Od Kajínka k Bastardům: 5 nejkontroverznějších českých filmů

Celovečeráky, co čeří emoce!
Bastardi 3 - upoutávka

Kauza vrcholí – Bastardi 3 vám na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20 ukážou finále příběhu vražedného učitele Majera s tváří Tomáše Magnuska! Netřeba připomínat, že Bastardi 3, pohybující se kdesi mezi sociálním dramatem a sedmdesátkovým filmovým brakem, jsou náležitě kontroverzní dílko. Které jiné české filmy mají podobný status? Napadlo nás jich dohromady patero!

5) Kajínek

Nějaké dva měsíce nazpět by zřejmě filmový Kajínek patřil mezi pozapomenuté české thrillery. Nyní, po kontroverzní milosti pro Jiřího Kajínka, však nelze při pohledu na biják z režie Petra Jákla ml. popřít, že film, bojující zejména ve své druhé půlce spíše za vykreslení Kajínka jako oběti konspirace, mohl svou popularizací teze o Kajínkově nevinně napomoct i jeho milosti. A pak že filmy nemají pražádnou moc!

Kajínek
Kajínek
J.B.J. Film

4) Ulovit miliardáře

"Blbou náladu" má co do tuzemských poměrů leckdo – vlastně jde o takové české specifikum od, inu, nejméně od dob Rakouska-Uherska! Tomáš Vorel st., jinak také skvělý tvůrce Kouře nebo solidního Gymplu, se v roce 2009 rozhodl vytočit z vlastní blbé nálady filmem, v němž urazí úplně všechny! Od policie přes umělce a novináře až po věřící jeho "antigroteska" Ulovit miliardáře získala pekelně nízká hodnocení, ale také oblibu mnohých obdobně znechucených diváků. Díky společenskému tématu bijáku se nelze divit, že výsledek jitřil emoce!

Ulovit miliardáře
Ulovit miliardáře
Vorel Film

3) Masaryk

Pokud chcete v Česku být populární politik, je k tomu víceméně jenom jedna cesta – musíte být zhruba půlstoletí po smrti. I kvůli tomu, že byl Jan Masaryk nejspíše zabit, tak jeho popis v novém filmu Masaryk opět mnohé nepotěšil. Namísto procítěné tryzny budující národní ikonu totiž film připomněl spíše mnohé Masarykovy neřesti a kontroverzní aspekty. To u některých diváků následně vyvolalo dojem, že snad byl o to méně významnou osobností dějin či co!

Masaryk
Masaryk
Bioscop

2) Requiem pro panenku

Dost možná nejlepší film Filipa Renče, režiséra, který se rovněž nevyhýbá kontroverzním zakázkám, je ironií osudu jeho debutem. Requiem pro panenku si vzal do merku šikanu v ústavech sociální péče. Díky tomu, že byla notně slzopudná a "kudlyotevírající" story postavena na kostře skutečného příběhu o chovancei, která zapálila svůj ústav (kvůli čemuž zemřelo 26 dalších chovanek), snímek dodnes diváky rozděluje na ty, kteří fandí jeho hrdince, a naopak na ty, kteří fandí nefilmovým verzím postav...

Requiem pro panenku
Requiem pro panenku
Filmové Studio Zlín

1) Bastardi

No a jsme zřejmě u naprostého etalonu moderní kontroverze. Jasně, před sametovou revolucí existovaly i mnohé jiné kontroverzní, často dokonce trezorové filmy! Ale Bastardi i přesto všechny minulé kauzy přehlušili. Film, v němž učitel vraždí své žáky, by byl za jiných okolností čistokrevným hororem – kdyby ovšem v příběhu oni žáci nepatřili mezi Romy, kteří předtím zabili jinou učitelku. Někteří mají za to, že jsou Bastardi „skoro dokument“, jiní jsou opačného názoru. Tomáš Magnusek, muž věru neakčního vzezření, biják navíc natočil jako typické revenge porno, jež letělo v amerických kinech 70. let. Výsledek, a to, co Magnusek způsobil v mnoha kinech, je pak nutno uzřít na vlastní oči!

Bastardi
Bastardi
Pegasfilm

Bastardi 3 začínají ve čtvrtek ve 22.20 na Prima COOL.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama