5 nejlepších scén z Ramba II: Kterou máte nejradši vy?

John Rambo se vrací do akce a... vlastně na to jde koukat pořád dokola!
Rambo II
Rambo II
TriStar Pictures

reklama

V sobotu večer se na COOLu rozjede legendární akční opus Rambo II. Johnny se tentokrát z vězení, kde skončil po událostech jedničky, zaletí vykoupit do vietnamského pekla. Válka s Vietnamem sice skončila, ve zdejších lágrech je však možná stále vězněn nejeden Američan. S podobnou premisou není divu, že Rambo II u mnoha diváků vzbuzoval veskrze pozitivní emoce – krom toho jim však šel naproti i celou řadou kultovních scén!

05) Mučeníčko

Jen málokterý film dovedl udělat z mučení takovou potěchu jako Rambo II. Zaprvé – Stallone. Ten chlápek vypadá naprosto fenomenálně, i když do něj filmaři pouštějí elektrický proud (předpokládáme samozřejmě, že přesně takhle autenticky se mučení ve filmech natáčí…). Ale za druhé, každý hrdina potřebuje svou motivaci. A ve filmu s tak prostou story, jako má Rambo II, je mučení perfektní zkratka k tomu, abychom ve finále o to víc oslavovali záporákův konec.

Rambo II
Autor: TriStar Pictures Rambo II

04) Příprava na akci

Podobně jako v případě mučení i velkou přípravu na akci – tedy rychlý sled střihů na übermocné svalstvo, které je opásáváno zásobníky, řemeny, pistolemi, noži a granáty – jsme viděli v řadě následujících filmů. Na mysli vytane zejména o půl roku mladší Arnieho Komando. Rambo II ale byl v tomto ohledu víceméně první vlaštovkou! Sice to celé dost s BDSM konotacemi, ale... to zjevně nevadí hercům ani divákům, tak co? Ruku na srdce, právě tuhle scénu (nebo její protipól z Komanda) si vybavíte pokaždé, když se oblékáte/obouváte a chcete se u toho cítit cool.

Rambo II
Autor: TriStar Pictures Rambo II

03) Luk proti AKčku

Rambo si v průběhu filmu vybuduje ještě jednu motivaci, proč ve Vietnamu dštít zkázu – totiž smrt sličné agentky Co. Pravda, pomstí ji asi o dvě minuty později, takže mu hněv nevydrží zas tak dlouho. Jde však čistě o to, jak ji pomstí! V sérii, kde lidi umírají jako na běžícím páse, je smrt důstojníka, který zabil Co, něčím skoro až umělecky geniálním. Rambo nejenže jej porazí s pomocí luku proti jeho útočné pušce, ale navíc je onen luk… vybaven výbušnou špičkou, což má za následek vyloženě explozivní finiš celého mače!

Rambo II
Autor: TriStar Pictures Rambo II

02) Vrtulníkové finále

Je to paradoxní, ale na to, jak maskulinní dvojka je – a jak nastavila trend i následovníkům – se finální souboj neodehrává mezi dvěma upocenými cápky tím, že by po sobě vrhali nože a prali se v bahně. Namísto toho se Rambo a zlý ruský důstojník utkají ve vzdušném souboji mezi vrtulníky Hind a Huey! Kdo by čekal, že je Rambo tak dobrý pilot a že se v akčním bijáku podobného ražení dočká vsuvky z filmů o létání? Nás tenhle finiš mile překvapuje dodnes. Ale ještě jím nekončíme, je totiž potřeba se s něčím vypořádat ještě po návratu domů.

Rambo II
Autor: TriStar Pictures Rambo II

01) Rambo vs. Establishment

Propagandistický tón filmu, který tak trochu retroaktivně „vyhraje“ Americe vietnamský konflikt, byl a je mezi diváky milován i nenáviděn. Obvykle podle toho, jak se staví k Americe, Vietnamu, válce a vojákům. Odhlédneme-li však od té či oné ideologie, je finální Rambův ragequit proti agentu Murdockovi, který jej poslal do zbytečné akce, vyloženě libový pro každého, kdo měl někdy v práci nadřízeného, s nímž nesouhlasil. Tedy jinými slovy: Víceméně pro každého! Mezi střílením z kulometu a tasením žabikuchu je však o to sympatičtější, že Rambo nakonec zlořádovi nijak neublíží. A to by si nakonec před svými vlastními ragequity měli odnést všichni, kdo také chtějí do práce dojít s kulometem!

Rambo II
Autor: TriStar Pictures Rambo II

Rambo II začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!