Do Pána prstenů se natočil souboj Aragorna se Sauronem. Proč byl nakonec vystřižen?

Proč jsme se nakonec nedočkali osudového souboje mezi Aragornem a Sauronem?
Aragorn vs. Sauron
Aragorn vs. Sauron
Warner Bros.

reklama

Finále filmové trilogie Pán prstenů patří osudové bitvě u Morannonu neboli Černé brány vedoucí do Mordoru. Tvůrci filmu plánovali, že s v ní Aragorn (Viggo Mortensen) střetne se Sauronem, vládcem Mordoru. Většinu tohoto souboje dokonce natočili, ale režisér Peter Jackson se nakonec rozhodl, že ho ve filmu nepoužije. Jaký k tomu měl důvod?

Jak připomíná web Comic Book Resources, když Jackson viděl hrubý sestřih filmu zahrnující Aragornův souboj s Temným pánem, uvědomil si, že by tím odváděl pozornost od toho nejdůležitějšího souboje, který mezitím sváděli Frodo a Sam ve snaze zničit Jeden prsten v pekelné výhni Hory osudu. „Popíralo by to Tolkienovu vizi. A taky by to zastiňovalo skutečný důvod, proč Aragorn dával v sázku život svůj i celé armády – aby dal Frodovi a Samovi šanci dokončit, co bylo třeba, vysvětlil Jackson.

Aragorn přesto dostal v rámci bitvy svůj velký souboj. Jackson totiž v části natočených záběrů nahradil Saurona obřím trollem. Použil dokonce i záběr, v němž se na Aragorna a jeho armádu snese jasná záře a z ní vystoupí Annatar – andělská forma Saurona, která měla bojovníky svést a ošálit, přičemž ji Aragorn jako jediný prohlédl. Materiál se upravil na scénu, kdy Aragorn čelí přímému pohledu Sauronova oka.

Tvůrci se samozřejmě nechtěli držet knižní předlohy přehnaně otrocky – kniha je kniha a film je film. Zde však nakonec byli důkladně věrní předloze, přestože tím z Návratu krále vypustili jeden velice atraktivní souboj. Leckdo určitě bude souhlasit, že to pro účel vyprávění bylo dobře.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!