10 hitů, které držely pozici nejvýdělečnějšího filmu všech dob

Filmové továrny na peníze.
Avatar
Avatar
20th Century Fox

V sobotu ve 20.00 začíná na Prima COOL epická sci-fi Avatar. Ať už vás příběh z Pandory před osmi lety zasáhl do srdéčka či naopak zabolel na mozku, nelze popřít, že svého času byli mimozemští domorodci Na’vi doslova továrnou na peníze. Status Avatara jako nejvýdělečnějšího filmu od roku 2010 nikdo zatím nepřekonal, tuto štafetu si ale v minulosti předalo devět dalších bijáků. Znáte je všechny?

Avatar - upoutávka
Avatar - upoutávka

10) Zrození národa

Asi jen málokdo si dnes z dlouhé chvíle pustí Zrození národa. I přesto byl ale tento tříhodinový opus o tom, jak skvělí lidé z Konfederace bojovali se zlými černochy, od roku 1915 do roku 1940 nejúspěšnějším filmem dosavadních dějin.

Zrození národa
Autor: Fox Searchlight Pictures Zrození národa

09) Jih proti Severu

Následně žezlo převzal opulentní Jih proti Severu, jenž kraloval mezi lety 1940 až 1966. Není bez zajímavosti, že jde o opět o historickou látku, a opět také o látku řešící americkou občanskou válku. Víc než cokoliv jiného to ilustruje tehdejší obří sílu americké kinematografie.

Jih proti Severu
Autor: Warner Bros. Pictures Jih proti Severu

08) Za zvuků hudby

Mezi lety 1966 až 1972 došlo na kolaps starého Hollywoodu, to však neznamená, že se filmy přestaly natáčet. Za zvuků hudby je dnes již pozapomenutý muzikál, který získal absolutní prvenství v tzv. hladových letech.

Za zvuků hudby
Autor: 20th Century Fox Za zvuků hudby

07) Kmotr

Pomineme-li unikátní situaci, kdy i Za zvuku hudby následně na rok přeskočil starý Jih proti Severu (!), následně štafetu převzal první Kmotr. Stalo se tak mezi lety 1972 až 1976 s drsnou gangsterkou, která by za starých časů Hollywoodu byla nepředstavitelná.

Kmotr
Autor: Paramount Pictures Kmotr

06) Čelisti

Na obzoru byl již nový Hollywood, a Čelisti toho byly optimálním příkladem. Jejich kralování trvalo jenom dva roky (mezi lety 1976 až 1978), navždy však pozměnilo svět hororů i filmu jako takového – tím, že nám Čelisti daly Stevena Spielberga.

Čelisti
Autor: Universal pictures Čelisti

05) Star Wars

Tou pravou hvězdou nového typu blockbusteru nicméně byly Hvězdné války! Jejich vláda trvala od roku 1978 do roku 1983, inspirovala davy fanoušků i kopírovačů a jde mimochodem o první (ale nikoliv poslední) filmovou sérii z tohohle seznamu, která je dodnes aktivní.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

04) E.T. - Mimozemšťan

Také vám přijde, že si filmy předávaly štafetu příliš rychle? Připravte se na zpomalení - po Star Wars si E.T. - Mimozemšťan užíval postavení nejvýdělečnějšího bijáku od roky 1983 do roku 1993 - tedy po celou dekádu!

E.T. Mimozemšťan
Autor: Universal pictures E.T. Mimozemšťan

03) Jurský park

Po dalších pět let svět ošálili digitální dinosauři ve Spielbergově Jurském parku, jenž se na tržební špici držel mezi roky 1993 až 1998. Jurský park je druhým bohatým pánem na holení, který stále plodí pokračování. Rovněž se jedná již o třetí Spielbergův film v seznamu!

Jurský park
Autor: Universal pictures Jurský park

02) Titanic

Zatím poslední dlouhou periodu si užíval Titanic. Jeho „katastrofické kvality“ a všeobecně populární zápletka mu získaly první místo od roku 1998 až do roku 2010. Také s tímto filmem se pojí nepřehlédnutelný unikát – jde totiž o první ze dvou zásadních tref Jamese Camerona.

Titanic
Autor: Paramount Pictures Titanic

01) Avatar

V roce 2010 konečně přebral rekord Titanicu Avatar, který jej drží dodnes! Velkou slávu mu tehdy vydobylo hlavně kreativní využití 3D efektů, opět však kralovala i zápletka, kterou pochopí snad každý člověk na Zeměkouli. Kdy se dočkáme překonání Avatara? Jestli ho v roce 2020 nesestřelí jeho pokračování, může být s cifrou 2,788 miliardy vydělaných dolarů rekordmanem ještě dost dlouho!

Avatar
Autor: 20th Century Fox Avatar

Avatar začíná na Prima COOL již v sobotu ve 20.00.

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama