6 prakticky nezastavitelných filmových záporáků: Od Predátora k Jokerovi

Kteří filmoví padouši mají víc šťávy než králíček Duracell?
Terminátor, Predátor a Joker
Terminátor, Predátor a Joker
TriStar Pictures / 20th Century Fox / Warner Bros.

reklama

V neděli večer vás na COOLu čeká jeden z nejlepších akčních filmů všech dob – servírujeme totiž Terminátora 2: Den zúčtování! Arnoldův robot se opět vrací časem, tentokrát však nikoliv do role záporáka – jako přeprogramovaný T-800 má za úkol chránit Johna Connora, budoucího spasitele ve válce s roboty, před tekutým superterminátorem T-1000. Druhý Terminátor nabízí jedny z nejopulentnějších (fyzických!) akčních scén stylu 80. a 90. let, ale i supernapínavé pokračování příběhu z jedničky – a navíc se může pochlubit skoro nezničitelným tekutým terminátorem T-1000! Ano, to je už nějaký argument. Popřemýšleli jsme tedy nad tím, jaké jiné nezastavitelné záporáky bychom proti němu postavili.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Terminátor 2: Den zúčtování - upoutávka

06) Godzilla

Je veselá, je žravá – Godzilla je, zejména ve své japonské mutaci, doslova synonymum nezastavitelnosti! Když ji filmaři v 50. letech poprvé postavili před kameru, Godzilla byla metaforou po náboženský úděs z jaderného bombardování Hirošimy a Nagasaki. Japonská kultura má přitom sama o sobě dlouhou tradici ve smíření se s nevyhnutelným spíše než v boji s ním. Godzilla by tak vlastně měla patřit na první místo, nikoliv poslední. Přesto má jednu velkou nevýhodou – kvůli všeobecné oblibě už v řadě filmů za záporáka neplatí, a tak má pro náš přehled výrazný handicap!

Godzilla
Autor: Warner Bros. Godzilla

05) Predátor

Jasně, nakonec stačí dřevěná past a pěstní souboj s Arniem a i Predátor se kácí k zemi. O tom, jak krutopřísný tenhle záporák je, ale svědčí i jeho Nástroj posledního trollingu, totiž autodestrukce hrozící likvidací každého nešťastníka, který by snad byl s to Predátora zabít! Zejména v jádru prvního filmu je navíc ukryt dokonalý žánrový mišmaš – film začínající jako další Rambo II se překlopí do sci-fi, v níž partu Typických akčních hrdinů (TM) najednou začne cosi nemilosrdně kosit. Dejte ruku na srdce – jen málokdy dostal Arnold tak na budku jako právě tady! 

Predátor
Autor: 20th Century Fox Predátor

04) Joker

Nejvtipnější záporák okolo je asi jediným z výběru, který nedisponuje nějakým typem maniakální superschopnosti. Když Jokera střelíte do hlavy, tak se od něj kulka neodrazí ani vám ji nevrátí – prostě nejspíše umře. Joker má však jiný typ „brnění“, totiž příběhové a mentální! Vzhledem k tomu, že Batman nechce zabíjet lidi, nechce zabít ani Jokera – a toho pak Joker neustále zneužívá. Paleta jeho plánů a šílenství je navíc tak bohatá, jak to jen jde. Kdo se dodnes neoklepe při vzpomínce na Ledgerova Jokera v Temném rytíři a absurdní šroubování zdejšího napětí a děsu, ten jako by nebyl. Nezastavitelní záporáci zkrátka mohou občas být i z masa a kostí!

Temný rytíř
Autor: Warner Bros. Temný rytíř

03) Darth Vader

Tak trochu od každého kousek byl Darth Vader – ještě než si jeho kostým začal oblékat každý druhý cosplayer a vyvádět s ním kravinky, byl Vader doslova chodící teror. Věčně sípající cápek, co může lidi udusit pouhou myšlenkou, platí za prvního skutečně filmového superzáporáka – éra komiksových filmů přišla až dekády po něm. Vader dovedl být o krok před Rebely co do plánů, ale dovedl i rozkrájet celou rotu. Dost možná nejlepší scéna Rogue One patří právě jeho krátkému výskytu, kdy Vader pobije celou nešťastnou jednotku pěšáků. V předaleké galaxii prostě život není peříčko. Tedy alespoň pokud nemáte v krvi midichloriany!

A Star Wars Story: Rogue One
Autor: Disney A Star Wars Story: Rogue One

02) Winter Soldier

Přijít se zcela novými nezastavitelnými geroji je však stále těžší – jako by si filmy ty nejsilnější kalibry dávno vystřílely. Winter Soldier je proto v posledních letech ten nejzajímavější záporák široko daleko! Prvním důvodem je jeho legendární status v marvelovkách – zejména Občanská válka naznačila, že by si Winter Soldier klidně zasloužil vlastní film, v němž by ve 20. století dštil zkázu nalevo i napravo. Druhým důvodem je fakt, že dovede jako jeden z mála nakopat zadek ústředním hrdinům, kteří se proti němu musejí spojovat do větších skupinek. A konečně zatřetí je tu fakt, že Winter Soldier nehrál jen v jednom filmu – a pravidelně se vrací, aby jako ambivalentní postavička stále budil hrůzu... ač již na straně dobra. 

Captain America: Návrat prvního Avengera
Autor: Marvel Studios Captain America: Návrat prvního Avengera

01) Terminátor

Jen málokterý filmový záporák je tak děsivý jako Arnieho superrobot v původním Terminátorovi. I zde se dostavuje „syndrom Godzilla“, kdy byl robozáporák tak oblíbený, že z něj filmaři pro další díl udělali hrdinu (to je asi totéž, jako kdyby se Ripleyová v pokračování Vetřelce musela spojit s xenomorfem do party..., což by vlastně mohl být báječný biják!). Ale čistě v jedničce budoucí Arnieho komiku nepoznáte. Zcela nejlepší je na celém segmentu scéna „Terminátor vs. policejní stanice“, která je co do akce i dramatu vlastně vyvrcholením filmu. Pokud do téhle chvíle mohly racionálnější postavy mít nad celou story o „robotovi z budoucnosti“ oprávněné pochyby, v okamžiku, kdy místností kráčí neprůstřelná hora svalů, která kosí všechno, co se pohne, dosahuje horor nezastavitelného Terminátora absolutních výšin! 

Terminátor
Autor: Orion Pictures Terminátor

Terminátor 2: Den zúčtování začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama