Od Harryho Pottera k Pánovi prstenů: 10 nejlepších filmových soundtracků všech dob

Na které melodie se prostě nedá zapomenout?
Best OST
The Walt Disney Company/Warner Bros./Warner Bros.

reklama

Poslouchat hudbu z oblíbeného filmu je super. Dělá to snad každý poctivý filmový fanda, takže se často debatuje o tom, které soundtracky se dají pouštět pořád dokola. Vybrat 10 nejlepších je samozřejmě dost ošemetné, protože každému sedí něco jiného. Tady je nicméně náš pokus o ideální topku, jíž můžete v komentářích rozšířit o další nezapomenutelné kousky!

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

ČESKÝ TRAILER: Vraťte se v novém filmu podle J. K. Rowlingové do světa Harryho Pottera!

10 nejlepších filmových soundtracků (seřazeno podle abecedy)


Barbar Conan (1982)

Než měli fanoušci fantasy Pána prstenů, museli si vystačit s Barbarem Conanem. Tahle klasika s Arnoldem má mnoho nesmrtelných předností. A mezi ty hlavní patří hudba od Basila Poledourise!

 

Gladiátor (2000)

Oscarová pecka s Russellem Crowem by byla bez poetického i drsného doprovodu Hanse Zimmera poloviční. Pokud jste na konci brečeli, pravděpodobně za to mohla i skvělá melodie Now We Are Free.

 

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Když zamířil Harry v roce 2001 do kin, byl z toho kolosální úspěch. Už první film nabídl parádní kouzelnickou atmosféru, bez legendárního Johna Williamse by ale byly Bradavice poloviční!

 

Hodný zlý a ošklivý (1968)

Ennio Morricone se proslavil hlavně hudbou z Tenkrát na západě, my si ale dovolíme rebelantský odklon k o dva roky staršímu westernu. Sice v něm neteskní harmonika, ale zase je daleko razantnější a hravější!

 

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Kdyby se vybírala nejlepší dobrodružná melodie všech dob, jasně vyhraje Indyho motiv z Dobyvatelů ztracené archy od Johna Williamse. V Poslední křížové výpravě ale dostal vlastní podkres i Indyho táta, takže za nás má nejlepší soundtrack až třetí díl slavné trilogie.

 

Jak vycvičit draka (2010)

Létání s Bezzubkou je prostě nejvíc. A to nejen díky schopným animátorům, ale i zásluhou hudby Johna Powella. Vikingskou atmosféru tu zvládnul na jedničku a navrch je celý soundtrack přímo napěchovaný emocemi.

 

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001)

Milník nejen filmové, ale i hudební scény. Howard Shore stvořil maraton melodií, které člověka dokonale pohltí a utvrdí ho v tom, že opravdu dorazil do Středozemě. Čistokrevný skladatelský zázrak!

 

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Z debutu Jacka Sparrowa mohl být obrovský propadák, protože pirátské filmy Hollywood dávno pohřbil, ale nějakým zázrakem to vyšlo. Z Pirátů z Karibiku se pak stal etalon rodinné zábavy a z hudby Klause Badelta novodobý (a často recyklovaný) vzor dobrodružného doprovodu.

 

Temný rytíř (2008)

Kolosální komiksové drama si sem tam vypůjčilo melodii ze svého předchůdce. Jinak ale Hans Zimmer nabídl sérii nových skladeb, které z Temného rytíře udělali nezapomenutelný filmový zážitek. Právě díky hudbě nejlepší díl Batmana prostě nezastavuje!

 

Star Wars (1977)

A na závěr tu máme ikonický rozjezd příběhů z předaleké galaxie. John Williams jej složil dlouho před Harrym Potterem (a chvíli před Indiana Jonesem) a zaslouženě si došel pro Oscara. Po Šumaři na střeše a Čelistech mimochodem už třetího a dnes jich má na kontě pět!


Vetřelci od Jamese Hornera, Terminátor od Brad Friedela, Návrat do budoucnosti od Alana Silvestriho, Batman od Dannyho Elfmana, Psycho od Bernarda Herrmanna, Halloween od Johna Carpentera, Sedm statečných od Elmera Bernstein… geniální soundtracků samozřejmě existuje daleko víc. Které nejraději posloucháte vy?

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama