Proč v Pánovi prstenů neodletěli do Mordoru na orlech? Tolkienovo vysvětlení nemá chybu

Existuje mnoho vysvětlení, proč orlové neposloužili jako rychlá cesta do Mordoru. Sám autor Pána prstenů měl na takovou otázku dost jednoduchou odpověď.
Proč Společenstvo prstenu nedoletělo do Mordoru na orlech?
Proč Společenstvo prstenu nedoletělo do Mordoru na orlech?
Warner Bros.

reklama

Jde o jednu z nejvíce zmiňovaných námitek k příběhu Pána prstenů: Proč hrdinové prostě nenasedli na záda Velkých orlů a nedoletěli na nich až k Hoře osudu? Proč místo toho absolvovali celou náročnou, riskantní a vysilující cestu po zemi?

Znalci Tolkienova díla v něm vyčetli mnoho důvodů, jež se dají shrnout do třech základních. Prvním je, že to jednoduše nebylo bezpečné, protože Sauron měl vlastní vzdušné síly, jejichž síla narůstala s blízkostí k Mordoru. Už v Hobitovi třeba orlové odmítali nést Thorina a jeho partu kvůli strachu, že budou zasaženi šípy.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

První trailer seriálu Pán prstenů: Prsteny moci

Dopravit tak kritický náklad daným směrem taky bylo velice nápadné, protože jsou obří orlové vidět z velké dálky. Riskovat, že by byli dopadeni a Jeden prsten by nebyl pouze ztracen, ale mohl se ho přímo zmocnit Sauron, prostě bylo značně nerozumné. Frodo a jeho doprovod se museli pohybovat v utajení.

Nejsilnějším důvodem však bylo, že národ Velkých orlů takové pomoci ani nebyl nakloněn. Chtěl zůstat co nejdál od konfliktů pozemského obyvatelstva a rozhodně nefungoval jako nějaké taxi na zavolanou. To, že jeho vůdce Gwaihir se svými druhy přiletěl několikrát v kritickou chvíli na pomoc, bylo způsobeno jeho závazkem z minulosti. Gandalf mu totiž ještě před událostmi Hobita zachránil život.

Určitě vás už ale zajímá, jak orlí problém vysvětloval samotný Tolkien. Jak si můžete poslechnout ve videu výše, jeho pohled na věc byl velmi jednoduchý: „Dostal jsem dopis od jednoho z velkých fanoušků Pána prstenů, který se mě ptal, proč hrdinové prostě neletěli na orlech do Mordoru. Stejnou otázku jsem dostal už mnohokrát v hospodě, proč prostě neletěli na orlech, že by to jejich úkol dost zjednodušilo. Všem jsem na to vždy odpověděl to samé: Zavři zobák!

Aktualizace: Zřejmě jsme naletěli na vtip, audionahrávka s Tolkienem je podle některých lidí falešná. Pokud je to pravda, omlouváme se za chybu.

Zdroj: Polygon

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!