Od Matrixu k Pulp Fiction: 5 nejbizarnějších filmových scén všech dob

Podivné momenty, které v nás zůstaly navždy.
Kovbojové a vetřelci
Kovbojové a vetřelci
Universal pictures

reklama

Historie filmu se podivnými momenty jen hemží. Vzpomeňte třeba na mix sci-fi a westernu ve filmu Kovbojové a vetřelci. Okamžiky, kdy proti sobě stojí borci s kolty proklatě nízko a mimozemští neřádi, patří mezi nejdivnější zážitky, které jsme kdy ve filmu viděli. To nás však přivedlo k bádání, s čím jiným srovnávat – a vypíchli jsme ty největší bizáry za poslední generaci.

5) Dítě na stropě

Film: Trainspotting

Možná, že i na vaší škole kdysi proběhlo varovné sezení o tom, že byste neměli brát drogy. To však přece všichni dobře víme! Nenaučila nás to však tuna varovných zdvižení prstů, ale momentka ze starého Trainspottingu s dítětem lezoucím po stropě. Děsivě šílená metafora odvykačky na heroinu naprogramovala celou generaci diváků do panických nočních můr a vědomí, že právě tohle si budou muset rovněž zažít, pokud se na návykové látky byť jen líbezně podívají!

4) Kladivo od čarodějnice

Film: Misery nechce zemřít

Najít při fatální autonehodě zachránce je obvykle výhra – pokud vás však pod svou náruč zrovna nevezme vaše nejfanatičtější fanynka! Právě to se stalo hrdinovi filmu Misery nechce zemřít, jehož knihy tak trochu pobláznily hlavu jeho ošetřovatelce do fáze, kdy jej nechtěla propustit ze své samoty. Když mu konečně došlo, která bije, jal se pokušet o útěk. Jenže mu to nevyšlo – a byl za to po zásluze potrestán polámanýma nohama!

3) Scéna s drtičkou

Film: Fargo

Zimní práce jsou vždy dost otrava – nejenže se při fyzické aktivitě potíte, ale zároveň je vám při tom všem i dost kosa! Ještě horší je však situace, kdy se v zimě musíte věnovat porcování vaše kamaráda, kterého jste v afektu před chvílí zabili. Však kdo z nás to nezná? Tedy, minimálně ze závěrečné scény filmu Fargo, v níž Steve Buscemi pomocí drtičky na dříví porcuje do sněhu svého kolegu. Naprosto nevinně začínající scéna, kdy je při tom vyrušen, podtrhuje svou brutalitou celkové bizarní vyznění filmu!

2) Umím kung-fu

Film: Matrix

Na jaře 1999 poznala celá naše generace řešení většiny životních útrap souvisejících s učením – kdekdo na Matrixu citoval zpomalení času nebo přítomnost fiktivní reality, mezi všemi podobnými balasty se však ztratila skutečně REVOLUČNÍ myšlenka možnosti nahrát si učivo přímo do palice! Okamžiky, kdy Neo nenápadně řekne "Umím kung-fu!" nebo se Trinity naučí létat vrtulníkem za cenu pár mžitek před očima, způsobily takové kolektivní prozření a falešné naděje, že na podobnou technologii marně čekáme dodnes...

1) Rovnou do srdce!

Film: Pulp Fiction

Scéna, která v nás zůstala! Mnozí si při vzpomínce na Pulp Fiction uleví při scéně ve sklepě nebo zacitují hlášky ohledně chopperu, avšak jenom adrenalinová injekce píchnutá do srdce je moment, na který se AKTIVNĚ snaží nevzpomínat. Zatímco v doupěti homosexuálních monster totiž většina z nás neskončí, riziko adrenalinu díky přítomnosti injekce působí jako něco, co bychom mohli jako příjemci (nebo hůře – jako injektující!) skutečně zažít. Je navíc dojemné, jak předávkování končící adrenalinem završuje do té doby typickou story o románku se šéfovou manželkou!

reklama

reklama