7 nejzásadnějších animáků všech dob: Od Shreka k Toy Story

Které animáky řádně osvěžily celý žánr?
Shrek
Shrek
DreamWorks Animation

reklama

Sobota večer se ponese v zeleném duchu! Ve 20.00 totiž na Prima COOL začíná pohádková klasika Shrek! Ta v roce 2001 značně proměnila podobu digitálních animací – a spolu s Toy Story platí za jednoho z matadorů digitální revoluce vůbec. Jak, proč a které další filmy změnily masovou tvář animáků? Vypíchli jsme sedm stěžejních případů.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Shrek - upoutávka

07) Železný obr

Na posledním místě se umístil Železný obr z přelomu milénia – ne však tím, co přinesl, ale naopak tím, co odvál. Železný obr je v zásadě poslední významný ručně animovaný film! Ačkoliv stále vycházejí ruční animáky s artovým přízvukem, poslední popcornový snímek tohoto ražení je právě Železňák. I proto má film dodnes kultovní status a není divu, že se jeho hrdina objeví i v nové sci-fi Ready Player One.

Železný obr
Autor: Warner Bros. Pictures Železný obr

06) Pinocchio

Prozradíme vám malý spoiler: na špici našeho přehledu bude Sněhurka! Jen o pár let mladší PInocchio je však podobně stěžejní snímek s několika podstatnými rozdíly. Disneyovka z roku 1940 byla na svou dobu temnější, bohatší a dějově prokreslenější než relativně banální pohádka. Animátoři Pinocchia se totiž mimo jiné pokusili o řadu dodnes nepřekonaných animačních technik.

Pinocchio
Autor: Disney Pinocchio

05) Kocour Fritz

Disneyovky jsou fajn a není pochyb, že masové animaci dominovaly – a nejspíše i dominovat budou. Ale trocha krve nikomu neuškodila a důkazem toho je i Kocour Fritz. Šlo o první animák s ratingem X, který se v 70. letech pokusil být čímsi jako je dnes Deadpool – novou krví svého žánru, která onu krev mnohdy ukazuje. Šlo o nečekaný hit, který otevřel stavidla netradiční animace i pro další tvůrce.

Kocour Fritz
Autor: Cinemation Industries Kocour Fritz

04) Fantazie

Nejznámnější neznámá disneyovka – i tak by se mohla jmenovat Fantazie, zvláštní disneyovský pokus ze 40. let, který sice komerčně propadl, avšak zároveň inspiroval celé zástupy dalších tvůrců. Fantazie, v níž se snoubí muzikál a tripoidní vizuál, je jedním z mála takto mainstreamových filmů, které by bylo možné považovat skorem až za experimentální umění. I proto však platí za jediný biják svého druhu.

Fantazie
Autor: Disney Fantazie

03) Shrek

Do roku 2001 byla dominantou digitální animace společnost Pixar – Shrek z dílny DreamWorks to však zásadně změnil. Nejenže přinesl ujetější a komediálnější podobu počítačové animace, ale dodal i první skutečnou ikonu nové tváře animáků. Shrek byl svého času podobně populární jako Homer Simpson, a jeho konkurence tak doslova zelenala závistí!

Shrek
Autor: DreamWorks Pictures Shrek

02) Toy Story: Příběh hraček

První „skutečný“ digitální animák šest let před Shrekem položil základy celého žánru hned několika způsoby. Pixar musel vyvinout jak vlastní software, tak zároveň i zopakoval v novém úspěch původních disneyovek ze 40. let. Především však dokázal, že počítačový animák může být rentabilní a přilákat do kin davy nadšených diváků.

Toy Story - Příběh hraček
Autor: Pixar Toy Story - Příběh hraček

01) Sněhurka a sedm trpaslíků

V našich končinách možná Sněhurka není natolik populární, protože máme její vlastní mutace – za velkou louží šlo však o dodnes nepřekonaný úspěch, který z filmové animace udělal komerčně velmi ceněnou komoditu a ze jména Disney budoucí korporaci. Sněhurka samotná navíc dodnes platí za tak archetypální příběh, že u něho prakticky nejde neuronit pár slz!

Sněhurka a sedm trpaslíků
Autor: Disney Sněhurka a sedm trpaslíků

Shrek začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

reklama

reklama