Od Valkýry k Pádu Třetí říše: 5 nejlépe zahraných filmových Hitlerů

Nejslavnější záporák 20. století se připomíná!
Valkýra - upoutávka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poznejte fascinující skutečný příběh o tom, jak druhá světová válka málem skončila pučem proti Hitlerovi skoro o rok dříve – v neděli ve 20.00 se vám totiž na Prima COOL připomene Valkýra! Napínavé drama o nezdařené revoluci vám ukáže nejen Toma Cruise v nacistické uniformě, ale samozřejmě také další iteraci filmového Adolfa Hitlera. Kéž by se plán Valkýry tehdy v roce 1944 podařil - možná bychom byli ušetřeni nekonečného zástupu herců, kteří neodolali ztvárnění nejvyšší zrůdy Třetí říše. Minimálně v šoubyznysu totiž Hitler svět skutečně dobyl...

5) David Bamber

Film: Valkýra

Samotný velký boss Třetí říše se ve Valkýře paradoxně příliš neukáže - s hlavním hrdinou se střetne jenom v jediné scéně, o to silnější okamžik to však je. Cruiseův plukovník von Stauffenberg totiž právě Vůdci podstrčil podepsat papíry, které skoro povedou k jeho sesazení. Krájet by se tak v dané scéně dalo jak napětí, tak paradoxně i ironie!

Valkýra
Valkýra
Metro-Goldwyn-Mayer

4) František Vicena

Film: Zítra vstanu a opařím se čajem

Opomenout bychom však neměli ani jednoho z mála našich Hitlerů z normalizační sci-fi Zítra ráno vstanu a opařím se čajem. Vicenův přednes, jakkoliv samozřejmě karikatura jako bič, byl s to Hitlerovi vložit jak nezbytnou porci šílenství, tak i kapku psychologičtějších chmur - to když vyděšeně sleduje záběry z toho, jak válka skončí.

Zítra vstanu a opařím se čajem
Zítra vstanu a opařím se čajem
Barrandov Studios

3) Charles Chaplin

Film: Diktátor

Není asi úplně šokující, že byla starší vykreslení Hitlera spíše karikaturami než racionálním zamyšlením nad mentalitou cápka, co přivedl miliony lidí do záhuby a zapálil půl světa. Nelze se však moc divit, že si Charles Chaplin bude maximálně utahovat z někoho, kdo mu do jeho filmového studia v Anglii hází bomby. Diktátor je satirou své doby a jako taková umí stále pobavit - jenom si ji nesmíte splést s moderní inkarnací od tvůrce Borata!

Diktátor
Diktátor
United Artists

2) Robert Carlyle

Film: Hitler - Vzestup zla

Jak se to celé vlastně dalo do pohybu? Na to si posvítil Carlylův Hitler v minisérii Vzestup zla. A byla to podívaná jako bič, přestože se tenhle snímek relativně dost odklání od skutečné historie. Lze tak spíše říct, že jde o "adaptaci Hitlera" než "film podle Hitlera". I tak se jedná o patřičně působivý (a děsivý) projekt, jenž si klidně naordinujte jako přílohu k dějepisu.

Hitler - Vzestup zla
Hitler - Vzestup zla
Alliance Atlantis

1) Bruno Ganz

Film: Pád Třetí říše

Až do Pádu Třetí říše bylo více méně zapovězeno, aby filmového Hitlera sehrál německý herec. Bruno Ganz měl však talent i ambice se podívat do temné minulosti svého národa a výsledkem byla nezapomenutelná a bezprecedentní sonda do poslední týdnů průkopníka emařského účesu. Pád Třetí říše přitom a jinde zafungoval tak mocně, že je z něj dodnes (!) celosvětově často používaný podklad pro memy! A když už nevyšla ta Valkýra, není snad právě tohle ten nejlepší konec pro někoho, kdo chtěl dobýt svět?

Pád Třetí říše
Pád Třetí říše
Constantin Film

Jak (ne)dopadla operace Valkýra se dozvíte už v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama