9 poctivých akčních béček, která možná neznáte

Béčka, která vás možná budou bavit víc než áčka!
24 hodin života
24 hodin života
Saban Films

reklama

V sobotu večer se na COOLu objeví drsná akční jízda jménem 24 hodin života. Ethan Hawke se v ní představí jako elitní žoldák, kterému se pokazila celá operace – a on má jediný den na to zjistit, kdo za to může. Zní to nápadně podobně jako 96 hodin říznutých Zastav a nepřežiješ – 24 hodin života ale patří mezi nenápadnější, avšak o to příjemnější moderní akční béčka, která dost možná vůbec neznáte.

09) 24 hodin života 

Poctivá kruťárna jako ze staré školy – právě to nabízí 24 hodin života, a krom Ethana Hawkea s jeho typicky zasmušilým výrazem tenhle dojem podporuje i Ruther Hauer ve vedlejší roli. Kdo by čekal variaci na úlet Zastav se a nepřežiješ, ten by se ostře spálil. Namísto toho tenhle biják potěší hlavně milovníky kriminálek 70. let!

24 hodin života
Autor: Saban Films 24 hodin života

08) Jedna mezi oči

Moderní béčka mají už holt takovou pověst – od 96 hodin znovu letí akční hrdinové když ne s pupkem, tak minimálně seniorskou slevou. Podobným případem je i Jedna mezi oči, v níž musí zabiják Stallone spolupracovat s poldou, aby dopadli společnou nemesis. Sly tu sice vypadá lépe než kdy vy sami budete, v hlavní roli ale není nadsázka, nýbrž drama!

Jedna mezi oči
Autor: Warner Bros. Jedna mezi oči

07) Ve jménu krve

Za prototyp subžánru moderního béčka lze jistojistě označit právě 96 hodin, avšak tahle klasika měla celou řadu neoficiálních následovníků. Třeba i Ve jménu krve, kde se Mel Gibson představil jako čerstvě propuštěný kriminálník, který se rozhodne pomoct své dceři s drogovými dealery – i kdyby ho to mělo dostat znovu do chládku…

Ve jménu krve
Autor: Lionsgate Ve jménu krve

06) Zkrat

Snaha o vykoupení je u podobných bijáků častá. Koneckonců k tvářím postarších herců se hodí nejlépe. Ale nejenom depresí moderní béčka žijí – nabízejí i čerstvé vody pro začínající tváře. Třeba zápasnici Ginu Carano, která se ve Zkratu rozhodla půjčit svůj um moderní akční hrdince, která skutečně vypadá, že umí rány dávat i přijímat.

Zkrat
Autor: Relativity Media Zkrat

05) Anna

Jedeme dále k filmu, který jste mohli zaznamenat v roce 2019 – ale nejspíš si ho pamatujete jen kvůli jeho mládí. Anna nabídla jak krutopřísnou akci, tak i nepříliš chytrý příběh, který vynahrazoval inteligenci svými zvraty. Nic z toho však nevadilo výslednému dojmu, kterým bylo béčko, které se za svou druholigovost vůbec nestydělo.

Anna
Autor: Summit Entertainment Anna

04) Blesk

A nejinak je tomu i v případě Blesku – opět tu máme drsnou čelist v hlavní roli (tentokrát patřící Jasonu Stathamovi), o kterou se rozbije pěst zabijáka poldů. Statham je tu tak nekompromisní policista, že bychom se nedivili, kdyby měl nad postelí plakát Drsného Harryho – občas je ale zkrátka potřeba zavolat na pomoc i podobné maniaky.

Blesk
Autor: Lionsgate Blesk

03) The Guest

Jak to ale může vypadat, když se nám protagonisti trochu utrhnou ze řetězů, ukazuje krásně hororový The Guest. Na první (a možná i druhý?) pohled jde o klasickou akční věc o pomstě. Však to znáte – zemřel vám sice syn ve válce, ale pak se objeví jeho kamarád, který vám ho začne nahrazovat. Pak se ale v okolí začnou ztrácet lidé a sovy přestanou být, čím se zdají…

The Guest
Autor: HanWay Films The Guest

02) Nepřítel pod ochranou

Je potřeba lepšího důkazu, že dnes mohou prvotřídní akční béčka zůstat relativně neznámá, nežli Nepřítele pod ochranou? V tomhle filmu se Ryan Reynolds (!) sejde spolu s Denzelem Washingtonem (!!), aby jako bývali agenti ze dvou stran barikády unikli před zabijáky – a možná se během útěku i navzájem zradili. Příběh jako tenhle mohl klidně vzniknout o 30 let dříve s Van Dammem a Schwarzeneggerem, i s novějšími hvězdami ale má pořádnou kuráž.

Nepřítel pod ochranou
Autor: Universal pictures Nepřítel pod ochranou

01) Upgrade

Na první místo však musíme postavit nenápadný Upgrade. Šíleně vymazlená akční jízda o chlápkovi, kterého ovládne jeho páteřní implantát (a nutí ho zabíjet padouchy), se totiž chlubí nejen choreografií jako z muzikálu, ale i pořádnou porcí černého humoru, jenž se k téhle zápletce hodí lépe než černá barva na pohřeb.

Upgrade
Autor: BH Tilt/High Top Releasing Upgrade

24 hodin života začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.10.

reklama

reklama