Nový film o atentátu na Heydricha vznikal dlouhých 15 let. Co Anthropoid s Jamiem Dornanem tak zdrželo?

O hrdinech a poražených
anthropoidx1
anthropoidx1
Icon Film Distribution

reklama

Příběh o atentátu na třetího nejvýznamnějšího muže Třetí říše, Reinharda Heydricha, filmaře přitahoval už dlouhé roky. U nás na vznik filmu s potřebným měřítkem bohužel nikdy nebyly finance, ve světě ale naštěstí podobný problém řešit nemusí, a tak když se Sean Ellis, režisér snímku s operací Anthropoid v roce 2001 poprvé seznámil, bylo mu prakticky ihned jasné, že film jednoho dne natočí.

Anthropoid Dornan

VIDEO: Pan Grey jako český atentátník! Podívejte se na první trailer válečného nářezu o zabití Heydricha!

Asi nejpodstatnější věcí podle režisérových slov bylo přijít na to, proč vlastně chtěl vyprávět právě tento příběh. Nakonec si uvědomil, že tím největším lákadlem pro něj byly právě hrdinové samotní. Sedm zcela obyčejných mužů, ochotných položit za svou zemi život. To ho fascinovalo a od té chvíle už následoval jen zdlouhavý proces příprav, které o patnáct let později vedly ke vzniku filmu. Největší snahou pak bylo se zavděčit skutečným potomkům hlavních hrdinů. Pro ně příběh koneckonců vznikl.

Jednou z dalších zajímavostí je i fakt, že těla dvou hlavních aktérů, Gabčíka a Kubiše, nikdy nebyla patřičně pohřbena. Díky obnovenému zájmu o celé operaci se ale nyní plánuje jejich domnělý hrob otevřít a pomocí testů DNA ověřit, zdali se tam jejich pozůstatky skutečně nacházejí. Pokud by se tento nález potvrdil, plánuje vláda všechny hrdiny poprvé úctyhodně pohřbít, jak si právem zaslouží.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!