23. prosince 2019 06:31

Robin Hood: Odkud se slavný zbojník vzal a koho možná inspiroval?

S legendárním Robinem Hoodem to rozhodně není tak jednoduché, jak si možná myslíte.

V pátek ve 20.15 se na COOL prostřílí Robin Hood - tentokrát s tváří Patricka Bergina, jenž bude uhánět pannu Mariannu Umu Thurman. Jak moc se slavný příběh zakládá na pravdě? A jaké jsou vlastně reálné kořeny Robina Hooda? Tady jsme to pro vás všechno sepsali.

Bohatým bral, na chudé... vyzrál

Archetyp dobrosrdečného zbojníka není vyhrazen jen Robinu Hoodovi. Do jisté míry jde o inherentní součást středověkého uspořádání společnosti. Bohatá, prakticky neměnná panská kasta drží území a chudina vykonává namáhavou práci - pokud se šlechticové chovají benevolentně, není to takový problém. Jakmile se však benevolentně chovat přestanou, nevolníci nemají žádné zastání. Je pak snadné si představovat někoho, kdo kope za jejich zájmy.

Touto optikou je archetyp Robina Hooda jakýsi středověký superhrdina. A právě k moderním superhrdinům můžeme ostatně vystopovat i prapůvodní mýty o Robinu Hoodovi - jak si ale ukážeme, příběh o Robinu Hoodovi je rebelantský až z dnešního pohledu, a rolníci středověku nejenže neznali skutečného Robina Hooda, ale nejspíš si nevymysleli ani jeho legendu. Již první balady ze 14. století (ačkoliv reálně datovatelné až o jedno či dvě století později) totiž popisují Robina Hooda jako zbojníka, který bohatým bere, ale chudé... spíše nezmiňuje.

Robin byl zkrátka v nejstarších známých baladách banditou, tečka. Ani v jednom z prapůvodních textů se nepíše nic o tom, že by Robin Hood "přerozděloval" lup mezi chudé! Objevují se sice rámcově podobné scény, ale první explicitní zmínka Robina jako někoho, kdo bohatým bere a chudým dává, pochází až z přepisu z konce 16. století.

Nejde o jedinou změnu. Ačkoliv je s příběhem Robina dnes spojena "celková" story o tom, že kope za Richarda I. Lví srdce, jehož z trůnu vystrnadil jeho bratr John, faktem je, že se tato verze příběhu také stala dominantní až v 16. století. Původní balady o Robinovi totiž mluví o dobovém králi jako o "Edwardovi".

Rovněž je potřeba zmínit, že se Richard I. Lví srdce účastnil třetí křížové výpravy na konci 12. století. Tedy dvě století před prvním záznamem balad o Robinu Hoodovi a čtyři století před jejich fiktivním spojením. Je to trochu jako kdyby v roce 2150 někdo napsal, že Kapitán Amerika skutečně existoval, a v roce 2350 se jeho největším spojencem stal George Washington.

Prapůvodní vykreslení Robinova charakteru je často také notně odlišné od verze, kterou dnes známe. Jeden z prvních textů z roku 1475, známý jako Robyn Hod and the Shryff off Notyngham (ano, "šerif" byl součástí příběhu od počátku), Robina popisuje jako chladnokrevného vraha, který zmlátí Malého Johna po své porážce v turnaji a během svých misí běžně zabíjí. Spíše než o milého hrdinu jde tedy o sherwoodského Punishera!

Hrdina šlechticů

Moderní interpretace původních balad se tak domnívají, že Robin Hood nebyl ani tak vymyšlený středověkými rolníky, jako šlo spíš o legendu nižší anglické šlechty označované jako gentry (v našich zemích byli jejich obdobou zemani). Prapůvodní legenda o Robinovi tak vlastně byla dobrodrůžem šlechtice či šlechtického válečníka v nečekané, exotické situaci - ale ono dobrodružství obsahovalo zárodek příběhu o rebelii proti vládnoucí třídě, což z Robina po čase paradoxně udělalo symbol boje proti útlaku.

Chce se také říct, že je příběh o Robinovi také jakýsi pozdně-středověký Kapitán Amerika. Ten ostatně na stránkách komiksu také nezačínal jako "gentleman ze staré školy", ale jako symbol válečného snažení Spojených států. Není tak divu, že měl často blíže spíš ke Komediantovi z Watchmenů (PTSD umí divy i s těmi nejlepšími veterány) než ke Kapitánovi z dnešních filmových marvelovek.

Až dnes, po nespočtu variací a úprav, má Kapitán pověst dobrosrdečného lidového hrdiny. DNA této verze v té původní rozhodně nechyběly, teprve čas jí však umožnil převládnout nad jinými interpretacemi, které jsou dnes z půlky zapomenuté.

Mohl ale Robin Hood skutečně existovat? Vzhledem k tomu, že o něm dobové kroniky mlčí a první zmínky jeho jména se objevují skoro 300 let po éře krále Richard, nad tím rozhodně lze pochybovat. Samozřejmě, možná teď chcete namítnou, že mohl existovat podobný zbojník, u něhož se balady později inspirovaly. Ano, existovali skutečně i bandité, které by bylo možné označit za lidové hrdiny - a pokud do téhle škatulky nenacpeme Rob Roye nebo Pancho Villu, je tím globálně nejslavnějším slovenský Juraj Jánošík z 18. století!

Inspirace zítřka

K žádnému skutečnému zbojníkovi ale nelze fiktivního Robina reálně vystopovat - o žádném kroniky jednoduše nepíší. Navíc není úplně jasné, nakolik byli prokazatelně existující hodní bandité skutečně hodní, a nakolik je zkrásnily následné báje a legendy. I drogový boss Pablo Escobar, který vyhazoval do luftu lidi jako na běžícím páse, měl v kolumbijské chudině pověst jejího zastánce, jelikož prostě neměl rád vládu a dával lidem peníze.

Zvláštní shodou okolností ale většina skutečných lidí, kteří nesou jistou podobnost s Robinem Hoodem, žila až po rozšíření mýtů o Robinu Hoodovi. Nakolik jde o náhodu a nakolik je mohl fiktivní Robin Hood inspirovat k tomu, aby byli lidštějšími a "etičtějšími" bandity, dnes už samozřejmě neodhalíme. Rádi si ale představujeme, že mohla fiktivní legenda o Robinu Hoodovi alespoň trochu ovlivnit Pancho Villu nebo právě Jánošíka...

Robin Hood začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný