7 nejlepších knih od mistra sci-fi Raye Bradburyho

Marťanská kronika je jen špičkou ledovce...
Lovci dinosaurů
Lovci dinosaurů
Warner Bros.

reklama

V pátek ve 20.15 si na COOLu dáme sci-fi Lovci dinosaurů. Parta nimrodů se v ní vydá zpátky časem, aby si vystřelila do živého dinosaura. Namísto toho však zkoní časovou osu a vrátí se na Zemi, kterou mají problém poznat! Zajímavá premisa vychází z povídky klasika sci-fi žánru Raye Bradburyho. A protože známe váš vztah k povinné četbě, sesumírovali jsme pro vás stručně to nej z jeho tvorby.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lovci dinosaurů - upoutávka

07) Pampeliškové víno

Bradbury se sice proslavil zejména v žánru sci-fi, to však neznamená, že se věnoval jen jemu. Jeho Pampeliškové víno se totiž věnuje příběhu o konci dětství mladého klučiny v americkém zapadákově. Americká maloměsta byla v polovině 20. století u autorů populární jako mikrokosmos studia "americké povahy", což je paradoxně stejný důvod, proč Bradburyho zajímala i sci-fi. Čím déle však ve zdejším prostředí jste, tím víc je jasné, že se Bradbury zcela při zemi nedrží ani zde...

Dandelion Wine
Autor: Doubleday Dandelion Wine

06) Malý vrah

Jinou překvapivou skutečností je Bradburyho nadšení pro horor. Jeho první vydané dílo bylo vlastně hororové povahy, nikoliv modernistické anebo sci-fi. Malý vrah popisuje přesně to, co má v názvu – story dítěte, které se hned v časném věku rozhodlo zabít své rodiče. A výsledek je přesně tak neskutečný, jak čekáte!

The Small Assassin
Autor: Ace Books The Small Assassin

05) A Sound of Thunder

Bradburyho nejslavnější povídka popisuje příběh lovce, který při cestování časem do éry dinosaurů šlápne na motýla a způsobí řetězec změn, které se časem stanou katastrofálními. Povídka se stala předlohou filmu Lovci dinosaurů, o něco věrnější adaptace je však v pátém Čarodějnickém díle Simpsonových v segmentu Počin a trest, kde se Homer podobně dostane do minulosti poté, co mu uvízne ruka v toastovači.

Lovci dinosaurů
Autor: Warner Bros Lovci dinosaurů

04) Zero Hour

Unikátní je i vynikající povídka Zero Hour, v níž si maminka několika hrajících si dětí postupně uvědomuje, že její děti "cosi staví" – a že mají stejného imaginárního kamaráda, jako děti jejích přátel tisíce kilometrů daleko. Ve finále se přitom samozřejmě ukáže, že onen imaginární kamarád nebyl imaginární, ale že šlo o mimozemské záporáky, kteří se skrz naše nejmenší potřebovali dostat přes pozemskou obranu...

Ray Bradbury Theater
Autor: USA Ray Bradbury Theater

03) Marťanská kronika

Jdeme do éry majtrštyků a Marťanská kronika je rozhodně jedním z nich! Román je vlastně jen slepencem volně spojených epizod, které popisují postupný přílet lidských posádek na Mars a zdejší kolonizaci. V souladu s představami poloviny 20. století, kdy dílo vznikalo, ale na Marsu žijí domorodci, kteří se brání. Lidé si navíc s sebou přitáhnou i trampoty válek na Zemi. Marťanská kronika je díky obojímu podstatně víc retro, než by se zdálo, o to působivější dílo však nakonec dostanete!

Martanská kronika
Autor: NBC Martanská kronika

02) Tudy přijde něco zlého

Na druhé místě skončil hororový román volně navazující na Pampeliškové víno, odehrává se totiž ve stejném městečku. Tentokrát sem dorazí komedianti, kteří však chtějí do svého cirkusu jen přivábit maximum místních obyvatel, aby se stali jejich otroky. Obskurní horor je poutavý zejména pro svou atmosféru, díky níž se na pouť už nikdy nebudete dívat stejně.

Something Wicked This Way Comes
Autor: Simon & Schuster Something Wicked This Way Comes

01) 451 stupňů Fahrenheita

Absolutním vítězem je však dílko, které je mnohdy zmiňované dodnes. Po boku 1984 je totiž 451 stupňů Fahrenheita dokonalým příkladem fikčního světa, v němž se cenzura utrhla ze řetězu. Pálení knih, které zápletka řeší, se přitom občas zmíní i v realitě – Fahrenheit je tak perfektním příkladem, proč jde o dobrý nápad snad jen v případě, že jste havarovali v pustině a můžete zmrznout! Takhle se pozná kvalitní fikce, Ray Bradbury zkrátka vždycky uměl své čtenáře rozpálit nejen do 451 stupňů!

Lovci dinosaurů začínají na Prima COOL v pátek ve 20.15.

reklama

reklama