Recenze: Dostali jsme nejlepší epizodu Star Wars? A je Kylo Ren lepší záporák než Darth Vader?

Jak se povedl návrat do předaleké galaxie?
Star Wars recenze
Star Wars recenze
Lucasfilm

reklama

Jeden z nejočekávanějších filmů dekády je konečně tu a filmové recenze jsou zase jednou irelevantní. Jen málokdo běhá po internetu a zjišťuje, jestli by měl epizodu VII vidět. Většina lidí prostě jde, protože jsou to Star Wars, a pak případně zjišťuje, jestli jsou "zlí recenzenti" nadšení stejně jako "prostý lid". Odpověď? To si pište, že jsou nadšení. Nové Hvězdné války jsou totiž obrovská pecka!

Hned zkraje se asi sluší říct, proč dole nenajdete absolutní hodnocení. Jednoduše jde o to, že je epizoda VII jakýmsi mostem mezi úplně původní a zbrusu novou trilogií. Z toho logicky vyplývá, že nemůže fungovat sama o sobě, ale že musí existovat v kontextu velice širokého světa. To jí nedovoluje zakončit veškeré dramatické oblouky (nový padouch zatím není tak démonický jako Darth Vader, ale zase prochází zajímavým a netradičním vývojem!) a odhalit všechna představená tajemství, což z ní dělá "jen" začátek něčeho, co by příště mělo být ještě vyhrocenější a emocionálnější. Zkrátka je tam cítit maličká (samozřejmě dost záměrná) rezerva. A tu je holt potřeba zohlednit.

Star Wars tržby 1

Star Wars zničily Harryho Pottera a Jurský svět! Kolik vydělaly za první den?

Druhou věcí je potom struktura filmu, která se zuby nehty drží nejslavnější, čtvrté epizody. Abrams si z ní (a vůbec ze staré trilogie) bere strašně moc, a ačkoliv míchá ingredience v dostatečně svěžím poměru, člověk se občas nezbaví pocitu "jo, tohle už jsem viděl, a minule to bylo trochu lepší". Třeba celá linie s novou megazbraní už je krapet otřepaná a ve finále není příliš napínavá. Díky bohu to ale není zas tak stěžejní problém, to hlavní se totiž stejně odehrává jinde.

Kde? Na úrovní vztahů mezi postavami, což je ta nejlepší vizitka, kterou si blockbuster za 200 milionů dolarů může přát. Epizoda VII je sice onen "most mezi okolními filmy", ale je to most skrz na skrz famózní a geniálně vystavěný. Představte si něco jako Společenstvo prstenů z předaleké galaxie. Zkrátka našlápnutí, které má tak úžasné postavy, akci a budování světa, že se na něj dá koukat znovu a znovu a vybízí k dlouhým debatám o tom, co se vlastně dělo, děje a dít bude.

Kylo Ren, záporák ze sedmých Star Wars

Čeká nás 5 Star Wars filmů během příštích 5 let. Víme, o čem budou a kdo je natočí!

V tomhle směru nabízí režírující J. J. Abrams to nejlepší ze Star Wars. Vtáhne vás do světa, ve kterém chcete strávit co nejvíc času, a servíruje tam spoustu humoru, nostalgie i patřičně osudových momentů. Epizoda VII je díky němu tím pravým oživením série, na které někteří fanoušci čekali přes 30 lety. Takže se připravte na popcornový nářez, který víceméně plní veškerá vysoká očekávání.

Že se v něm hraje trochu moc na jistotu a nestoupá se až k nejúchvatnějším filmovým výšinám? Jak už jsem uvedl výše, tahle "bezpečnost" zajišťuje ladný přechod napříč několika dekádami. A epizoda VIII jej určitě využije k tomu, aby nám neuvěřitelně vytřela zrak!

Hodnocení: 9/10

P. S.: Nejlepší epizodou zatím zůstává Impérium vrací úder. Snad ji dožene epizoda VIII, která nás čeká už 25. května 2017!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama