Seřadili jsme všechny díly Ramba od nejlepšího po nejhorší

Vítězný Rambo může být jen jeden!
Rambo III
Rambo III
TriStar Pictures

reklama

V pátek večer to na COOLu už potřetí vystřílí John Rambo. Sylvester Stallone se v něm vypravil vstříc afghánským bojištím, aby pomohl místním mudžahedínům proti sovětským okupantům. A výsledek byl… rozpačitý. Po legendární jedničce a dvojce je Rambo III, vzdor nesporným kvalitám menším kvalitativním sešupem. Jak si však stojí v rámci celé série?

05) Rambo: Poslední krev

Je nám to srdečně líto, ale na chvostu seznamu musí skončit zatím poslední příspěvek série. Snad je to i kvůli tomu, že jej po dlouhé době nerežíruje sám Sylvester Stallone, Poslední krvi však nápadně chybí dravost a temnost předešlých dílů. I slabší příspěvky tu zkrátka dovedly alespoň jednou za celou stopáž vyrazit dech. A na to je zdejší závěrečný „Sám doma segment“ přece jen až moc obyčejný, i když v něm malinovka vážně teče proudem!

Rambo: Poslední krev
Autor: Lionsgate Films Rambo: Poslední krev

04) Rambo III

Bramborovou medaili si pak odnesl chladivý výlet do sovětské Afghánistánu – už jen kvůli tomu, že tahle mise nezestárla příliš dobře. Rambo III navíc v podstatě jen opatrně variuje dvojku. Nejlepší díly série uměly vždy něčím překvapit. Možná občas negativně, ale přesto překvapit. Rambo III ale překvapil hlavně tím, jak často divák správně odhadl, co se v něm bude dít.

Rambo III
Autor: TriStar Pictures Rambo III

03) Rambo: Do pekla a zpět

Bronzový skalp si naopak odnesl velmi kvalitní, dekádu starý „barmský“ Rambo! Nejenže tohle pojetí Ramba jako seniora dopadlo lépe než Poslední krev, ale navíc se svého času jednalo o razantní překvápko, které ukázalo, že Sylvester unese akční roli i ve svém požehnaném věku. Do pekla a zpět je i díky poslednímu ultrabrutálnímu segmentu stále velmi dobře koukatelné – a jen tak se to nezmění!

Rambo: Do pekla a zpět
Autor: The Weinstein Company Rambo: Do pekla a zpět

02) Rambo II

Na druhém místě podle očekávání skončila legendární vietnamská dvojka. Rambo se tímhle kouskem definitivně vydal v ústrety akčnímu filmu, v němž je Sylvester polobohem porcujícím vietnamské vojáky jako nudle do polívky. Na celou tu rotyku je ale tak báječný pohled, že Rambo II definoval podobu akčního filmu 80. let, na němž tolik z nás s láskou vyrostlo. A luk s šípem tak pro nás bude navždy připomínat spíš vybuchující hroty než Robina Hooda!

Rambo II
Autor: TriStar Pictures Rambo II

01) Rambo: První krev

Vítěz však může být jen jeden! První Rambo nebyl ani tak akční film jako spíš drama s prvky akce. Rambo tu skoro ani nebyl za hrdinu, byť byl protagonistou. Bylo možné jej vnímat jako varování i jako oslavu prototypu veterána. Série Rambo se pak vydala onou druhou cestou, možnosti jedničky byly však daleko méně jednoznačné a snímek nabízel různým divákům různé potěchy. A jestli to není geniální, pak už nevíme, co jiného by mělo být!

Rambo: První krev
Autor: Orion Pictures Rambo: První krev

Rambo III začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama