14. srpna 2018 13:13

Přehled šílených parodií posledních let: Kam to kdysi slavný žánr dopracoval?

Nástupci Scary Movie.

Blíží se Pařba všech pařeb! Již v sobotu ve 22.05 se na COOLu můžete těšit na biják s všeříkajícím podtitulem Poslední kocovina, který si na paškál bere jak utahování si ze série Hangover, tak i Hunger Games a dalších nedávných filmů. Ústřední gerojové připomínající hrdiny Pařby ve Vegas se tu proto opět probudí s masivní kocovinou, ale navíc také na palubě vlaku vezoucího je směrem k vražedným... Hungover Games, kde je čeká nej povinný boj o život, ale i setkání s postavami z jiných filmů. Jak jsou na tom ale moderní parodie obecně? Připravili jsme pro vás výběr toho nejzásadnějšího z poslední dekády včetně mudrování kolem vývoje parodií jako takových.

Superhrdina (2008)

Parodie vždycky, ehm, parodovaly populární filmy své éry. Platí to už od doby legendárního Připoutejte se, prosím! nebo Spaceballs, které žánr moderních parodií de facto založily. Dekádu nazpět však tento trend představoval Superhrdina (alias Superhero Movie), kterým víceméně finišuje etapa započatá Scary Movie, pokračující také třeba Děsným bijákem. Příběh Superhrdiny ilustruje tuto etapu parodií – najdeme tu školního outsidera pokousaného geneticky upravenou vážkou, který následně začne prožívat příběhové klišé známé nejen ze Spider-Mana. Ze všech snímků této generace vychází Superhrdina zřejmě nejlépe, dnes navíc dostává nový rozměr díky pozdějšímu úspěchu Marvelovek.

Žralokonádo (2013)

Od roku 2008 však realita zjevně přehodila (i díky internetu) výhybku směrem ke krutější vyšinutosti, na trhu se tak začaly objevovat i snímky jako Žralokonádo. To původně vzniklo v rámci produkce společnosti Asylum, která kopírovala jiné slavnější filmy, a v době jejich premiéry "shodou okolností" natočila levnější a horší kopii podobného děje i názvu. Žralokonádo bylo jejím prvním pokusem o film, který je ale špatný naschvál. V jádru sice snímek vychází z katastrofických filmů 50. let (klasický příklad Them!), jeho pojetí je však tak extrémně laciné, že filmu paradoxně zaručuje pozornost – v éře sociálních sítí se podobný film sdílí už jen kvůli tomu, abyste před kamarády kroutili hlavou, co vše je někdo schopný natočit... a ze stejných důvodů fungují i menší projekce. Parodie parodií jsou zkrátka nový velký hit!

Tupíři (2010)

Samozřejmě i dnes stále vznikají parodické filmy, které jednoduše vyrostly na mustru parodie jiné populární série. Tupíři alias Vampires Suck si samozřejmě tropí šoufky ze Stmívání. Jak je typické, o osm let později podobný snímek působí již poněkud méně nápaditě než ve své době. Pokud však takováto parodie vychytá správnou dobu, dokáže udeřit efektivněji než kladivo na kolekci porcelánu. Obdobných snímků však dnes do kin míří stále méně a méně – jejich roli totiž často zastane spíše internet, a jiné parodie proto musejí být nápaditější...

MacGruber (2010)

Zcela odlišným druhem je na poli parodií MacGruber z roku 2010. Především totiž trochu atypicky paroduje prastarého seriálového MacGyvera z 80. let a veze se tak na nostalgické notě. Člověk ale v tomhle bijáku nepozná jen příhody Richarda Deana Andersona – MacGruber vlastně recykluje většinu akčních zápletek z 80. let, jenom optikou modernějších postaviček a vtipů. Retro zkrátka táhne, a ačkoliv už MacGyver není zrovna aktuální látka, natočení podobných bijáků je pro fanoušky žánru sázkou na jistotu – z podobných snímků můžeme ostatně citovat i kultovní Kung Fury!

They Came Together (2014)

Naproti tomu They Came Together se zaměřuje na žánr, který je tak nějak všeobjímající a vždy populární – romantické komedie. Odtud i nepřeložitelný anglický název, který krom "Přišli spolu" znamená i vytoužený etalon romantiky "Udělali se zároveň". To by naznačovalo, že se film jako většina parodií zaměřuje spíše na ty, kteří podobnou látku dobře znají a mají ji v oblibě – a ocení proto variaci téhož. Jenže chyba lávky a zdejších komiků! V hlavní roli se krom komičky Amy Poehler vyskytuje Paul Rudd, který se o rok později znatelně víc proslavil jako Ant-Man, a spíše než na běžné diváky (divačky) romanťáren tak snímek cílí na lidi, kterým jsou romantické komedie vlastně protivné...

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

V rámci parodií existuje ještě jeden osvědčený tahák, kterým je účast celebritek. I proto se v prvním Scary Movie: Děsnej biják (2000), který byl nejspíše první parodií, skrz níž se dnešní diváci seznámili s tímhle žánrem, hned v úvodu objevila Carmen Electra. Proč tedy tuto formu rovnou nepovýšit na hlavní pointu, řekl si nejspíše James Franco, a v roce 2013 tak se svou partičkou čítající i Setha Rogena natočil Apokalypsu v Hollywoodu. V té postihnou klišé typická pro katastrofické bijáky přímo veleslavné hollywoodské herce... kteří se s koncem světa (ne)vypořádají s "elegancí" sobě vlastní!

Pařba všech pařeb: Poslední kocovina (2014)

A konečně posledním vybraným bijákem se vracíme na počátek celého výběru! Pařba všech pařeb je svou kombinací různých žánrů a sérií v hojnosti dnešních sofistikovaných, přehnaných i nostalgických parodií vlastně tím nejbližším, co navazuje na éru Scary Movie a jeho následovníků. Nečekejte komplexní vtipy nebo cokoliv, co by šlo za jednoduché gagy – právě to je však dnes překvapivě nedostatkovým zbožím!

Pařba všech pařeb: Poslední kocovina začíná v sobotu ve 22.05 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný