulička přízraků)
Paul Tazewell (West Side Story)

Nejlepší masky

Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh (The Eyes of Tammy Faye)
Carla Farmer, Michael Marino, Stacey Morris (Cesta do Ameriky 2)
Naomi Donne, Nadia Stacey, Julia Vernon (Cruella)
Love Larson, Donald Mowat, Eva von Bahr (Duna)
Frederic Aspiras, Anna Carin Lock, Göran Lundström (Klan Gucci)

Nejlepší vizuální efekty

Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer (Duna)
Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick (Free Guy)
Chris Corbould, Jonathan Fawkner, Joel Green, Charlie Noble (Není čas zemřít)
Joe Farrell, Dan Oliver, Christopher Townsend, Sean Noel Walker (Shang-Chi a legenda o deseti prstenech)
Scott Edelstein, Kelly Port, Daniel Sudick, Chris Waegner (Spider-Man: Bez domova)

Nejlepší zvuk

Ron Bartlett, Theo Green, Doug Hemphill, Mark A. Mangini, Mac Ruth (Duna)
Niv Adiri, Simon Chase, James Mather, Denise Yarde (Belfast)
James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor (Není čas zemřít)
Richard Flynn, Robert Mackenzie, Tara Webb (Síla psa)
Brian Chumney, Tod A. Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom (West Side Story)

Nejlepší krátkometrážní film

Dlouhé loučení (Riz Ahmed, Aneil Karia)
Ala Kachuu - Vezmi a utíkej (Maria Brendle, Nadine Lüchinger)
V mé hlavě (Kim Magnusson, Martin Strange-Hansen)
Vydrž (KD Davila, Omer Levin Menekse)
Šaty (Tadeusz Łysiak, Maciej Ślesicki)

Nejlepší krátkometrážní animovaný film

Stěrač předního skla (Alberto Mielgo, Leo Sanchez Barbosa)
Bestie (Hugo Covarrubias, Tevo Díaz)
Boxer a baletka (Anton Ďjakov)
Jde o umění (Les Mills, Joanna Quinn)
Robin není myš (Daniel Ojari, Michael Please)

Nejlepší krátkometrážní dokument

The Queen of Basketball (Ben Proudfoot)
Bez domova (Pedro Kos, Jon Shenk)
Když jsme šikanovali (Jay Rosenblatt)
Slyšitelně (Geoff Mclean, Matthew Ogens)
Tři písně pro Benazir (Elizabeth Mirzaei, Gulistan Mirzaei)

Čestný Oscar

Samuel L. Jackson
Elaine May
Liv Ullmann

Humanitární cena Jeana Hersholta

Danny Glover

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!